MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Monštrum s 21 tvárami: Kto celé mesiace terorizoval Japonsko?

18. marca 1984 uniesli dvaja maskovaní muži Kacuhisa Ezakiho, ktorý bol riaditeľom potravinárskeho giganta Glico. Začalo sa tým obdobie 17-mesačného teroru, ktorého hlavným predstaviteľom bol neznámy zloduch. Dal si prezývku „Monštrum s 21 tvárami" a jeho identitu sa nikdy nepodarilo objasniť. Aké zločiny mal na svedomí?

FAKTY X: Monštrum s 21 tvárami: Kto celé mesiace terorizoval Japonsko?
Ezakiho únoscovia zavliekli do neznámeho skladiska a žiadali výkupné v sume jednej miliardy jenov. Kým však zaňho rodina stihla zaplatiť, mužovi sa podarilo ujsť. Tým sa však nič neskončilo, práve naopak. Otvorila sa nová kapitola japonského zločinu.

FAKTY X: Piesočná Atlantída: Kam zmizlo púštne mesto Ubar?

V apríli 1984 niekto podpálil viacero áut pred sídlom spoločnosti Glico. Zhoreli do tla. Vyšetrovatelia sa nevedeli pohnúť z miesta a hoci predpokladali, že páchateľom budú rovnaké osoby, ktoré uniesli Ezakiho, nevedeli určiť ich identitu.

O mesiac neskôr dostali predstavitelia Glica výhražný list podpísaný menom Monštrum s 21 tvárami. Stálo v ňom, že balíčky cukríkov, ktoré firma vyrába, budú otrávené kyanidom. Nasledovala krátka debata, po ktorej bolo rozhodnuté o stiahnutí cukríkov z pultov v obchodoch. Po finančnej stránke išlo o katastrofu, Glico prišlo v prepočte na dnešnú sumu o 20 miliónov eur a 400 zamestnancov muselo odísť na nútenú dovolenku.

FAKTY X: Monštrum s 21 tvárami: Kto celé mesiace terorizoval Japonsko?
Polícia mala minimum stôp. Jednou z nich bol kamerový záznam z obchodu, ktorý zachytával neidentifikovateľného muža, ako vykladá na pulty balíky cukríkov firmy Glico. Na mieste však nenašli žiadne odtlačky prstov ani iné stopy, ktoré by im povedali viac.

FAKTY X: Štvrťstoročie na samotke: Prečo ženu držala vo väzení vlastná rodina?

Monštrum s 21 tvárami medzitým rozšírilo listovú kampaň a začalo posielať dopisy aj do médií, ktoré sa prípadu lačne chytili. Japonsko sa začalo triasť strachom. Predaj sladkostí sa prakticky zastavil.

Až v júni sa mužom zákona konečne pošťastilo. Neznámy zločinec totiž oznámil, že zanechá nebezpečné aktivity výmenou za 50 miliónov jenov. Peniaze mali byť vyhodené z presne určeného vlaku krátko predtým, než sa dostane na predmestie Kjóta. Miesto vyhodenia mala označiť biela vlajka.

FAKTYX: Signál WOW! Dôkaz o existencii mimozemšťanov?

Úrady sa rozhodli dohodu dodržať. Do vlaku nastúpil policajt v prestrojení aj s vrecom peňazí a počas jazdy sa rozhliadal, či neuvidí bielu vlajku. Síce ju nezbadal, no všimol si vo vlaku podozrivého cestujúceho. Neskôr ho opísal ako muža atletickej postavy, ktorý mal oči celkom ako líška. Snažil sa ho síce sledovať, muž sa mu však stratil na preľudnenej železničnej stanici v Kjóte.

FAKTY X: Monštrum s 21 tvárami: Kto celé mesiace terorizoval Japonsko?
Prišiel október a s ním ďalší list určený médiám. Monštrum s 21 tvárami v ňom oslovovalo japonské matky. Tvrdilo, že otrávilo 20 balíčkov sladkostí a umiestnilo ich do obchodov. Policajti preto vyvinuli horúčkovitú aktivitu a podarilo sa im zaistiť desať vreciek, s ktorými niekto manipuloval. Či boli naozaj otrávené sa verejnosť nedozvedela.

V auguste 1985 Monštrum s 21 tvárami zabilo prvú obeť, hoci nepriamo. Vyšetrovateľ, ktorý sa nevedel zmieriť s neúspechom pri pátraní, sa zapálil a zomrel na následky rozsiahlych popálenín. Keď o jeho samovražde informovali televízie a noviny, prišiel ďalší list od neznámeho zločinca. Stálo v ňom:

„Vyšetrovateľ sa zabil. Bolo to od neho nevýslovne hlúpe. Polícia nás nemôže nikdy nájsť. Nemáme priateľov ani miesto, kde by sme sa skrývali. S trestaním potravinárskej firmy však končíme. Ak niekto bude vydierať ďalšie podobné firmy, nebudeme to my. Sme zlí chlapci. Máme na práci iné veci než šikanovanie firiem."

A to bol koniec. Japonsko sa nikdy nedozvedelo, kto stál za vydieraním a možným ohrozením ľudských životov. Prípad je dnes uzavretý a aj keby sa vinník prihlásil, nebolo by ho možné odsúdiť. Zločin je premlčaný, no dodnes ostáva jedným z najzáhadnejších nielen v japonských dejinách.

Autor: Noel
Foto: Youtube

DISKUSIA
4.3. 2019 10:00
Diskusia