MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Je Svätý grál na Islande? Indície zo stredoveku to naznačujú

V roku 2004 začal tím archeológov z Talianska s vykopávkami na Islande. Vedci nepátrali po ničom menšom než po Svätom grále, ktorý mal byť podľa nich uložený v tajnej kobke a tomto odľahlom ostrove. Kobku síce nenašli, ale napriek tomu tvrdia, že legendárny kalich je určite niekde na Islande. Môžu mať naozaj pravdu?

FAKTY X: Je Svätý grál na Islande? Indície zo stredoveku to naznačujú

Vedúcim tímu bol kryptograf a spisovateľ Giancarlo Gianazza, ktorý najprv pátral na talianskych maľbách. Začal Botticelliho „Jarou" a tvrdil, že prsty postáv sú v skutočnosti kódom, ktorý objasňuje polohu grálu. Napokon určil, že prsty nehovoria o mieste, ale o čase. Gianazza z nich určil dátum: 14. marec 1319.

FAKTY X: Tajomstvá rímskych katakomb: Môže tu byť schovaný aj Svätý grál?

Vďaka rozsiahlym znalostiam o Danteho Božskej komédii vedel, že tento dátum sa objavil aj v najznámejšom diele tohto talianskeho autora. „Panuje všeobecná zhoda, že prvé verše v Božskej komédii hovoria o jarnej rovnodennosti," uviedol Gianazza v jednom z rozhovorov. „Zatiaľ si však nikto neuvedomil, že planéta, ktorá podľa Danteho „kuje ľudské duše a vychádza zarovno so Slnkom", je Saturn. Saturn je v konjunkcii so Slnkom len raz za 30 rokov a tento moment pripadal na roky 1289, 1319 a 1349. No a keďže Dante písal Božskú komédiu v rokoch 1300 až 1321, dátum naznačený v prvých veršoch musí byť 14. marec 1319."

Keď s uvedomil spojitosť medzi Botticellim a Dantem, hľadal ďalšie informácie, ktoré by podporili jeho domnienky, že obe diela obsahujú šifry. Pozrel sa na Da Vinciho „Poslednú večeru", keďže Da Vinci pracoval v rovnakom štúdiu ako Botticelli a mohol pochytiť znalosti tých istých šifier. Na maľbe Ježiš ukazuje na bochník nekvaseného chleba, no podľa židovskej tradície mal byť počas sviatku pesach chlieb kvasený. Gianazzu to zaujalo. Da Vinci bol detailista, takú chybu by neurobil. Pomocou kartografického dekódovania Gianazza zistil, že chlieb odhaľuje tri miesta v Európe: grécky ostrov Kythira, Mount Cardou vo Francúzsku a Island.

FAKTY X: Smrtiaca legenda: hľadanie Svätého grálu zabilo aj člena SS

Vyzbrojený týmto dôkazom sa Gianazza znovu uchýlil k Božskej komédii a hľadal informácie o Islande. Zistil, že aj sám Dante tento ostrov navštívil. „Existujú dôkazy o tom, že sa z Islandu konali púte do Ríma i Svätej zeme už v 12. storočí," tvrdí Gianazza. „Nevidím dôvod, prečo by sa nedalo cestovať aj opačným smerom. Dante ostrov navštívil, zrejme v roku 1319." Podľa kryptografa Dante opisoval jedno konkrétne miesto na Islande, a to prírodný amfiteáter blízko rieky Jökulfall. Tu podľa Danteho ležal kameň v tvare trónu a neďaleko neho bola tajná kobka.

FAKTY X: Je Svätý grál na Islande? Indície zo stredoveku to naznačujú

Tu podľa Gianazzu vstupujú do hry templári. „Existujú oficiálne historické záznamy o tom, že v roku 1217 sa počas zasadania islandského parlamentu s názvom Althing objavil v sieni istý Snorri Sturulsson v spoločnosti 80 rytierov z juhu, ktorí boli odetí a vyzbrojení rovnako. Vtedy Snorriho zvolili veliteľom vojska pre daný rok." Gianazza je presvedčený, že rytieri cestovali na Island s zámerom podporiť Sturulssona pri hlasovaní výmenou za jeho podporu pri stavbe tajnej kobky, do ktorej by ukryli posvätné knihy a predmety z Jeruzalemského chrámu.

FAKTY X: XKeyscore - svätý grál špiónov

Po vyhladení väčšiny templárov v roku 1307 ostala podľa Gianazzu tajá elita rádu nažive a Dante k nej patril. Mal teda vedomosti o tom, kde sa tajná kobka nachádza a zakódoval jej polohu do Božskej komédie.

Gianazza sa doteraz nevzdáva. Každé leto navštevuje Island a robí vykopávky, aj keď väčšina členov jeho pôvodného tímu sa vymenila. Ak sa mu podarí nájsť Svätý grál, navždy sa zapíše do dejín. Otázkou ostáva, či sa vo svojich predpokladoch nemýli.

Autor: Noel
Foto: Shutterstock

DISKUSIA
6.9. 2019 10:00
Diskusia