MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Lietajúce kamene v Birminghame. Kto útočil na ľudí?

Obyvatelia piatich domov v predmestskej ulici Thornton Road v anglickom meste Birmingham sa stali od roku 1981 terčom každodenného bombardovania veľkými kameňmi, ktoré lietali doslova odnikadiaľ. Kamene rozbíjali okná, spôsobovali škody na strešnej krytine a obyvatelia týchto domov boli neustále ohrozovaní.

FAKTY X: Lietajúce kamene v Birminghame. Kto útočil na ľudí?
Nočné útoky znepríjemňovali ľuďom život až tri roky, a potom náhle ustali. Dodnes nikto nevie, kto na domy útočil.

Kameňované domy

Nočné útoky na ľudí obývajúcich päticu domov na dovtedy tichej ulici Thornton Road začali v zime roku 1981, keď padajúce veľké kamene porozbíjali na domoch okná, poničili fasády a strechy. Majitelia domov boli zo začiatku presvedčení, že na domy hádžu kamene nejakí vandali alebo nezbední výrastkovia, no keď sa im ich nepodarilo prichytiť pri čine, zavolali políciu.

FAKTY X: Lietajúce kamene v Birminghame. Kto útočil na ľudí?
Birminghamský policajný zbor to zo začiatku pokladal za jednoduchý prípad, ktorý hravo vyriešia bežní policajti. Keď sa však policajtom nepodarilo ani po niekoľkých mesiacoch vyšetrovania odhaliť vinníkov, ktorí ľuďom ničili domy, prípad bol zverený vrchnému inšpektorovi Lenovi Turleyimu. Ten si na veľmi zvláštny prípad priviedol do Thornton Road svoj vlastný tím skúsených policajtov, ktorí na odhaľovanie vinníkov používali tie najmodernejšie vyšetrovacie pomôcky. Zúfalstvo ľudí však aj tak postupom času narastalo.

Odhalenie útočníkov v nedohľadne
Obyvatelia piatich domov boli po niekoľkých mesiacoch márneho vyšetrovania bezradní a plní zúfalstva, pretože policajti neboli schopní odhaliť útočníkov, ktorí na domy hádzali kamene.

FAKTY X: Neviditeľný útok z paralelného sveta

Policajti trávili v záhradách domov vo veľmi krutých mrazoch celé noci, používali najmodernejšie prístroje na nočné videnie, či automatické kamery snímajúce pohyb, ktoré sa zapínali aj pri tom najmenšom a najtichšom pohybe. Všetko bolo zbytočné.

FAKTY X: Enfieldský poltergeist

Na infračervených záznamoch boli zachytené len myši, potkany, králiky a jedna líška. Obyvatelia domov boli zúfalí. Vpredu na domoch síce nebolo vidno nič, čo by naznačovalo, že domy sú pod „paľbou" kameňov, no vzadu mali ľudia na oknách dosky, keďže bolo nemysliteľné, aby si neustále dali zasklievať okná.

Aj steny domov boli pred kameňmi chránené drôteným pletivom, no bezradnosť ľudí narastala, keďže v noci nemohli spávať a očakávali ďalšie a ďalšie kamene, ktoré dopadali na domy a kotúľali sa po strechách.

FAKTY X: Lietajúce kamene v Birminghame. Kto útočil na ľudí?
Natalie Holfordová, ktorá mala v tom čase 17 rokov, sa v roku 2012 v súvislosti s týmto nevyriešením prípadom vyjadrila do médií takto: „Bolo počuť kamene kotúľajúce sa po streche. Bolo to zvláštne. Vždy to prišlo, keď sme zaspávali. Došlo to do bodu, kedy ste nemohli spať, len ste čakali, až sa niečo stane." Ľudia sa večer báli do záhrad čo i len vyjsť, a keď to bolo nevyhnutné, tak na hlavách nosili prilby.

O prípad sa začali zaujímať aj médiá, a inšpektor Turley jednému novinárovi povedal: „Sme celkom bezradní. Vyskúšali sme všetko, čo je v našich silách, no ani tak sme neobjavili pôvodcu." Vyšetrovateľom nepomohli ani kamene, ktoré zasiahli domy a povaľovali sa po nočných útokoch v záhradách. „Lietajúce" kamene neboli ničím výnimočné, podobné kamene sa bežne nachádzali v záhradách domov na celej ulici Thornton Road.

Zvláštnosťou kameňov, ktoré zasiahli päticu domov však bolo to, že boli absolútne čisté, bez hliny a vyzerali akoby ich niekto umyl. Na žiadnom z kameňov dokonca neboli ani žiadne odtlačky prstov ani iné stopy, ktoré by vyšetrovateľom niečo odhalili.

Bol to poltergeist?

Kameňovanie domov trvalo tri roky a ako sa z ničoho nič objavilo, tak sa aj náhle skončilo. Vyšetrovateľom sa ani počas troch rokov nepodarilo odhaliť vinníka alebo vinníkov, a aj keď viacerí ľudia hovorili o tom, že by za hádzaním kameňov mohol byť nejaký paranormálny jav, vyšetrovatelia tomu odmietali uveriť. Viacerí ľudia sú však presvedčení, že za útokmi mohol byť poltergeist, teda hlučný a bezohľadný duch, ktorý ľuďom znepríjemňoval život.

Medzi jeden z častých javov, ktoré sa pripisujú práve poltergeistom, patrí aj hádzanie kameňov na domy a ich obyvateľov, čo sa už viackrát potvrdilo a bolo zaznamenané aj v iných podobných prípadoch na celom svete. Vyšetrovatelia však prišli s teóriou, že za kameňovaním domov boli nejakí vandali, ktorí si vyrobili katapult, ktorým vrhali kamene zo vzdialenosti niekoľkých desiatok alebo stoviek metrov.

Boli však títo vandali natoľko presní, že vždy trafili spomenutú päticu domov? A prečo si vybrali práve tieto domy? Čo všetko by tým kameňovaním počas troch rokov vlastne sledovali? Množstvo otázok zostalo bez odpovedí. Záhadný prípad z Thornton Road je tak dodnes nevyriešený a nikto doposiaľ neprišiel s nejakým racionálnym vysvetlením.

DISKUSIA
16.6. 2017 10:00
Diskusia