Dejiny Európy sú prepletené príbehmi o bájnych územiach, ktoré skrývajú netušené bohatstvá. Ľudia v ne verili až do doby, kedy ich rôzni objavitelia začali vyvádzať z omylu, keď zo svojich ciest nedokázali doniesť žiadne priame dôkazy o mýtických krajinách. Jednou z najzaujímavejších je legenda o kráľovstve kňaza Jána. Ide však naozaj iba o legendu, alebo mohla kresťanská ríša v Afrike naozaj existovať?
Legenda o Jánovi
Prvé zmienky o legende je možné vystopovať v 12. storočí. Z návštev indického patriarchu v Konštantínopole a indického arcibiskupa vo Vatikáne (išlo o predstavených takzvaných tomášovských kresťanov z juhozápadnej Indie) sa zachovalo asi 100 listov, ktoré zmieňujú kňaza Jána.
Japonská rituálna samovražda seppuku: Viete, ako prebiehala?
Dodnes sa však nepodarilo bližšie zistiť, kde konkrétne sa malo legendárne kráľovstvo nachádzať. Rôzne výpravy ho hľadali v Etiópii, strednej Ázii i v Indii, no bezvýsledne. Podobne ako v prípade iných podobných krajín, ani po Jánovej ríši sa nenašli žiadne stopy. Pritom malo ísť o ríšu plnú pokladov, ktorú obývali zvieratá, aké nikde inde nežili. O Jánovi sa tiež tvrdilo, že je potomkom jedného z Troch kráľov, prvých pohanov, ktorí uverili v Ježiša.
Chceli by ste žiť v stredoveku? Tieto veci trápili bežných ľudí
Hľadanie kňaza Jána
Začiatkom 12. storočia sa o kňazovi Jánovi a jeho ríši začal zmieňovať biskup Oto z Freisingu. Netrvalo dlho a v legendárne kráľovstvo uveril aj pápež Alexander III. Ten zašiel až tak ďaleko, že z Vatikánu vyslal muža, aby ríšu našiel. Ten sa však nikdy nevrátil.
Šedé eminencie, ktoré vyrábali panovníkov
Ešte neskôr sa s pomocou na kňaza Jána chceli obrátiť portugalskí misionári. Túžili vedieť, ako konvertovať moslimov na kresťanstvo. Niekedy v tom istom období, konkrétne v roku 1306, naopak prišla do Európy výprava 30 mužov z Etiópie. Tí opisovali bohatstvo svojej domoviny a tvrdili, že kňaz Ján je vodcom ich kresťanskej cirkvi.
Zrod mýtu
Ako čas pokračoval, objavitelia odhaľovali stále nové a nové územie Afriky a Ázie. Nenašli však dôkazy o tom, že by Jánovo kráľovstvo existovalo. Pomaly sa tak z neho stal mýtus. Shakespeare ho zmienil vo svojej hre Veľa kriku pre nič, v súčasnosti sa zasa začína objavovať v komiksoch. Bez hmotných dôkazov však kráľovstvo kňaza Jána ostane navždy len rovnakou rozprávkou, ako Atlantída.