MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Loď s nákladom za miliardy: Kam zmizla Flor de la Mar?

Melacký prieliv je už stovky rokov dôležitou námornou tepnou. Práve tadiaľto sa plavili európske lode v honbe za ziskom z predaja korenín a ďalších surovín, ktoré sa na Starom kontinente vysoko cenili. Pre mnohé plavidlá bola cesta osudnou, a medzi ne patrila aj Flor de la Mar. Kam zmizla loď, na ktorej palube sa má nachádzať poklad v hodnote viac ako dvoch miliárd eur?

FAKTY X: Loď s nákladom za miliardy: Kam zmizla Flor de la Mar?
Replika Flor de la Mar v Námornom múzeu v Malakke (Foto: Shutterstock)
Flor de la Mar, v preklade Morský kvet, sa plavila pod portugalskou vlajkou. Išlo o takzvanú karaku, typ plachetnice, ktorý je spojený najmä so zámorskými objavmi. Vážila 400 ton a začiatkom 16. storočia brázdila svetové oceány za účelom zvýšenia zisku portugalskej koruny.

Na obchod i do boja

Postavili ju v Lisabone v roku 1502 a za svojich čias bola jednou z najkrajších karák na Zemi. Počas prvej plavby smerovala z portugalskej metropoly do Indie a v nasledujúcom roku sa vydala späť do domovského prístavu. Do Európy priviezla veľké množstvo korenia a tak niet divu, že po vynútených opravách sa opäť vydala do Indie. Túžba kráľa po zisku bola neukojiteľná.

Opitý Rus kormidloval obrovský tanker, skončilo to katastrofou

Cestu tam zvládla v poriadku, ale pri návrate strávila takmer rok v Mozambiku kvôli opravám. Neskôr sa nezúčastňovala len obchodu, ale zohrala významnú úlohu hneď v niekoľkých bitkách.

FAKTY X: Loď s nákladom za miliardy: Kam zmizla Flor de la Mar?
V roku 1511 upreli Portugalci zraky k Melackému sultanátu. Jeho metropolou bola Malakka, v tom čase jedno z najbohatších miest na svete. Flor de la Mar sa stala jednou z lodí, ktoré si mali nepriateľa podrobiť.

Portugalci slávili úspech. Malakka sa stala súčasťou ich zámorskej ríše a k víťaznej vojne samozrejme patrila aj obrovská korisť, ktorú naložili na Morský kvet. Portugalský kráľ Manuel I. mal byť spokojný, k nohám mu totiž mali zložiť viac než 54 ton zlata.

Karaka však mala jednu nevýhodu: pri maximálnom zaťažení sa pomerne ťažko ovládala. Navyše ju v priebehu rokov niekoľkokrát opravovali, čo rozhodne neprispelo k jej bezpečnosti.

Drahé stroskotanie
Portugalskému námorníctvu sa nikdy nepodarilo nazhromaždiť také obrovské bohatstvo na jednom mieste. Muži sa tešili, že kráľ bude s výsledkami ich aktivít mimoriadne spokojný, Flor de la Mar sa však do Lisabonu nikdy nedostala.

Úžasné príbehy lovcov pokladov: Našli zlato za milióny eur

V novembri 1511 Morský kvet vyplával z Malakky. O jeho ďalšom osude vieme len z dobových zápisov, v ktorých stojí, že počas plavby pri pobreží Sumatry sa karaka dostala do búrky. Jej posádka mala hľadať útočisko na ostrove, narazila však na útesy a doslova sa rozlomila na kusy. Loď, posádka i drahocenný náklad sa stratili pod hladinou. Kolujú však legendy, že niekoľko námorníkov z Flor de la Mar prežilo a podarilo sa im časť zlata zachrániť, tieto teórie sa ale nikdy nepotvrdili.

Najväčšie poklady, ktoré čakajú na odhalenie

Aj preto sa hľadači pokladov už roky pokúšajú vrak Morského kvetu nájsť. Viacerí tvrdili, že sa im to podarilo, svoje vyjadrenia ale nevedeli podložiť dôkazmi. Napríklad taký Bob Marx v roku 1992 prehlásili, že po trojdňovom pátraní Flor de la Mar objavil. Nevedel to však nijako dokázať a kým sa mu podarilo vyloviť čo i len kus vraku, došli mu peniaze a expedíciu musel zrušiť.

Je pravdepodobné, že z lode sa nič nezachovalo. V danom regióne je more búrlivé a stovky rokov pôsobenia morských prúdov zrejme Flor de la Mar naveky pochovali pod nánosmi bahnu spolu so zlatým pokladom. Potápači sa tu kvôli takmer nulovej viditeľnosti nedokážu orientovať a tak sa zdá, že stroskotanie karaky ostane navždy nevyriešenou záhadou. Poriadne drahou, vyše dvojmiliardovou záhadou.

DISKUSIA
5.7. 2019 10:00
Diskusia