Ľadovcové jazero Lagarfljót nachádzajúce sa vo východnej časti ostrova Island bolo donedávna vo svete celkom neznáme. Pre Islanďanov je však toto jazero veľmi populárne a turistické atraktívne, pretože je opradené množstvom legiend podobne ako škótske jazero Loch Ness.

FAKTY X: Islandský červ z jazera Lagarfljót – je jeho existencia potvrdená?
Tak ako majú Škóti svoju lochnesskú príšeru, majú svoje jazerné monštrum aj Islanďania. Jazero Lagarfljót sa však môže pýšiť aj tým, že ich legendárny červ Lagarfljótsormur je už na rozdiel od lochnesky aj oficiálne potvrdený.

Legendárny islandský červ
Jazero Lagarfljót, ktoré je dlhé 25 kilometrov a vo svojom najširšom mieste má 2,5 kilometra, ukrýva pod svojou hladinou jazerného červa alebo hada, ktorý tu je známy od polovice 14. Storočia. Prvá správa o tomto záhadnom tvorovi pochádza ešte z roku 1345, kedy mal byť prvýkrát spozorovaný.

FAKTY X: Africké monštrum - požierač mozgov

Staroislandské ságy hovoria o tom, že Lagarfljótsormur alebo Lagarfljótsormurinn, ako tomuto červovi Islanďania hovoria, bol pôvodne len malý červom z vresovísk, no vďaka zlatu, ktoré na neho nejakým zvláštnym spôsobom pôsobilo, dorástol červ do obrovských rozmerov.

FAKTY X: Gigantický mäsožravý červ

Z rôznych pozorovaní, ktorých bolo počas šiestich storočí veľké množstvo, sa jeho dĺžka odhaduje na 12 až 90 metrov. Islandský červ je popisovaný ako tvor hadovitého vzhľadu s bledou kožou, ktorý ma na tele niekoľko hrbov a na hlave a krku mu rastú dlhé fúzy.

FAKTY X: Islandský červ z jazera Lagarfljót – je jeho existencia potvrdená?
Záhadný tvor v jazere Lagarfljót bol pozorovaný veľakrát aj v 20. storočí, kedy hodnoverné svedectvo priniesol v roku 1963 dokonca riaditeľ Islandskej lesnej správy Sigurður Blöndal. V roku 1998 hadovitého tvora videli aj žiaci spolu so svojím učiteľom z neďalekého mesta Hallormsstaður, keď svoju hlavu vynoril spod hladiny.

Tieto očité svedectvá však mnohí skeptici spochybňovali. V roku 2012 však islandský farmár zachytil na video tvora, ktorý by mal byť oným legendárnym červom, čo v roku 2014 potvrdila aj vybraná komisia.

Video ako dôkaz

Islandský farmár Hjörtur Kjerúlf natočil vo februári roku 2012 na video z okna svojho domu hadovitého tvora, ktorý si razil cestu cez zamrznuté jazero Lagarfljót. Vtedy 67-ročný farmár od úžasu ani nedýchal, pretože v tom momente ho napadlo, že toto sú prvé autentické zábery legendárneho islandského červa. Jeho video o pár dní neskôr obletelo celý svet a islandské monštrum sa tak objavilo aj vo viacerých svetových médiách.

Mnohí odborníci však pochybovali o tom, že by to bol legendami opradený islandský červ a viacerí údajného jazerného tvora považovali len za rybársku sieť, ktorú unášajú prúdy. Kryptozoológovia z celého sveta však boli presvedčení, že na videu je skutočne zachytený hadovitý tvor, ktorý by mohol byť preživším druhohorným plesiosaurom.

FAKTY X: Islandský červ z jazera Lagarfljót – je jeho existencia potvrdená?
Napokon po dvoch rokoch skúmania videozáznamu, ktoré natočil Hjörtur Kjerúlf, bolo video v roku 2014 označené za autentické. Pravosť videa potvrdila 13-členná komisia mesta Fljótsdalshérað, ktoré sa nachádza v blízkosti jazera Lagarfljót. Zo strany komisie, ktorá bola zložená z obecnej rady a členov združenia miestneho cestovného ruchu, to je nepochybne výborný marketingový ťah, ktorým chcú do tejto oblasti prilákať turistov nielen z Islandu, ale aj z celého sveta.

Ako však komisia uviedla, na základe videa bude existencia islandského jazerného červa skúmaná aj odborníkmi z oblasti zoológie. Dokonca islandská vláda odporučila vedcom, aby sa začali tvorom z jazera Lagarfljót vážne zaoberať. Potvrdí teda niekedy aj vedecká obec existenciu legendárneho islandského červa Lagarfljótsormur?