MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Kinrosský incident: Utajila americká vláda únos lietadla UFO-m?

Piloti Amerických vzdušných síl Felix Moncla a Robert Wilson zachytili 23. novembra 1953 hlásenie, že sa v okolí ich leteckej základne nachádza neidentifikovateľný lietajúci objekt. Okamžite nasadli do lietadla F-89 Scorpion a dali sa ho stopovať. Už ich nikdy nikto nevidel. Oficiálna verzia znela, že spadli do Horného jazera. Čo ak ale predstavitelia letectva klamali?

FAKTY X: Kinrosský incident: Utajila americká vláda únos lietadla UFO-m?
Foto: Wikipedia/gordheath
Jedna z najväčších záhad v dejinách UFO známa pod prezývkou Kinrosský incident začala vo Wisconsine. Tu si posádka jedného z vojenských radarov všimla na obrazovke blikajúci bod, ktorý nedokázala identifikovať. Keďže studená vojna bola v plnom prúde, mohlo ísť pokojne aj o nepriateľské lietadlo. Z leteckej základne Kinross ihneď vzlietol F-89 Scorpion s posádkou tvorenou poručíkom Felixom Monclom, ktorý pilotoval, a podporučíkom Robertom Wilsonom, ktorý mal na starosti obsluhu radaru.

FAKTY X: Nevysvetliteľná námorná bitka v oblakoch: Hologram, alebo halucinácia?

Scorpion sa začal približovať k neznámemu objektu, ten však začal meniť kurz. Moncla letel približne rýchlosťou 800 kilometrov za hodinu a Wilson zrazu nebol schopný objekt lokalizovať. Posádka pozemného radaru to ale dokázala a navigovala lietadlo na správne miesto. Keď Scorpion doletel tam, kde sa mal neidentifikovateľný objekt nachádzať, jeho posádka nič nevidela.

FAKTY X: Portorické UFO - udalosť, o ktorej americké námorníctvo stále mlčí

Obsluha pozemného radaru neskôr vypovedala, že neidentifikovateľný lietajúci objekt i Monclov Scorpion blikli na obrazovke na rovnakom mieste. Z toho jej členom vyplývalo, že lietadlo muselo svoj cieľ podletieť alebo nadletieť. S Monclom a Wilsonom sa však zrazu nedalo skontaktovať. Dve bliknutia sa zasa mali ihneď rozdeliť, no nestalo sa tak. Miesto toho zmizli.

FAKTY X: Kinrosský incident: Utajila americká vláda únos lietadla UFO-m?
Foto: Public Domain
Miesto posledného výskytu Monclovho lietadla určila obsluha pozemného radaru približne 100 kilometrov od mysu Keweenaw Point v Michigane. Výšku Scorpiona i neidentifikovateľného objektu odhadli na asi 2,5 kilometra. Do akcie boli okamžite vyslané pátracie a záchranné tímy, ako 433. bojová letka, ale zbytočne. Akokoľvek bolo pátranie rozsiahle a dôkladné, po Scorpione sa nenašla ani stopa.

Tajomný osud Jima Sullivana: spieval o únose mimozemšťanmi, napokon záhadne zmizol

V prvom oficiálnom vyhlásení o nehode okrem iného stálo: „...pilot zrejme dostal závrat a zrútil sa do jazera." V zdravotných záznamoch sa však Moncla o závratoch nemal ani zmienku. Koniec koncov, u pilota by išlo o dosť zvláštny zdravotný problém.

Snahy Amerických vzdušných síl o odvrátenie pozornosti od vysvetlenia incidentu prostredníctvom UFO boli spustené okamžite. Tvrdili, že neidentifikovaný lietajúci objekt bol v skutočnosti kanadským dopravným lietadlom DC-3. Kanada však tieto tvrdenia poprela. Pravdivé nebolo ani nasledujúce vyhlásenie, že nešlo o kanadské dopravné lietadlo, ale stíhačku. Úrady teda napokon zvolili definitívne vysvetlenie: Scorpion s Monclom a Wilsonom na palube jednoducho explodoval.

Problémom s pravdivosťou tejto teórie je fakt, že ak by Scorpion naozaj vybuchol, našli by sa aspoň nejaké trosky. Pátracie tímy však nenašli nič, ani len kúsok ocele či olejové škvrny na vode. Vo vládnych záznamoch sa však napokon aj tak objavil iba záznam, že išlo o nehodu.

Niekoľko osôb, ktoré sa priamo podieľali na vyšetrovaní, mimo oficiálny záznam priznalo, že zmiznutie Felixa Moncla a Roberta Wilsona priamo súviselo s neidentifikovateľným lietajúcim objektom, ktorý stopovali. Úrady však napokon celý incident ututlali, oficiálne vyšetrovanie skončilo a dnes už po troskách Scorpiona, alebo aspoň po vysvetlení, čo sa s lietadlom a jeho posádkou stalo, pátrajú iba amatéri.

DISKUSIA
23.7. 2018 12:00
Diskusia