MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Masaker na farme Hinterkaifeck: kto čakanom zabil šesť ľudí?

Písal sa marec roku 1922. Na bavorskej farme Hinterkaifeck asi 70 kilometrov severne od Mníchova žila v tej dobe päťčlenná rodina spolu so slúžkou. Za záhadných okolností ich niekto brutálne zavraždil, páchateľa nikdy nenašli.

FAKTY X: Masaker na farme Hinterkaifeck: kto čakanom zabil šesť ľudí?
Andreas Gruber mal 63, jeho manželka Cäzilia o deväť viac. Spolu s nimi žila na farme dcéra Viktoria, ktorej manžel zahynul v prvej svetovej vojne, a jej deti: sedemročná Cäzilia a dvojročný Josef.

Milý chlapec? Vyrástol z neho bezcitný vrah

Bez slúžky boli šesť mesiacov, tá posledná totiž z pozemku doslova ušla s tvrdením, že na ňom straší. Dokonca aj Andreas už pár dní pred krvavou nocou tvrdil susedom, že v snehu pri zadných dverách jednej z budov našiel stopy, ktoré však viedli len smerom dovnútra, ale už nie späť do lesov. Sťažoval sa aj na čudné vŕzganie ozývajúce sa z povaly či jasné známky toho, že sa niekto násilím vnikol do šopy s náradím.

Aj vtedy však stále tvrdil, že akýkoľvek zlí duchovia sú len výmyslom poverčivej ženy. Dokonca za ňu mal aj náhradu, 44-ročná Maria Baumagartnerová mala doraziť na farmu v piatok 31 marca.

Zvrátené páry: takéto zverstvá spáchali

Ešte v ten deň Andreas skontroloval povalu, ale nikoho tu nenašiel. Navyše zmizli kľúče od domu a ich stratu si nevedel nijako vysvetliť. Príchod novej slúžky však rodinu natoľko zamestnal, že sa tým prestala zaoberať.

Čakan v akcii
To, čo sa stalo večer 31. marca 1922, sa snažili opísať vyšetrovatelia strašného zločinu. Zdá sa, že neznámy útočník po jednom vylákal Andreasa, jeho manželku, dcéru i vnučku do stodoly, kde ich brutálne zavraždil. Ako zbraň použil čakan. Dospelí zomreli prakticky okamžite, pre sedemročné dievča však bola smrť v podstate vykúpením po niekoľkých hodinách strávených v bolestiach. Podarilo sa to zistiť vďaka vlasom, ktoré si v agónii vytrhala.

FAKTY X: Masaker na farme Hinterkaifeck: kto čakanom zabil šesť ľudí?
Keď zabil štyroch zo šiestich obyvateľov farmy, vošiel vrah do hlavnej obytnej budovy, kde usmrtil dvojročného Josefa priamo v postieľke. Napokon vošli aj do miestnosti, kde spala Maria. Slúžku postihol rovnaký osud ako krátko predtým jej zamestnávateľov.

Zvrátený vrah
Bezcitnosť celého zločinu ešte podčiarkol fakt, že útočník sa na farme na pár dní usadil. Jedol z bohatých zásob, kúril v krbe a dokonca sa staral o dobytok. Motívom jeho ohavného konania tak očividne nebola krádež majetku, ale niečo celkom iné. Pomerne značná suma peňazí, ktoré mal Andreas v dome, ostala nedotknutá, rovnako ako ostatné cenné predmety.

Šialené motívy na vraždu: aj kvôli tomuto ľudia zabíjali

Znepokojení susedia sa na farmu vybrali až v utorok 4. apríla, keď si všimli, že v schránke sa začína kopiť pošta. Malá Cäzilia sa navyše neukázala v škole a nikoho z farmy nevideli pracovať na poliach. Keď zistili, čo sa na Hinterkaifecku stalo, ihneď zalarmovali políciu.

Vyšetrovanie viedol inšpektor Georg Reingruber. Vypočul stovku podozrivých a objasňovanie zločinu po ňom prevzali aj ďalší ľudia, no bezvýsledne. Posledné vypočúvanie sa pritom odohralo ešte v roku 1986.

FAKTY X: Masaker na farme Hinterkaifeck: kto čakanom zabil šesť ľudí?
Jednou z najpravdepodobnejších teórii je, že rodinu vyhladil sused zamilovaný do Viktorie. V okolí sa pošuškávalo, že dieťa splodila v rámci incestu s otcom, a žiarlivosť sa uňho vystupňovala do tej miery, že bol ochotný zabíjať. Vinu sa mu však dokázať nepodarilo. Rovnako bola zamietnutá aj možnosť, že Viktoriin manžel v skutočnosti nezomrel vo vojne a po návrate na farmu pri zistení, že má jeho žena dieťa s niekým iným, začal masaker. Napokon sa však potvrdilo, že naozaj zahynul na fronte, a otázka skutočného páchateľa tak ostala otvorená.

Človeka, ktorý bezcitne zabil šiestich ľudí, medzi nimi aj dve deti, sa dodnes nepodarilo odhaliť. Rok po incidente farmu zrovnali so zemou a nahradili ju pamätníkom venovaným obetiam beštiálnej vraždy.

Autor: Liam
Foto: Wiki

DISKUSIA
14.12. 2018 8:00
Diskusia