MENU
Menu

FaktyX FAKTY X: Hovoriaci mungo: Podvod bruchovravca, alebo ôsmy div sveta?

V 20. storočí sa objavilo viacero zvierat, ktoré si vyslúžili celebritný status. Už pred kengurou Skippy, delfínom Flipperom či kóliou Lassie tu však mungo menom Gef. Ten údajne dokázal rozprávať.

V septembri 1931 objavila rodina Irvingovcov na ostrove Man v Írskom mori malého munga. Najprv o sebe dával vedieť škrabkaním či inými bežnými činnosťami, ktoré sa ozývali po celom dome. Irvingovci, ktorí v tom čase bývali neďaleko mesta Dalby, si najprv mysleli, že ide o myš, lasicu či kunu. Potom sa však zvuky zmenili na hlas a britské médiá sa išli pretrhnúť, aby mohli s rodinou urobiť rozhovor.

FAKTY X: Hovoriaci mungo: Podvod bruchovravca, alebo ôsmy div sveta?

FAKTY X: Supermanova kliatba? Ľudí spojených s fenoménom stíhajú nešťastia

Z Gefa sa stala mediálna senzácia. Podľa dobových správ dokázal oveľa viac než len rozprávať. Údajne spieval, pričom jeho obľúbenou interpretkou bola Carolina Moon. Recitoval básničky a dokonca napodobňoval zvuky iných zvierat, ktoré predtým počul. Stačilo pár dní a rýchlo sa stal viac než len domácim miláčikom. Stal sa členom rodiny. Rád si pochutnával na krekeroch, čokoláde a banánoch. Irvingovci tvrdili, že pomáhal v dome. Napríklad tým, že vypínal sporák, ktorý náhodou nechali zapnutý, alebo budením tých členov rodiny, ktorí zaspali. Mal však aj svoju temnú stránku. Vraj sa vyťahoval, že je ôsmym divom sveta a na munga bol až príliš inteligentný.

FAKTY X: Zmiznutie posádky krásnej plachetnice: Kam sa podelo 11 mužov?

V 30-tych rokoch boli mimoriadne populárni takzvaní parapsychológovia, ktorí sa podľa vlastných slov zaoberali vecami medzi nebom a zemou. Medzi najslávnejších patril Harry Price, ktorý v roku 1935 začal vlastné pátranie ohľadom Gefa. Síce zviera nikdy nevidel ani nepočul, ale zozbieral dostatok dôkazov, ktoré by dokázali dosť naštrbiť tvrdenia Irvingovcov.

FAKTY X: Hovoriaci mungo: Podvod bruchovravca, alebo ôsmy div sveta?

Preskúmal napríklad vzorky srsti, o ktorých rodina tvrdila, že pochádzajú z Gefa. Ako sa ukázalo, išlo o psiu srsť. Tiež si všimol viacero otvorov v stenách a uvažoval o tom, že za otvorom by pokojne mohol stáť človek a rozprávať tak, aby ho nebolo vidieť, ale zároveň by ho bolo dobre počuť. Price však do médií poslal len holé fakty a nesnažil sa Irvingovcov obhajovať ani odsudzovať. Veril, že na základe dôkazov si ľudia urobia názor sami.

Keď uzavrel vyšetrovanie a odišiel z ostrova, Gef sa objavil opäť a tvrdil, že bol na dovolenke. Uviedol, že z domu odišiel práve kvôli Pricovi. Vraj ho nemal rád, pretože ubližoval duchom.

FAKTY X: Ostrov, kde zomreli desaťtisíce ľudí: Je najdesivejším miestom sveta?

Irvingovci žili na farme neďaleko Dalby až do roku 1945, keď zomrel patriarcha rodiny James. Jeho manželka a dcéra predali dom a odsťahovali sa na pevninu. Gefa nechali žiť v dome a nový majiteľ farmy Leslie Graham tvrdil, že zastrelili „zvláštne vyzerajúce zviera" v roku 1946. Mŕtvolu nechal vypchať. Bola čiernobiela a podstatne väčšia než mungo.

Vorrey Irvingová, najmladšia členka rodiny a tá, ktorú mnohí obviňovali za zosnovanie podvodu, tvrdila, že zabité zviera rozhodne nebol Gef. Tajomstvo o tom, či podvádzala verejnosť, a či ovládala bruchovravectvo, si so sebou v roku 2005 vzala do hrobu. Do smrti však tvrdila, že Gef nebol jej výmyslom.

Autor: Liam
Foto: Public Domain

DISKUSIA
16.10. 2019 10:00
Diskusia