Kryptozoológovia si myslia, že pokiaľ ešte niekde žijú praveké tvory, ktoré sa po našej Zemi preháňali pred mnohými miliónmi rokov, najideálnejším miestom kde by mohli dodnes prežívať, sú jednoznačne juhoamerické stolové hory.

FAKTY X: Jedinečná venezuelská stolová hora: Žijú na nej ešte praveké zvieratá?
Aj legendárny anglický cestovateľ a dobrodruh Percy Harrison Fawcett vystihol jedinečnosť týchto pravekých útvarov, keď povedal: „Čas ani noha človeka sa doposiaľ nedotkli týchto vrcholkov." Na väčšinu stolových hôr je prísne zakázaný vstup a niektoré dokonca stráži aj armáda. Čo také sa nich môže nachádzať?

Stratený svet
Skutočnú cestu do praveku môžu zažiť len vybraní jedinci, väčšinou sú to renomovaní zoológovia a biológovia, ktorým niektorá z juhoamerických vlád dovolí na zakázané územie vstúpiť. Prečo to majú bežní ľudia zakázané?

FAKTY X: Japonský riečny zabijak - jeho obeťami bolo aj 12 samurajov

Stolové hory sú pre väčšinu ľudí takmer nedostupné, sú nebezpečné a navyše sa tam chráni jedinečný ekosystém, ktorý nenájdete nikde inde na svete. Stolové hory totiž vznikali pred niekoľkými miliónmi rokov, vedci ich vek odhadujú od 2,5 až po 100 miliónov rokov, kedy sa úplne oddelili od okolitého sveta.

Svoj názov - stolové hory, dostali podľa svojho vzhľadu. Majú totiž hladké kolmé steny a ich vrchol je plochý ako doska stola. Na ich vrchol je takmer nemožné sa dostať, ak teda nemáte krídla, alebo skvelé horolezecké vybavenie. To isté platí aj naopak, zo stolovej hory sa dole nič nedostane, teda okrem vtákov. Každá stolová hora má tak svoj jedinečný zakonzervovaný ekosystém, ktorý sa vyvíjal úplne inak ako inde na Zemi.

Unikátny ekosystém
V Južnej Amerike sa nachádza niekoľko stolových hôr, jedna výnimočnejšia ako druhá. Podľa vedcov je však jednou z najpozoruhodnejších stolových hôr Cerro Sarisariñama, ktorá leží vo venezuelskom štáte Bolívar pri brazílskych hraniciach. Má rozlohu 546 kilometrov štvorcových a jej výška sa pohybuje od 300 až po 2350 metrov.

FAKTY X: Islandský červ z jazera Lagarfljót - je jeho existencia potvrdená?

Je to z toho dôvodu, že hora ukrýva ďalšie jedinečne ekosystémy, ktoré sa nachádzajú na dne unikátnych takmer kruhových priepastí tzv. závrtoch. Zatiaľ sú známe len štyri z nich a tá najväčšia - Sima Humboldt má šírku 352 metrov a hĺbku až 314 metrov.

FAKTY X: Jedinečná venezuelská stolová hora: Žijú na nej ešte praveké zvieratá?
Zaujímavosťou je, že stolová hora Cerro Sarisariñama bola objavená až v roku 1961, kedy nad ňou preletel pilot Harry Gibson, ktorý si všimol v hustom pralese na náhornej plošine aj obrovské diery. Horu však veľmi dobre poznajú hlavne okolité indiánske kmene a jedným z nich je aj veľmi starý kmeň Ye´kuana. O živote, zvykoch a histórii tohto kmeňa nevedia veľa ani etnológovia.

FAKTY X: Africké monštrum - požierač mozgov

Z rozprávania členov tohto kmeňa je však jasné, že sa k hore Cerro Sarisariñama približujú, len keď to je pre nich nevyhnutné, pretože z nej majú viditeľný strach. Podľa indiánskych legiend má na nej totiž prežívať akýsi zlý duch, ktorý žerie ľudské mäso a vydáva pri tom zvuk, ktorý znie ako „sari, sari". Práve preto dostala táto stolová hora aj svoje pomenovanie. Nielen kryptozoológovia, ale aj vedci sú presvedčení o tom, že na Cerro Sarisariñama a hlavne v obrovských skalných dierach sa musí nachádzať doslova praveký život, ktorý nikde inde na svete nenájdeme.

Cesta do praveku
Prales, ktorý sa nachádza na vrchole hory Cerro Sarisariñama je tak hustý, že vedci v ňom dokázali prejsť len asi 300 metrov za deň! Prvýkrát sa zoológovia a biológovia dostali do jednej z obrovských dier až v roku 1974 pomocou vrtuľníka. Vedci tam objavili unikátny ekosystém, ktorý sa tu bez zásahu človeka vyvíjal milióny rokov.

FAKTY X: Útočné dravé červy

Podobný sa nedá nájsť nikde inde na svete a aj z tohto dôvodu, nemôže na túto horu okrem vedcov s povolením nikto vstupovať. Niektorí kryptozoológovia však hovoria o tom, že na Cerro Sarisariñama sa môžu nepochybne nachádzať nielen praveké rastliny, ale aj tvory, ktoré tu s veľkou pravdepodobnosťou prežili milióny rokov v absolútnej izolácii od okolitého sveta. Veď napokon o nezvyčajných a nepredstaviteľných stvoreniach hovoria aj miestne indiánske legendy. Je teda možné, že by na hore mohli žiť ešte aj nejaké dinosaury?

Podľa viacerých odborníkov to nie je vôbec vylúčené, skôr pravdepodobné. Je aj z tohto dôvodu na horu prísne zakázaný vstup? Slová Arthura Conana Doyla, z jeho slávneho románu Stratený svet, to zrejme veľmi dobre vystihujú: „Čím viac o tejto oblasti viete, tým skôr pochopíte, že tam je možné úplne všetko." Dovolia nám niekedy vedci, ktorí horu Cerro Sarisariñama skúmali, nahliadnuť do jej tajomstiev?