MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Kto vytvoril obrovskú pyramídu v Antarktíde?

Od polovice roka 2016 sa začali po internete šíriť fotografie, na ktorých bolo jasne vidieť pyramidálne zasnežené útvary v Antarktíde. Tento „objav" obletel celý internetový svet a medzi nadšencami konšpiračných teórií sa začalo hovoriť o veľkej senzácii.

FAKTY X: Kto vytvoril obrovskú pyramídu v Antarktíde?
Zo zverejnených fotografií bolo zreteľne vidieť, že sa zasnežené útvary skutočne podobajú na egyptské pyramídy, no podľa vedcov, zdanie niekedy veľmi klame. Aká je teda pravda o objave obrovskej pyramíde na Antarktíde? Vytvorila ju len matka príroda, alebo staroveká civilizácia, ktorá možno nebola ani z tohto sveta?

„Senzačný" objav
Konšpirační teoretici tvrdia, že keby nebolo Google Earth, tak by bol svet chudobnejší o objavy, ktoré sa práve týmto virtuálnym glóbusom podarilo nájsť. V tomto majú nepochybne pravdu, no nie je všetko zlato, čo sa blyští.

Lenin na Južnom póle: Naozaj tu stále stojí

Fotografie antarktických pyramíd sa však prvýkrát neobjavili v roku 2016, ale už v júni roku 2013 na webových stránkach scienceray.com, ktoré sa odvolávajú na skupinu ôsmich vedcov - dvoch Američanov a šesť Európanov, ktorí chceli zostať, ako inak, v anonymite. Títo vedci tam údajne robili nejaký výskum a podarilo sa im vraj objaviť až tri antarktické pyramídy. Dve z nich sú asi 16 kilometrov od pobrežia a tretia sa nachádza pri pobrežnom útese.

Ďalší zdroj tohto senzačného objavu pochádza od britskej internetovej skupiny Alien Disclosure Group, ktorá o sebe tvrdí, že funguje ako WikiLeaks, no namiesto zákulisia politikov odhaľuje tajné a uniknuté dokumenty o UFO a mimozemských technológiách. Webová stránka thirdfaseofmoon.net ide dokonca ešte ďalej a hovorí o tom, že „pyramídy v Antarktíde postavili návštevníci z kozmu a pod nimi sa nachádza mimozemská základňa". Dá sa takýmto tvrdeniam veriť?

Bez zubov a slepého čreva: Takto vyzerá život v Antarktíde

Prvý objav „pyramídy" v Antarktíde
Ak sa chceme pozrieť na známe fakty, musíme ísť o viac ako storočie dozadu, pretože prvé pyramidálne hory v Antarktíde sa objavujú na mapách Britskej antarktickej expedície (tiež expedícia Terra Nova) z roku 1910 až 1913, ktorú viedol britský polárnik Robert Falcon Scott. Ten však túto antarktickú „pyramídu" videl už v roku 1901 počas jeho prvej expedície.

FAKTY X: Kto vytvoril obrovskú pyramídu v Antarktíde?
Senzačné pyramidálne útvary, ktoré v roku 2016 obleteli celý svet, sú súčasťou najvyššieho vrchu Antarktídy Vinson Massif, ktorý leží v pohorí Ellsworth. Vinson Massif je dlhý približne 21 a široký 13 kilometrov, takže odborníkov vôbec neprekvapuje, že sú tam kamenné vrcholy prerezávajúce sneh a ľad. Domnelá pyramída je tak podľa nemeckých vedcov len klasická kamenná hora, ktorá je pokrytá snehom.

Zázraky Antarktídy: čo ukrýva najdrsnejší kontinent?

Nemecký geológ Dr. Mitch Darcy z nemeckého Výskumného centra v Potsdame uviedol: „Vrcholy sú nepochybne zložené zo skál, a je to len náhoda, že práve tento vrchol má takýto tvar. Nie je to zložitý tvar, takže to ani nie je mimoriadna náhoda. Podľa definície je to nunatak, čo je jednoducho vrchol skaly trčiacej nad ľadovec alebo ľadovcový príkrov. Práve tento má tvar pyramídy, ale to ho nerobí ľudským výtvorom."

Objav antarktickej „pyramídy", ktorá vo svete vyvolala toľkú senzáciu si napokon môžete pozrieť na súradniciach 79°58'39.25″S 81°57'32.21″W. Vidíte tam vrch, alebo pyramídu?

Prečo pyramída?
Samozrejme ani takéto tvrdenia nepresvedčia zástancov konšpiračných teórií, ktorí v antarktickom vrchu vidia jednoznačne pyramídu. Fotografie pyramidálnych antarktických vrchov sa šíria po internete nielen vďaka Google Earth, ale aj horolezcom, polárnym turistom a výskumníkom, ktorí sú aj nadšencami extrémnej turistiky v pohorí Ellsworth.

A práve vďaka nim existuje množstvo fotografií pyramidálnych vrcholov z rôznych uhlov, v ktorých konšpirátori vidia pyramídy. Nie je namieste si položiť otázku, že ak by títo extrémni turisti a horolezci videli v antarktickom pohorí skutočné pyramídy, že by sa to nešírilo po svete rýchlosťou blesku?

Krvavé vodopády v Antarktíde: čo spôsobuje tajomný úkaz?

Geológovia vysvetlili, prečo tieto antarktické vrchy resp. len vrcholky hôr, majú pyramidálny tvar. Je to vďaka tomu, že antarktické pohorie Ellsworth má mladý geologický vek. Čím bude pohorie staršie, tým viac budú ich vrcholy a obrysy zaoblenejšie a už sa nebudú podobať na pyramídy.

Podľa geológov je dobrým príkladom najkrajší alpský vrch Matterhorn, ktorý má tvar skalnej pyramídy a takisto islandský vrch Búlandstindur, ktorý je už na prvý pohľad typickou „pyramídou". Je teda tvorcom antarktickej pyramídy matka príroda, alebo treba za ňou hľadať nejakých mimozemských tvorcov?

DISKUSIA
24.1. 2018 8:00
Diskusia