MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Legendárne Mesto opičieho boha: Je prekliatím pre objaviteľov?

Pred tromi rokmi prebehla svetovými médiami správa, že v honduraskej džungli bolo objavené legendárne mesto La Ciudad Blanca, ktoré bolo po stáročia opradené rôznymi legendami a len málokto veril, že vôbec niekedy existovalo.

FAKTY X: Legendárne Mesto opičieho boha: Je prekliatím pre objaviteľov?
V roku 2015 sa však americkému tímu pod vedením Steva Elkinsa a Douglasa Prestona podarilo stratené Mesto opičieho boha skutočne nájsť. Celá výprava však údajne doplatila na kliatbu, pred ktorou utiekli aj pôvodní obyvatelia tohto mesta. Aké tajomstvá legendárne mesto ukrývalo?

Pátranie po stratenom meste
Po legendárnom meste v honduraskej džungli už v minulom storočí pátralo mnoho bádateľov. Najznámejšími expedíciami, o ktorých sa najviac písalo, bola expedícia amerického antropológa Williama Duncana Stronga, ktorý ho hľadal v 30. rokoch 20. storočia, no nepodarilo sa mu ho nájsť kvôli neprístupnej a nebezpečnej džungli.

FAKTY X: Tajomní dvojníci panovníkov: Predpovedali ich smrť?

V roku 1940 sa o to pokúsil aj americký novinár a dobrodruh Theodore Morde, ktorý po návrate z džungle tvrdil, že Mesto opičieho boha skutočne aj našiel, čo mali potvrdzovať desiatky artefaktov, ktoré si so sebou priviezol. Neskôr však americký spisovateľ Douglas Preston, ktorý sa zúčastnil úspešnej expedície v roku 2015, potvrdil, že Morde si celý príbeh vymyslel a žiadne Mesto opičieho boha nenašiel. Počas svojho života totiž Morde nechcel prezradiť presnú polohu mesta a svoje tajomstvo si zobral do hrobu, keď v roku 1954 vo veku 43 rokov spáchal samovraždu - bol nájdený obesený v sprche. Niektorí ľudia si mysleli, že ju spáchal aj kvôli kliatbe, ktorá bola uvrhnutá na Mesto opičieho boha.

FAKTY X: Legendárne Mesto opičieho boha: Je prekliatím pre objaviteľov?
Úspešná expedícia
V roku 2015 sa do honduraskej džungle do pohoria Mosquitia vydala expedícia, ktorú viedol americký kameraman a prieskumník Steve Elkins a americký novinár a spisovateľ Douglas Preston. Ten v roku 2017 vydal knihu Stratené Mesto opičieho boha: Pravdivý príbeh, kde popísal čo všetko počas expedície zažili, čo tam našli a ako na to doplatili. Expedíciu sponzorovala honduraská vláda, spoločnosť Benenson Productions a časopis National Geographic.

FAKTY X: Čínsky Jack Rozparovač zmrzačil 11 žien. Kde je brutálny vrah dnes?

Legendárne mesto La Ciudad Blanca - Biele mesto alebo inak aj Mesto opičieho boha bolo pre väčšinu bádateľov len mýtom, pretože sa o ňom prakticky nič nevedelo. Zmieňovali sa o ňom iba miestni domorodci a našli sa len nejaké zápisky španielskych dobyvateľov počas kolonizácie Južnej Ameriky. Legenda hovorila, že v hlboko v horách bolo veľké mesto, ktoré bolo zasiahnuté sériami katastrof a jeho obyvatelia si preto mysleli, že sa na nich rozhnevali bohovia. Všetci obyvatelia sa preto rozhodli z mesta odísť bez ničoho, všetky veci nechali v meste.

Americkému tímu sa skutočne podarilo v roku 2015 toto mesto nájsť. Našli veľa artefaktov, ktoré potvrdili, že mesto nebolo len vymyslenou legendou. Okrem množstva opracovaných kameňov, kamenných nádob a misiek vyzdobenými rôznymi zvieratami, našli aj obradný trón vyrobený z kameňa s vyrezaným jaguárom.

FAKTY X: Aké to je, keď sa vám po smrti otvorí brána do pekla?

Objavitelia boli presvedčení, že mesto je naozaj rozsiahle, no je čiastočne zasypané pod zemou a je potrebný ďalší archeologický výskum. Aj keď neverili na kliatbu, v ďalšom výskume už nechceli pokračovať, pretože to bolo podľa nich veľmi nebezpečné kvôli jedovatým živočíchom, parazitom a šelmám. Tunajší domorodci ich tiež upozorňovali na to, že mesto je prekliate, preto z neho pred stáročiami utiekli aj jeho obyvatelia. Napokon sa ukázalo, že celý americký tím doplatil na úspešnú expedíciu, pretože si z džungle so sebou priviezol aj nevyliečiteľnú tropickú chorobu, ktorá sa nazýva mukokutánna leišmanióza.

Douglas Preston bol prvým členom expedície, ktorý to po čase zistil. Lekári mu v tele objavili mikroskopického parazita, ktorý ho rozožieral zvnútra. Preston to v knihe popísal takto: „Parazity prenikajú do slizníc v ústach a v nose a v podstate ich požierajú. Rozpadá sa vám nos, pery a nakoniec máte z tváre obrovskú otvorenú ranu." Táto choroba sa neskôr objavila aj u ďalších členov expedície a všetci museli podstúpiť náročnú a bolestivú liečbu a dodnes s touto chorobou bojujú.

FAKTY X: Tajomné krátery v sibírskej tajge: Ako vznikajú?

Doplatila americká expedícia na kliatbu, ktorá bola podľa legendy uvrhnutá na Mesto opičieho boha, alebo to bola len zhoda nešťastných okolností? Odváži sa ísť do Mesta opičieho boha ďalší archeologický tím, aby odhalil, čo sa ešte v meste ukrýva?

DISKUSIA
26.9. 2018 10:00
Diskusia