MENU
Menu

FaktyX FAKTY X: Kobka plná hrôz: Vrahovia pripravili obetiam beštiálne utrpenie

Kalifornské pohorie Sierra Nevada pripomína bukolickú idylku. Nad krásnymi vinohradmi sa klenú vysoké štíty, ktorých vrcholky aj v lete zdobí sneh. A predsa bolo toto pôvabné prostredie dejiskom tak strašných zločinov, že aj dnes sa o nich rozpráva len šepky. Na svedomí ich mali dvaja vrahovia, ktorí si v horách dokonca zriadili úkryt, kde obete brutálne mučili.

Charles Ng sa narodil v Hong Kongu do bohatej rodiny, ale jeho otec bol mimoriadne prísny a chlapca v mladosti bil. Mladíka v puberte vyhodili z viacerých škôl, dokonca ho aj zatkli za krádež. Otec si s introvertným samotárom nevedel dať rady a poslal ho na internátnu školu do Anglicka, ale aj odtiaľ ho vylúčili, lebo okrádal spolužiakov. Následne sa ale dostal na vysokú školu v USA, kde absolvoval jeden semester a potom z univerzity odišiel.

FAKTY X: Čínsky Jack Rozparovač zmrzačil 11 žien. Kde je brutálny vrah dnes?

V roku 1978 tu ako 18-ročný spoznal cez inzerát muža menom Leonard Lake. Ako sa ukázalo, spájala ich túžba po krvi. Možno by začali vraždiť aj skôr, ale ich „vzťah" sa dočasne rozpadol, keď sa Ng zaplietol do autohavárie a z miesta nehody ušiel. Aby sa vyhol spravodlivosti, s falošnými dokumentmi, ktoré dokladovali jeho americké občianstvo, nastúpil k mariňákom a odvelili ho do na Havaj. Jeho služba však netrvala ani rok. Notorického zločinca zatkla vojenská polícia za krádež automatických zbraní. Dva roky sedel vo väzení a potom ho vyhodili z armády. Ng teda opäť nadviazal kontakt s Lakom a začal s ním bývať v horách.

Podobne ako Ng, aj Lake mal zvláštne detstvo. Spolu so súrodencami ho vychovávala babka, čas si krátil tým, že potajme fotil svoje nahé sestry. Jednu z nich dokonca presvedčil, aby s ním súložila výmenou za to, že ju bude chrániť pred ich násilníckym bratom Donom. Leonarda tiež bavilo rozpúšťanie myší v rôznych chemikáliách a táto zručnosť sa mu zišla aj v dospelosti. Už tak dosť zlý psychický stav mu ešte zhoršili dve rotácie vo Vietnamskej vojne. Z armády ho napokon prepustili na odporúčanie psychiatra. Nasledovali dve spackané manželstvá, v ktorých sa bavil najmä nakrúcaním sadomasochistických amatérských filmov pre dospelých.

Maľby sériových vrahov: aké sú zhmotnené myšlienky krutých zločincov?

Lake s Ng spoločne v horách postavili hneď za chatou bunker. Leonard veril, že ženy sú dobré len na varenie, upratovanie a uspokojovanie mužských telesných chúťok, nech už sú akékoľvek. V podstate ich považoval za otrokyne a pokiaľ neplnili jeho priania, odstraňoval ich. Z bunkra tak urobil kobku teroru.

Dvojica neunášala náhodné obete, vyberala si ľudí, ktorých poznala. Prvými obeťami boli susedia z najbližších usadlostí: mladý pár s malým dieťaťom. Následne si tiež vybrali rodinu s dieťaťom, pričom v oboch prípadoch mužov i deti po pár dňoch zavraždili, ale ženy si nechali na svoje zvrátené hry. Celé týždne ich mučili a znásilňovali a všetko si nahrávali na kameru. Mužov a deti pritom nechávali sledovať, čo robia so ženami, a tešili sa z toho, ako ich obete kričia v agónii. Skôr či neskôr však tí, ktorých dovliekli do bunkra, zomreli.

V júni 1985 trvalo ich vražedné vyčíňanie už dva roky, keď Ng ukradol v železiarstve náradie, ktoré chcel nepochybne použiť pri mučení. Predavač sa ho snažil zadržať, ale Ng ušiel. Na miesto dorazila polícia. Ng sa kumpánovi priznal, čo urobil, a Lake sa ponáhľal do železiarstva, aby za tovar zaplatil a všetko urovnal. Bolo však neskoro. Policajti si preverili ŠPZ auta, na ktorom Lake prišiel, a zistili, že patrí k celkom inému vozidlu. Muž im začal byť podozrivý. Predložil im občiansky preukaz, o ktorom v policajnej databáze viedli záznam „odcudzený pred šiestimi týždňami". Laka teda zatkli a keď si muž na policajnej stanici uvedomil, že je zle, vytiahol kyanidovú kapsulu, ktorú nosil zašitú v leme košele, rozhryzol ju a prehltol. Jedu podľahol o pár dní neskôr.

Ng ušiel do Kanady, ale po mesiaci použil pri prepadnutí obchodu zbraň a postrelil predavača. Zatkli ho a dostal štyri a pol roka za mrežami. Potom ho vydali do rúk Američanov.

Masoví vrahovia, ktorých by nechceli ani do hororu

Vyšetrovatelia medzitým našli chatu i bunker, v ktorom sa diali hrozné veci. V plytkých hroboch objavili tucet tiel a 20 kilogramov kostí, ktoré nevedeli priradiť k obetiam. Našli aj videokazety a podrobné denníky, ktoré študovali len detektívi s oceľovými žalúdkami. Záznamy z nich si však musela vypočuť aj porota počas súdneho procesu s Charesom Ng.

Ng po mnohých odkladoch a právnych kľučkách, ktoré využíval jeho obhajca, napokon v roku 1999 dostal trest smrti. Na ten ale stále čaká vo väznici San Quentin a nemá ešte stanovený dátum popravy. Je odsúdený za vraždu dvoch bábätiek, šiestich mužov a troch žien, vyšetrovatelia však veria, že zabil najmenej 25 osôb.

DISKUSIA
11.11. 2019 10:00
Diskusia