MENU
Menu

FaktyX FAKTY X: Mlčanie jahniat i Texaský masaker: Skutočný vrah, ktorý inšpiroval filmárov

Je len zopár vrahov, ktorých si za inšpiráciu zobrali scenáristi hororových filmov. Ed Gein bol jedným z nich. Niektorí z najhorších hollywoodskych zabijakov vznikli práve vďaka nemu.

Spolužiaci i učitelia zo základnej školy si na Eda neskôr spomínali ako na plachého chlapca, ktorý sa občas správal čudne. Niekedy vyprskol v smiech, zrejme sa smial na svojich vnútorných monológoch. Situácii nepomáhala ani jeho matka, ktorá syna trestala, keď si chcel nájsť kamarátov. Detstvo strávil takmer osamote.

Posledné slová sériových vrahov: Monštrá nemali žiadne svedomie

Matka tiež Edovi a jeho bratovi Henrymu, s ktorými žila na farme vo Wisconsine, často čítala z Biblie a prizvukovala im, že svet je zlé miesto, všetky ženy sú prostitútky a pitie alkoholu je nástrojom diabla. Chlapci sa z farmy takmer nepohli ani po dosiahnutí dospelosti a Ed tu s bratom pracoval ešte aj keď mal 38 rokov.

Jedného dňa práve vypaľovali porast v močiari, keď sa oheň začal nekontrolovane šíriť. Situáciu vyriešili až privolaní hasiči, ktorí požiar uhasili a odišli. Až potom Ed nahlásil bratovo zmiznutie. Ešte v tú noc sa močiari našlo tvárou nadol Henryho telo. Zomrel na udusenie. Spočiatku sa myslelo, že ho zabil dym, lenže pri pitve sa zistilo, že Henry bol mŕtvy už predtým, než sa oheň vymkol kontrole. Navyše mal na hlave modriny.

Policajti začali podozrievať Eda z vraždy jeho brata, ale nemali dôkazy. Henryho smrť museli teda uzavrieť ako nehodu. Pri neskorších vyšetrovaniach ale tvrdili, že už vtedy nebolo pochýb o Edovej vine a keby sa im ho podarilo vtedy odsúdiť, k ďalším zločinom vôbec nemuselo dôjsť.

FOTO: Sériový vrah, ktorý si fotil obete: Jeho zábery desia

O pár rokov neskôr zomrela aj Edova matka a on sa pustil do renovácie farmy. Okrem iného zatĺkol doskami všetky izby, ktoré využívala jeho matka, a sám žil len v jednej miestnosti vedľa kuchyne. Postupne sa v nej hromadili haraburdy, keďže Gein nebol práve upratovací typ- Čas si krátil čítaním rôznych pochmúrnych časopisov a brakových románov s kanibalskou či nacistickou tematikou. Staral sa však najmä o seba a okolie ho považovalo z neškodného čudáka.

V novembri 1957 však zmizla majiteľka železiarstva v Plainfielde Bernice Wordenová. Jej syn Frank, ktorý bol zástupcom šerifa, vošiel do obchodu, kde našiel krvavé škvrny a prázdnu pokladňu. Prípadu sa ujali vyšetrovatelia, ktorí ako prvého svedka vypočuli práve Franka. Ten im povedal, že bol v obchode, keď jeho matka práve predávala Edovi nejaké náradie. Gein vtedy poznamenal, že príde na ďalší deň ráno a kúpi bandasku odmrazovacej kvapaliny. No a po preskúmaní účtovnej knihy vyšetrovatelia zistili, že Bernice Wordenová predala ako poslednú položku práve odmrazovaciu kvapalinu. Namierili si to teda ihneď na Geinovu farmu a čakali, že nájdu Bernicino telo.

Nič ich však nemohlo pripraviť na to, čo skutočne objavili.

Edov dom bol plný rôznych častí ľudských tiel. Našli nespočetné množstvo kostí, lebky nabodnuté na nohách postele a množstvo predmetov vyrobených z ľudskej kože. Boli ňou potiahnuté kreslá, Ed z nej vyrobil aj smetný kôš. Dokonca si zhotovil nohavice z kože z ľudských nôh, opasok z bradaviek a tienidlo z tváre. Pri prehliadke objavili aj množstvo nechtov, štyri nosy a genitálie deviatich žien.

Maľby sériových vrahov: aké sú zhmotnené myšlienky krutých zločincov?

Samozrejme sa tu nachádzalo aj telo Bernice Wordenovej, už bez hlavy. Tá bola uložená v jutovom vrecku, srdce pre zmenu našli vo vrecku plastovom. Ostatné orgány z jej tela, ktoré Gein vytiahol na trojnožku a rozrezal ako pri zabíjačke, nenašli. Objavili aj telo Mary Hoganovej, taktiež rozobraté podobným spôsobom. Ed Gein sa ku všetkému okamžite priznal. Povedal vyšetrovateľom, že najmenej 40-krát navštívil tri neďaleké cintoríny a exhumoval telá. Vraj to robil v zvláštnom tranze. Objasnil aj svoje motívy. Krátko po matkinej smrti začal vyrábať ženský oblek, cez ktorý sa chcel dostať do matkinej kože. Priznal sa však iba k vražde Bernice Wordenovej.

Pobytu vo väzení sa vyhol, keď ho uznali za nepríčetného. Geina teda poslali do nemocnice pre psychicky chorých zločincov, kde mu diagnostikovali schizofréniu. Strávil tu zvyšok života a zomrel vo veku 77 rokov 26. júla 1984. Jeho životom sa inšpirovali tvorcovia filmov Mlčanie jahniat, Psycho i Texaský masaker motorovou pílou.

DISKUSIA
15.11. 2019 8:00
Diskusia