MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Lietadlo s VIP posádkou sa vyparilo bez stopy: Nehoda, alebo premyslený únos?

Hawaii Clipper bol luxusným lietadlom pre smotánku, o ktorom sa tvrdilo, že predbehlo svoju dobu. Mohol to byť dôvod, prečo sa za záhadných okolností stratilo? Kto mohol profitovať z toho, že stroj uniesol a bez milosti zabil cestujúcich aj s posádkou?

FAKTY X: Lietadlo s VIP posádkou sa vyparilo bez stopy: Nehoda, alebo premyslený únos?

V roku 1935 vzniesla letecká spoločnosť Pan American Airway požiadavku na výrobu luxusnej lietajúcej lode s dlhým doletom. Vznikli Hawaii Clipper, China Clipper a Philippine Clipper. Tieto lietajúce člny vybavené obrovskými pontónmi mohli vzlietnuť a pristávať na vode, pričom cestujúcim poskytovali luxusné ubytovanie podobné tým, ktoré sa nachádzajú na námorných lodiach.

FAKTY X: Záhadná vražda Elisy Lam: Bezpečnostná kamera zachytila chvíle pred smrťou

V júli 1938 letel Havaii Clipper s deviatimi členmi posádky a šiestimi cestujúcimi z Alameda v Kalifornii do Manily smereom na Honolulu, Midway, Wake a Guam. Zoznam cestujúcich zahŕňal významných mužov. Išlo napríklad o Earla Baldwina McKinleya, dekana medicíny na Univerzite Georga Washingtona, a Freda C. Meiera, rastlinného patológa ministerstva poľnohospodárstva. Boli na ceste z Guamu do Manily, aby preskúmali šírenie transoceánskych chorôb a rastlinného peľu. Práve vtedy Clipper zmizol nad Tichým oceánom.

FAKTY X: Keď zmizne tanker: Stal sa obeťou Bermudského trojuholníka?

Zmiznutie spustilo jedno z najintenzívnejších pátracích operácií v ázijských vodách. Za úsvitu 29. júla 1938 armáda vyslala šesť bombardérov Martin s doletom 1600 kilometrov aby pátrali v smere k poslednej hlásenej polohe lietadla. Po nasmerovaní do oblasti armádna nákladná loď USAT Meigs hľadala dva dni a dve noci. Nepomohli však ani silné svetlomety a svetlice s dlhou dobou horenia. Plavidlo križovalo oceán, ale nenašlo žiadne stopy.

FAKTY X: Lietadlo s VIP posádkou sa vyparilo bez stopy: Nehoda, alebo premyslený únos?

30. júla USAT Meigs identifikoval ropnú škvrnu s priemerom 500 metrov asi 80 kilometrov južne od poslednej hlásenej polohy lietadla. Vzorky olejovej škvrny poslali na analýzu. Bol to významný, ale nepresvedčivý nález, pretože nik nevidel žiadne trosky. Armáda a námorníctvo pokračovali v hľadaní strateného lietadla s ubúdajúcou nádejou. Po ďalších troch dňoch rozsiahleho pátrania v podmienkach ako stvorených na pozorovanie a za pokojného mora sa ukázalo, že došlo ku katastrofe. Lietadlo sa potopilo a zmizlo bez stôp. Zanechalo po sebe len bezradných vyšetrovateľov.

Najzáhadnejšie masové zmiznutia v dejinách: Stovky ľudí sa bez stopy vyparili

Dňa 7. augusta parník japonského námorníctva Canberra Maru urobil bodku za vyšetrovaním na ceste z Austrálie do Japonska. Canberra Maru hľadal stratené lietadlo v okolí útesu Douglas Reef. Sem smerovali morské prúdy z miesta, kde zrejme Hawaii Clipper spadol do vody. Neskôr toho dňa Canberra Maru informoval, že preskúmal okolie Douglas Reef, ale nenašiel žiadne stopy po stroji. 10. augusta sa pátranie definitívne skončilo. Leteckí experti neboli schopní zistiť príčinu nehody. Počasie bolo v čase zmiznutia lietadla slnečné a len tri roky starý stroj bol v prakticky dokonalom stave.

Alternatívna teória
Existuje teória, že zmiznutie Clippera bolo v skutočnosti únosom. Radikálni japonskí dôstojníci mali údajne donútiť lietadlo pristáť a odviezli ho na atol Truk, kde všetkých pätnásť členov posádky a cestujúcich zavraždili. Telá zaliali do betónu a hodili do mora, zatiaľ čo celý stroj rozobrali na súčiastky v snahe dozvedieť sa o najmodernejších technologických postupoch Američanov. Otázkou ostáva, či je táto teória pravdivá.

DISKUSIA
14.8. 2019 10:00
Diskusia