MENU
Menu

FaktyX FAKTY X: Jedna z najzáhadnejších vrážd: Smrť Kanaďana obklopuje rúcho tajomna

Prípad vraždy Blaira Adamsa patrí k najzáhadnejším v dejinách kriminalistiky. Muža, ktorý býval v kanadskej provincii Britská Kolumbia, ktosi zabil tisíce kilometrov od domova. Pred smrťou pôsobil, akoby sa čohosi bál, akoby pred niečím utekal. Vyšetrovatelia však tvrdili, že na nič podobné nemal dôvod. Aké boli okolnosti jeho tajomstvami opradenej smrti?

Blair Adams pracoval ako majster na stavbe a nemal žiadnych nepriateľov. Priateľský a dobre naladený mladý muž sa často usmieval a nemal žiadne psychické problémy. V lete 1996 sa však začal meniť. Prejavili sa uňho časté zmeny nálad a výbuchy hnevu, údajne začal trpieť nespavosťou. Blairova matka si všimla, že s ním čosi nie je v poriadku, no keď sa ho na to spýtala, odpovedal len: „Nemyslím, že by som ti o tom mal povedať."

FAKTY X: Jedna z najzáhadnejších vrážd: Smrť Kanaďana obklopuje rúcho tajomna

FAKTY X: Smrť vedca na Južnom póle: Bezcitný vrah ostáva dodnes neznámy

5. júla 1996 si Adams v pobočke banky vybral z účtu všetky peniaze, dovedna šesťtisíc dolárov. Z bezpečnostnej schránky tiež vzal všetko zlato a šperky, taktiež v hodnote niekoľko tisíc dolárov. O dva dni neskôr prišiel na hranicu s USA a chcel ju prekročiť. Colníci mu to však neumožnili, mal priveľkú hotovosť a podozrievali ho z pašovania drog. Musel sa vrátiť domov. Tu dal výpoveď z práce a kúpil si letenku do nemeckého Frankfurtu. Mal odletieť na ďalší týždeň v utorok.

FAKTY X: Nevzdelaný muž zanechal šifry, ktoré nerozlúštila ani FBI. Kto ho zabil?

Keď si kúpil letenku, nezamieril domov, ale ku kamarátke. Tá hneď videla, že Blair panikári, akoby pred niečím utekal. Spýtal sa jej, či mu môže pomôcť dostať sa cez hranice do USA, lebo sa ho niekto snaží zabiť. Kamarátka mu však nevedela pomôcť, a tak od nej odišiel. V deň odletu sa napokon dostavil na letisko, ale do Frankfurtu s nevydal. Miesto toho stornoval letenku a opäť sa vydal k hranici s USA. Tentokrát ju prekročil a vydal sa na letisko v Seattli. Tu si kúpil letenku a odletel do Washingtonu D.C. Písal sa 9. júl, keď stroj pristál v hlavnom meste USA. Bola streda. Adams si požičal auto a vydal sa do 800 kilometrov vzdialeného mesta Knoxville v Tennessee.

Podvečer sa zastavil na čerpacej stanici v Knoxville, s jeho autom bolo čosi v neporiadku. Pracovník stanice ihneď zistil, o čo ide. Kľúč, ktorý sa Adams snažil strčiť do zapaľovania, nebol správny. Dal sa ním otvoriť len kufor auta. Ale hoci prehľadali celé okolie, správny kľúč nenašli. Akoby ho niekto z auta vzal, kým Adams platil za benzín. Muž teda navrhol, aby auto odtiahli do najbližšieho motela, kde Blair počká do ďalšieho dňa na iné auto z požičovne.

FAKTY X: Jedna z najzáhadnejších vrážd: Smrť Kanaďana obklopuje rúcho tajomna

Bezpečnostná kamera umiestnená na recepcii hotela zachytila zvláštne správanie Blaira Adamsa. Muž, ktorý stál za pultom, opísal hosťa takto: „Najlepšie by ho asi vystihlo slovo „paranoidný". Stále sa obzeral za seba, akoby na niekoho čakal. Ale neviem, na koho, objednal si izbu pre jedného."

Adams z recepcie v priebehu päťkrát odišiel a zasa sa vrátil. Až potom si objednal izbu. Rozprával sa pri tom sám so sebou, akoby sa snažil sám seba presvedčiť, že ju potrebuje. A keď za ňu napokon zaplatil, odišiel o 19:37 z motela bez toho, aby sa do izby vôbec pozrel.

Adamsa už potom živého nik nevidel. Nasledujúce ráno sa jeho telo našlo na parkovisku asi 800 metrov od motela. Rovnako čudné ako posledné dni Blairovho života bolo aj miesto činu.

Mužovi niekto roztrhol košeľu a stiahol nohavice. Navyše mu dal dolu ponožky a prevrátil ich naruby. Okolo tela sa povaľovalo približne štyritisíc dolárov v kanadských a amerických dolároch a nemeckých markách. Neďaleko neho bolo aj vrecko so šperkami a kľúče od prenajatého auta. Na tele bolo viacero modrín a rezných rán, príčinou smrti však bola mimoriadne silná rana do brucha, ktorá Adamsovi roztrhla žalúdok.

FAKTY X: Masaker na farme Hinterkaifeck: kto čakanom zabil šesť ľudí?

Keď členov jeho rodiny informovali o Blairovej smrti, nik si nevedel vysvetliť, prečo bol zrovna v Knoxville. Nikoho tu nepoznal a jednoducho nemal dôvod tam byť. Blízki si nevedeli vysvetliť ani jeho zvláštne správanie a čudnú cestu do Tennessee. Zdalo sa, akoby pred niekým utekal a chcel ho striasť. Lenže pred kým? Veď nemal žiadnych nepriateľov.

Vyšetrovatelia nenašli žiadne odpovede na otázky, ktoré prípad vyvolal. Domnievali sa, že Adams utekal pred niečím imaginárnym a prejavila sa uňho paranoidná schizofrénia. To však nevysvetľovalo fakt, že muža čosi udrelo do brucha tak silno, že mu roztrhlo žalúdok. Sám by si takú ranu rukami nedokázal spôsobiť a pri jeho tele sa nenašla žiadna zbraň. Na druhej strane, ak by išlo o vraždu, prečo by vrah nechával pri tele peniaze a šperky, a z akého dôvodu by Adamsovi obracal ponožky naruby? S prípadom sa dodnes nepodarilo pohnúť ani o kúsok.

DISKUSIA
30.9. 2019 12:00
Diskusia