MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: „Krysí králi“ – nevysvetliteľný fenomén vo zvieracej ríši

Jednou z najväčších záhad vo zvieracej ríši sú podivné úkazy, ktoré sú ľuďom známe viac ako štyri storočia. Sú nimi akési krysie kruhy, ktoré vznikli následkom veľmi zvláštneho prepletenia krysích chvostov.

FAKTY X: „Krysí králi“ – nevysvetliteľný fenomén vo zvieracej ríši
Ako tento krysí pletenec vznikne je ešte aj dnes pre vedcov veľkou záhadou. Medzi obyčajnými ľuďmi sa krysiemu kruhu hovorí aj „krysí kráľ", a keď sa takýto „krysí kráľ" objavil, malo to byť vraj mimoriadne zlé znamenie pred vypuknutím nejakej epidémie.

„Krysí králi" v priebehu storočí
Gordickému uzlu, ktorý ojedinele vzniká vďaka nepochopiteľnému prepleteniu krysích chvostov, sa vo Francúzsku hovorilo „roi de rats", teda krysí kráľ, ale pravdepodobne toto pomenovanie vzniklo skomolením skutočného názvu „rouet de rats", teda krysie kolo alebo kruh.

FAKTY X: „Krysí králi“ – nevysvetliteľný fenomén vo zvieracej ríši
Najstaršia zmienka o „krysom kráľovi" pochádza ešte z roku 1564, kedy sa našiel prvý pletenec krýs. Najčastejšie sa takýto čudný pletenec skladá zo šiestich až deviatich krýs, no v máji roku 1828 našiel mlynár pri demolácii komína na mlyne v nemeckom meste Buchheim „krysieho kráľa", ktorý sa skladal až z 32 vysušených a holých krýs, zrejme ešte nedospelých jedincov. Tento skutočne obludný pletenec krýs je možné ešte aj dnes vidieť v múzeu v nemeckom meste Altenburg, kde je tento vypchatý unikát stále uložený.

Viacerí „krysí králi" sa však našli aj živí a jedným z najpodivuhodnejších nálezov bol ten z decembra 1822, ktorý sa našiel v dedinke Döllstädt v nemeckej spolkovej krajine Durínsko. Vtedy roľníci v dutom podkrovnom tráme stodoly našli dokonca až dvoch „krysích kráľov". Jeden sa skladal z 28 živých krýs a druhý zo 14 živých krýs.

Živého „krysieho kráľa", ktorý sa skladal z 18 krýs našiel v roku 1748 aj nemecký mlynár Johann Heinrich Jäger v nemeckom meste Grossballhausen. V nemeckom meste Erfurt sa v roku 1722 našiel krysí kruh z 11 krýs a v roku 1895 sa vo francúzskom Štrasburgu našiel pletenec z 10 krýs, ktorý je dnes možné vidieť v tunajšom Zoologickom múzeu.

Na univerzite chytili megahlodavca, vážil neuveriteľných...

Takmer vždy sa jednalo o krysy rodu Rattus rattus, odborne nazývaný aj potkan tmavý. Výnimkou bolo nájdenie poľných krýs, ktoré sa našli na indonézskom ostrove Jáva, kde tvorilo pletenec 10 mladých jedinecov. Naposledy sa našiel „krysí kráľ" v roku 2005 na farme v estónskom meste Võrumaa, kde farmár Rein Koivu našiel pletenec 16 jedincov, z ktorých bolo sedem krýs nažive. Záhadou pre odborníkov preto je, ako mohli pletence niekedy aj dospelých krýs vôbec prežívať.

Ako vzniká „krysí kráľ"?

O „krysích kráľoch" sa vo svojej knihe Rats, zmienil aj holandský spisovateľ Maarten´t Hart, píšuci pod pseudonymom Martin Hart. Ten vo svojej knihe zdokumentoval až 56 rôznych prípadov „krysích kráľov", no ako uvádza až 38 z nich bolo podľa jeho názoru falošných „krysích kráľov", ktorí sa potom predávali zberateľom kuriozít za veľké peniaze. Je však nepochybné, že veľa „krysích kráľov" vzniklo prirodzene medzi krysami.

FAKTY X: „Krysí králi“ – nevysvetliteľný fenomén vo zvieracej ríši
Odborníci sa však ešte ani dnes nevedia zhodnúť, ako krysí kruh vzniká, a ako vôbec krysy môže prežívať. Niektorí francúzski vedci si myslia, že k spojeniu krýs dochádza ešte pred narodením, kedy sa malé krysy ešte pred vrhom prepletú. To by mohlo byť vysvetlenie na tie krysy, ktoré sa našli ešte holé. Ako však vysvetliť krysie kruhy, kde boli niektoré alebo aj všetky jedince živé? Mohli by si vôbec takto zviazané krysy zaobstarať dostatok potravy, keď bolo zrejmé, že museli takto žiť niekoľko týždňov až mesiacov, čo potvrdili aj nálezy, kde ešte aj dospelé krysy stále žili?

FAKTY X: „Krysí králi“ – nevysvetliteľný fenomén vo zvieracej ríši
Jednou z možností podľa vedcov je to, že sa skupina viacerých krýs ocitne v uzavretom prostredí, kedy sa tlačí jedna na druhú. Ich chvosty potom k sebe priľnú a prepletú sa do doslova gordického uzla, ktorý už krysy nevedia rozpliesť. Sú tak nútené spoločne si zháňať potravu.

V roku 1964 skúmali holandskí zoológovia „krysieho kráľa" skladajúceho sa zo 7 krýs pod röntgenom, ktorého našli v holandskom mestečku Rucphen v zime roku 1963. Ukázalo sa, že chvosty krýs boli skutočne zviazané a bolo na nich dokonca vidieť aj zlomeniny a mozole. Chvosty tak museli byť prepletené niekoľko dní až týždňov.

Ako však vznikne „krysí kráľ" v prostredí, ktoré nie je uzatvorené, je stále záhadou. Môžu takéto zoskupenie krysy využívať napríklad na obranu pred predátormi tým, že sa zomknú do jedného kruhu a chvosty si tak úmyselne zapletú, no potom ich už nedokážu rozpliesť? Zatiaľ to je jedno z mnohých nevyriešených tajomstiev vo zvieracej ríši.

Autor: Recber

DISKUSIA
24.2. 2017 6:45
Diskusia