MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Kto zabil Kennedyho?

22.11. 1963

22. novembra 2013 uplynie už 50 rokov od najzáhadnejšieho atentátu v novodobých dejinách, ktorý sa síce tvári, že bol vyriešený a páchateľ potrestaný, no dôkazy vyšetrovateľov sú stále veľmi chabé. Naozajstnú pravdu o atentáte na amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho sa má verejnosť dozvedieť až o 16 rokov, teda v roku 2029. Dovtedy sa môže o skutočnom vrahovi, či vrahoch len špekulovať.

FAKTY X: Kto zabil Kennedyho?

John Fitzgerald Kennedy začína svoju predvolebnú kampaň v meste Dallas – v americkom štáte Texas. Je piatok 22. novembra 1963, keď auto Lincoln Continental, v ktorom sa vezie 35. prezident USA a jeho manželka Jackie vchádza na námestie Dealey Plaza. Presne o 12:30 na prezidenta niekto vystrelil – guľka mu zasiahne krk. Hneď na to sú vystrelené ešte dve rany, ktoré amerického prezidenta trafia do hlavy, a usmrtia. Celá Amerika je v šoku, a o pár minút obletela správa o atentáte na Johna Fitzgerlada Kennedyho celý svet. Niektorí nechcú veriť, iní sa pýtajú prečo, a hlavne kto to celé spôsobil.

FAKTY X: Kto zabil Kennedyho?
Lee Harvey Oswald – nie som vrah!
Vyšetrovací tím, ktorý riadil Earl Warren bol zostavený veľmi rýchlo, a už o pár hodín po atentáte bol zatknutý hlavný podozrivý, americký námorník Lee Harvey Oswald, ktorý hneď po zadržaní hovorí, že to je „absurdný omyl!“ Postup Warrenovej komisie bol už od začiatku veľmi sporný, a dôkazy, ktoré vyšetrovatelia mali boli viac ako nedostačujúce. Tí tvrdili, že Oswald zabil prezidenta puškou Carcano M91 z okna neďalekého domu, na ktorej boli jeho odtlačky prstov. Má to však háčik, otlačky prstov sa síce na puške našli, ale nenašiel sa na nej odtlačok líca.

Navyše puška Carcano M91 vôbec nepatrí k najpresnejším, a okrem toho námorníci, s ktorými Oswald slúžil, potvrdili, že bol veľmi slabý strelec. Nikto z nich nechcel veriť tomu, že by dvakrát dokázal z takej diaľky trafiť prezidenta do hlavy. Bráni sa aj sám Oswald, ktorý povedal: „Je to celé nezmysel, vôbec nechápem o čom im ide, zatkli ma len kvôli tomu, že som nejakú dobu žil v Sovietskom zväze. Chcú ma obetovať ako baránka!“ Komu teda veriť?

FAKTY X: Kto zabil Kennedyho?
Svet sa pravdu nikdy nedozvie!
Celý atentát nakrútil na kameru pohotový filmár Abraham Zapruder, no na filme vraha vidieť nie je – sú na ňom zachytené len výstrely, niektorí hovoria o troch iní o štyroch ranách. Všetci preto čakajú na súdny proces s Oswaldom. Ten sa však nikdy neuskutoční, pretože keď je údajný atentátnik 24. novembra 1963 vedený k súdu, je zastrelený majiteľom nočného dallaského klubu Jackom Rubym. Jack Ruby sa dostal až do tesnej blízkosti Oswalda, vytiahol zbraň a presným zásahom ho pred očami polície a novinárov zastrelil.

