MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Hrozí nám hladomor?

Bude chlieb luxusom?

Vedci zdvíhajú varovný prst, ľudstvu vraj hrozí hladomor, zatiaľ však nie kvôli preľudneniu, či nedostatku poľnohospodárskych plôch. Za všetkým stojí parazitická choroba obilnín, ktorá sa volá hrdza pšeničná – puccinia graminis. V roku 1999 sa v Ugande objavila jej zmutovaná podoba, ktorá za sebou necháva obrovskú skazu, navyše sa rýchlo šíri.

FAKTY X: Hrozí nám hladomor?

V roku 1999, keď sa zmutovaná podoba hrdze pšeničnej objavila v Ugande, takmer nikto zo západného sveta to nebral vážne. Hrdza pšeničná sa totiž pravidelne vyskytovala vo všetkých oblastiach, kde sa pšenica pestovala. Zmutovaná ugandská podoba parazitickej choroby, ktorá dostala pomenovanie Ug99 – podľa miesta a roku svojho výskytu, je však omnoho nebezpečnejšia. Behom pár rokov zničila obrovské plochy obilia, a zatiaľ ju nič nedokázalo zastaviť. Len dva roky od svojho prvého výskytu na odľahlých poliach v Ugande sa patogén Ug99 objavil v strednej Keni, potom sa dostal do Etiópie a Sudánu. Rýchle šírenie nového patogénu zabránila len suchšia klíma, pretože spóry hrdze pšeničnej sa šíria vo vlhkom podnebí s teplotami od 5 do 18 stupňov Celzia.

FAKTY X: Hrozí nám hladomor?
V roku 2006 sa však patogén dostal až do Jemenu a o ďalšie 3 roky už ničil polia v Iráne. V roku 2010 sa Ug99 priblížil tesne k obilným lánom Ruska a Indie, ohrozené boli aj polia v Pakistane a Číne. Vedci sa domnievajú, že takýmto tempom agresívny rastlinný parazit zasiahne až 80 percent pšeničných polí na celom svete. Spóry sa totiž nemusia šíriť len vetrom, ale aj za pomoci turistiky. Práve prostredníctvom ľudských odevov môžu spóry Ug99 prekonať aj Atlantický oceán, a tak zasiahnuť Severnú a Južnú Ameriku. Proti doterajším formám hrdze pšeničnej dokázali poľnohospodári bojovať bežne dostupnými prostriedkami. Ug99 je však podľa amerického odborníka na choroby obilnín Briana Steffensona veľmi nebezpečná forma, a takmer všetky pšeničné polia sú proti tomuto patogénu úplne bezbranné.

Vedci už teraz varujú, že Ug99 by mohol zapríčiniť rozsiahle hladomory, a chlieb by sa mohol stať luxusom. Európa je proti tomuto patogénu ešte dostatočne chránená, pretože hrdza pšeničná neznáša mráz, a preto sa jej darí v teplejších oblastiach. Problémom Európy je však to, že v pestovaní obilia nie je sebestačná.

FAKTY X: Hrozí nám hladomor?
Ako zastaviť nebezpečný patogén?
Epidémia hrdze pšeničnej už raz vypukla. Bolo to v roku 1917 v USA, a záchrancom pšenice sa stal agrárny odborník Norman Borlaug, ktorému sa podarilo vyšľachtiť nové druhy pšenice, ktoré boli voči vtedajšiemu patogénu odolné. Norman Borlaug v roku 1970 za tento objav získal Nobelovu cenu mieru.

Ug99 je však podstatne silnejší patogén, a zatiaľ voči nemu nebola nájdená žiadna ochrana. V roku 2010 sa však podarilo nájsť niekoľko druhov pšenice, ktoré sú voči Ug99 sčasti odolné. Odborníci preto stále hľadajú v čom ich odolnosť voči patogénu spočíva. Zlou správou však je, že niektoré doposiaľ objavené gény proti Ug99 prestali účinkovať, pretože patogén neustále mutuje, a dnes existuje už v štyroch variantoch.

Zvláštnosťou súčasnej epidémie je aj to, že patogénom Ug99 boli zatiaľ ohrozené len štáty, ktoré pre USA predstavujú priamych alebo nepriamych nepriateľov – India, Čína, Pakistan, Irán a Rusko. A práve v tejto súvislosti odborníci na biologické zbrane upozorňujú, že už v roku 1953 začala sériová výroba takzvaných antiobilných bômb M1l5, ktorým sa hovorí aj perové bomby. Každá bomba je totiž naplnená perím  moriakov, ktoré sú infikované spórami hrdze pšeničnej. Po výbuchu bomby sa obsah rozletí do širokého okolia, a začne sa rýchlo šíriť. Na infikovaných poliach vraj klesli výnosy až o 30 percent, potvrdili to testy, ktoré prebiehali v americkom laboratóriu vo Fort Detrick.

Perové bomby takto mali zničiť poľnohospodársku výrobu nepriateľských štátov. Mnohí sa preto pýtajú, či práve patogén Ug99 nie je umelo vytvoreným. Ako sa totiž ukázalo, zmutovaná hrdza pšeničná vraj pochádza z pokusného poľa ugandského obilninárskeho výskumného ústavu. Kto celý výskum financoval asi nie je ťažké uhádnuť. Snaží sa niekto nepozorovane vyhladiť ľudstvo pre neustále vzrastajúcu populáciu tým najšialenejším spôsobom alebo to je všetko len špekulácia?

DISKUSIA
8.8. 2013 8:30
Diskusia