MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Írsky mních, či dokonca Číňania: Kto naozaj objavil Ameriku?

Oficiálnym dátumom objavenia Ameriky je rok 1492. Dávno pred Kolumbom však na tomto kontinente pristáli už Vikingovia, ktorí ho však neosídlili na viac než pár rokov. Kto okrem nich však mohol Ameriku „objaviť"? Teórie sa rôznia a jedna dokonca tvrdí, že tak desaťročia pred Kolumbom urobili už Číňania.

FAKTY X: Írsky mních, či dokonca Číňania: Kto naozaj objavil Ameriku?
Svätý Brendan
Podľa legendy írsky mních Brendan, ktorý žil niekedy v 6. storočí, vyrazil smerom k Amerike na drevenom člne pokrytom zvieracími kožami. S najväčšou pravdepodobnosťou však ide skutočne len o mýtus. Brendan síce naozaj podnikal rôzne výpravy a získal si prezývku „Cestovateľ", no putoval iba po Európe.

FAKTY X: Nebeský súboj nad Norimbergom? Čo videli stovky svedkov?

Teoreticky však jeho pristátie pri brehoch Ameriky nemožno vylúčiť. V roku 1978 totiž dobrodruh Tim Severn postavil repliku Brendanovej lode, vyplával z Írska a napokon dorazil do Kanady.

Cloviská kultúra
Vedci sa zväčša zhodnú v tom, že pred približne 12-tisíc rokmi sa dalo z Ázie do Ameriky prejsť cez dnešnú Beringovu úžinu suchou nohou. Ľudia zo Sibíri tak osídlili Ameriku a vytvorili takzvanú cloviskú kultúru. Počas nasledujúcich tisícročí putovali ďalej na juh a ich cestu je možné stopovať na základe archeologických nálezov. Oficiálne sa dá teda „objavenie" Ameriky pripísať im, hoci o ňom nikomu nepovedali a ani ho nezapísali.

Vikingovia
Bradatí severania patria k najväčším moreplavcom všetkých čias. Ich lode boli stabilné, dostatočne veľké, aby uviezli zásoby na dlhú plavbu a zároveň mali plytký ponor, ktorý im umožňoval navigovať aj po riekach. Obchodnícke i dobyvačné chute zaviedli Vikingov na rôzne miesta a vďaka týmto pohnútkam objavil Erik Červený koncom 10. storočia Grónsko.

FAKTY X: Záhadný bunyip: Skutočný zabijak, alebo len výplod ľudskej fantázie?

Erik mal syna menom Leif Eriksson, o ktorom sa zvykne tvrdiť, že ako prvý Európan vkročil na územie Ameriky. Pred ním to však zrejme dokázal iný Viking. Volal sa Bjarni Herjólfsson.

Bjarni sa narodil na Islande, no žil v Nórsku. Pravidelne však navštevoval rodičov a príbuzných na Islande, tu sa však po jednom z pristátí dozvedel, že jeho otec odplával s Erikom Červeným do Grónska. Bjarni sa vydal za nimi, no búrka ho odviala z kurzu. Plavil sa ďalej na západ až kým nedorazil k brehom krajiny, o ktorej vedel, že nie je Grónskom. Klíma tu bola oveľa miernejšia a pôda úrodná. Písal sa rok 986.

Vikingovi sa z neznámej krajiny podarilo dostať do Grónska, kde rozprával o tom, čo videl. Nik mu neveril a ostatní si z neho robili posmech. Bjarni sa vrátil do Nórska.

FAKTY X: Prízrak v plynovej maske: Le Loyon desí ľudí vo švajčiarskych lesoch

Tu opäť rozprával o úrodnej zemi na západe a jeho príbehy začul aj syn Erika Červeného Leif Eriksson. Ten sa v roku 1000 na základe Bjarniho rozprávania vydal za západ. Napokon dorazil k pobrežiu neznámej krajiny. Vedci predpokladajú, že išlo o dnešný Newfoundland. Vikingovia zem pomenovali Vinland, založili tu osadu a dokonca na mieste aj prezimovali. Archeológovia veria, že sa tak stalo na mieste zvanom L´Anse aux Meadows, kde v roku 1960 objavili pozostatky vikingskej osady.

FAKTY X: Írsky mních, či dokonca Číňania: Kto naozaj objavil Ameriku?
Číňania
Najväčší objavný potenciál mali v predkolumbovskej ére Číňania. Vzdelaný a v námornej navigácií zbehlý národ predsa vynašiel kompas, je však možné, že by Číňania dokázali prekonať Pacifik? V druhej polovici 20. storočia našiel istý Hendon Harris v Taiwane mapu, ktorá mala detailne zobrazovať nielen západné pobrežie Ameriky, ale aj niektoré prírodné úkazy, ako napríklad Grand Canyon. Jeho teórie sa však zatiaľ nepotvrdili.

Je teda otázne, kto skutočne „objavil" Ameriku. Isté však je, že pre svet znamenala najväčšiu zmenu práve výprava Krištofa Kolumba. Neprávom sa však označuje za prvého Európana, ktorý vkročil na americkú pôdu.

Autor: Liam
Foto: Youtube

DISKUSIA
27.3. 2019 8:00
Diskusia