John Babbacombe Lee mal len 19 rokov, keď si vypočul najstrašnejší rozsudok: za vraždu ho mali obesiť. Koncom 19. storočia bol v Anglicku tento druh popravy veľmi brutálny, odsúdenec sa mohol na lane mykať aj 30 minút, kým zomrel, kým prišla milosrdná smrť. Všetky popravy však boli napokon úspešné. Až na jednu. Zasiahla v Leeho prípade vyššia moc?

FAKTY X: Muž, ktorého nemohli obesiť: Zasiahla vyššia moc?
John Babbacombe Lee údajne zavraždil svojho zamestnávateľa, dôkazy svedčiace o jeho vine však boli chabé. Sudcovi to však nebránilo poslať mladíka na šibenicu, hoci mohol byť pokojne nevinný. 23. februára 1885 sa konal proces, počas ktorého obžaloba priniesla len minimum dôkazov. Ellena Keysa našli ubodaného v komore jeho domu, Leeho izba sa nachádzala hneď vedľa komory a vražedná zbraň tiež patrila Leemu. A hoci chýbal akýkoľvek svedok, mladíkovi to nepomohlo. Ešte v ten deň mal odvisnúť.

VIDEO: Posledná verejná poprava gilotínou: Ľudia si namáčali vreckovky do krvi

Leeho priviedli na šibenicu, spútali mu ruky aj nohy a postavili ho na padacie dvierka. Neustále tvrdil, že je nevinný, ale nik ho nepočúval. Podišiel k nemu kaplán, vyspovedal ho, a hneď na to kat potiahol páku, ktorou sa otvárali padacie dvierka. Ale nič sa nestalo. Potiahol opäť, a zasa nič. Lee stál, zmätene sa díval okolo seba, policajti zatiaľ dupali po dvierkach, ale tie odmietali povoliť.

Najbrutálnejšia poprava pochádza z Číny, človek zomieral po tisíckach rezov

Po šiestich minútach spútaného Leeho odtiahli bokom, skontrolovali pánty a trochu ohobľovali dvierka, aby sa ľahšie otvárali. Následne na ne umiestnili závažie a overili ich funkčnosť. Už sa aj tak dostatočne strápnili, nechceli viac riskovať. Závažie po zatiahnutí páky bez problémov spadlo, a tak opäť priviedli odsúdenca.

Opäť prišiel kaplán, pohovoril si s Leem, ale celý scenár sa opakoval. Dvierka opäť nefungovali. Muža opäť odtiahli preč a zavolali stolára, ktorý mal zabezpečiť funkčnosť dvierok. Skúška opäť prebehla úspešne, odsúdenec sa znovu postavil na miesto, ale zbytočne.

Kaplán neskôr pre noviny povedal: „Ťahali za páku stále znovu a znovu. Pozrel som sa pod šibenicu a tam stál ten úbohý muž, čakal na smrť ako už dvakrát predtým, a ja som nevydržal. Musel som odísť."

Potvrdené: Angličania vymysleli predchodcu gilotíny, stínal efektívne

Očividne frustrovaní policajti už toho mali dosť. Je otázne, prečo jednoducho odsúdenca nesotili do diery po otvorení dvierok. Možno sa niečoho báli, isté však je, že ho zbavili pút na nohách a eskortovali späť do cely. Onedlho mu minister vnútra sir William Harcourt udelil milosť. John Babbacombe Lee si odsedel 22 rokov a po prepustení emigroval do USA, kde zomrel v roku 1945. Jeho neúspešná poprava je dodnes jednou z najväčších záhad kriminalistiky.

Autor: Liam
Foto: Public Domain