Jack Ruby sa neskôr vyjadril, že nechcel vidieť, ako sa prezidentova manželka Jackie Kennedyová pri súdnom procese trápi. O jeho slovách mnohí pochybujú, pretože ako bolo známe, Jack Ruby bol podozrievaný z napojenia na mafiu. Možno aj kvôli tomu nikdy neskončil na elektrickom kresle, pomohlo mu odvolanie. Vo vyšetrovacej väzbe, v ktorej zostal až do smrti 3. januára 1967, kedy ho skolila rakovina pľúc, Ruby povedal: „Svet sa pravdu nikdy nedozvie!“ Mnohí novinári, ale aj vysokopostavení verejní činitelia si dodnes myslia, že ani Rubyho rakovina pľúc nebola vôbec náhoda.

FAKTY X: Kto zabil Kennedyho?
Vyšetrovanie (ne)skončené, vrah (ne)známy
Warrenova komisia nakoniec vyšetrovanie ukončila, a oznámila, že vrah je známy, išlo o streľbu duševne chorého atentátnika – Lee Harveyho Oswalda. Ten bol jediným strelcom, a celé to sám zosnoval. Ďalšie námietky sú neprípustné. Bodka.

Voči záverom oficiálnej správy vyšetrovacej Warrenovej komisie sa postupom času stal veľmi skeptický okresný prokurátor z New Orleans Jim Garrison, ktorý verejnosti ponúkol alternatívnu verziu celého atentátu. Pustil sa do rozsiahlej štúdie, a prišiel so šokujúcimi závermi. Preveril si Oswaldov časový harmonogram, ktorý vôbec nesedel. Ak bol totiž Oswald skutočným vrahom, bol by to podľa Garrisona najchladnokrvnejší a najrýchlejší človek na svete. Podľa jeho prepočtu mal Oswald maximálne dve minúty na to, aby trikrát vystrelil, potom zbehol po schodoch zo štvrtého poschodia budovy odkiaľ strieľal, na prízemí si objednal v reštaurácii rýchleho občerstvenia jedlo, a uvoľnene si sadol za stôl. Je to reálne?

Keď sa najedol, nasadol na autobus a odišiel do kina, kde ho policajti na jeho veľké prekvapenie zatkli. Pre Garrisona práve toto stačilo k tomu, aby pre neho Oswald prestal byť podozrivý. Otázne však je, ako sa na zbraň dostali Oswaldove otlačky prstov. Na to Garrison odpoveď nenašiel, a preto ani nevylúčil fakt, že Oswald bol do celého prípadu nejako podivne zatiahnutý. Sám povedal: „Atentát mohol byť sprisahaním, za ktorým stáli i vysokí úradníci.“ Časť verejnosti si myslela presne toto isté – za všetkým malo byť veľké sprisahanie.

V roku 1977 preto americká Snemovňa reprezentantov zostavila zvláštnu komisiu, ktorá mala za úlohu celý prípad znovu prešetriť. Po dvoch rokoch vyšetrovanie - v roku 1979 hovorila vyšetrovacia komisia o viacerých strelcoch aj o možnosti širšieho sprisahania voči Kennedymu. Teória o druhom strelcovi sa však vyšetrovateľom napokon nepodarila potvrdiť a v roku 1988 ministerstvo spravodlivosti celú kauzu definitívne uzavrelo. Nedostatočné dôkazy však celé vyšetrovanie dodnes spochybňujú.

Nový verejný záujem o celý prípad obnovil až v roku 1991 režisér Oliver Stone, ktorý natočil film J.F.K., v ktorom bolo naznačené, že John Fitzgerald Kennedy sa stal obeťou vládneho sprisahania, na ktorom sa podieľali CIA a Pentagón. Režisér Stone, ale aj bežní Američania preto žiadali, aby všetky dokumenty a informácie spojené so zavraždením Kennedyho boli sprístupnené americkej aj svetovej verejnosti. Poslanci amerického Kongresu preto v roku 1992 schválili zákon o postupnom odtajnení všetkých záznamov o vyšetrovaní atentátu. Všetky dokumenty majú byť kompletne odtajnené až v roku 2029. Či sa však dozvieme skutočnú pravdu, je naozaj veľmi otázne.

DISKUSIA
4.7. 2013 9:00
Diskusia