MENU
Menu

FaktyX FAKTY X: Maďarská samovražedná pieseň: Naozaj môže zabíjať?

Hudba dokáže mať výrazný vplyv na ľudskú psychiku a emócie. Stačí však jedna pieseň, aby človek začal uvažovať nad spáchaním samovraždy?

Skladbu s názvom Ponurá nedeľa zložil v roku 1933 maďarský pianista Rezső Seress. Dnes má prezývku „maďarská samovražedná pieseň" a označujú ju za príčinu viacerých samovrážd. Text k nej napísal básnik László Jávor a je vyznaním speváka, ktorý prosí svoju mŕtvu milenku, aby ho navštívila počas jeho vlastného pohrebu. Vyplýva z neho, že spevák túži byť so svojou milovanou na onom svete a je ochotný vziať veci do vlastných rúk.

FAKTY X: Maďarská samovražedná pieseň: Naozaj môže zabíjať?

FAKTY X: Smrť Roberta Calviho: Zabíjala mafia, Vatikán či tajný spolok?

Z príbehov o Ponurej nedeli sa časom stali legendy, ktorých detaily sa nedajú overiť. Pravdou však je, že o spojení tejto skladby so samovraždami sa píše desiatky rokov. Len v Maďarsku sa jej počúvanie pripisuje až 18 prípadom samovrážd. Istý obuvník zanechal v liste na rozlúčku niektoré verše z textu tejto skladby. V Dunaji sa zasa malo nájsť viacero mŕtvych tiel, ktoré texty či noty Ponurej nedele zvierali v rukách. Dvaja ľudia sa pre zmenu počas jej počúvania zastrelili. V Maďarsku sa dokonca nesmie hrať na verejnosti.

FAKTY X: Maďarská samovražedná pieseň: Naozaj môže zabíjať?

Nejde však len o našich južných susedov. V 30. rokoch 20. storočia písali o samovraždách spojených s Ponurou nedeľou magazín Time i noviny New York Times. V rádiu i televízii BBC sa nesmela hrať až do roku 2002 na mnohých verejných priestranstvách v USA platí rovnaký zákaz aj dnes.

FAKTY X: Záhady Tapisérie z Bayeux, najznámejšieho diela stredoveku

Za všetkým pritom môže byť zhoda okolností. V čase, keď Seress zložil Ponurú nedeľu, zúrila Veľká hospodárska kríza a miera samovrážd narastala. On sám následkom úrazu prišiel o vytúženú kariéru v cirkuse a svojmu žiaľu dal priechod cez hudbu. Skladbu zložil v stupnici c mol, ktorá už sama o sebe znie veľmi smutne. K tomu sa pridal pomerne depresívny text a výsledkom bola pieseň, ktorá v človeku nevyvolávala práve veselé pocity. Mimochodom, básnik László Jávor sa v čase, keď tvoril text k Ponurej nedeli, práve rozišiel so svojou snúbenicou a mal zlomené srdce.

FAKTY X: Veštiareň v Delfách: Miesto, kde slová tvorili dejiny

Rezső Seress napokon podľahol vlastnej depresii. V roku 1968 ako 68-ročný spáchal samovraždu skokom z okna svojho bytu v Budapešti. Trápilo ho, že jeho skladbe pripisujú vinu za toľké úmrtia. V liste na rozlúčku okrem iného napísal: „Stojím uprostred smrtiacej slávy obviňovaného muža. Bolí to. Všetky svoje sklamania som vložil do jednej piesne a zdá sa, že ďalší ľudia s pocitmi podobnými tým mojim našli v skladbe vlastnú bolesť."

Existuje obrovské množstvo smutných piesní a viacero z nich je o samovražde. Zvykne sa o nich hovoriť ako o hlavných príčinách samovrážd, aj keď v skutočnosti sú len marginálnym spúšťačom. Prečo je teda práve Ponurá nedeľa v tomto ohľade taká „úspešná"? A ak by jej nebolo, rozhodli by sa deprimovaní jedinci predsa len ostať nažive, alebo bola skladba skutočne definitívnym impulzom k samovražde? Na tieto otázky nepoznáme odpoveď.

DISKUSIA
25.11. 2019 10:00
Diskusia