MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Homárového chlapca prirovnali k Satanovi, bol naozaj taký zlý?

Keď sa prvýkrát objavil v šoubiznise, okamžite dostal prezývku Homárový chlapec. Mal len sedem rokov a vystupovanie pred ľuďmi, ktorí sa mu posmievali, sa do značnej miery podpísalo na jeho detskej psychike. Už v puberte mu tak k prezývke pridali ešte jeden prívlastok: zlý. Gradyho Stilesa dokonca niektorí kolegovia prirovnali k Satanovi.

FAKTY X: Homárového chlapca prirovnali k Satanovi, bol naozaj taký zlý?
Grady sa narodil v Pennsylvánii v roku 1937 s vrodenou genetickou vadou. Trpel dedičnou ektrodaktýliou, ktorá je známa aj ako „syndróm homárieho klepeta". Spôsobuje deformáciu prstov, v Gradyho prípade išlo o chýbajúci prostredník a ukazovák a zrastenie malíčka s prstenníkom. Ektrodaktýlia občas postihuje aj nohy a Grady sa nanešťastie nevyhol ani poruche dolných končatín: nemohol chodiť.

FAKTY X: Chladnokrvne: Štvornásobná brutálna vražda sa stala námetom knihy

Chlapcov otec taktiež trpel ektrodaktýliou a cestoval po USA s potulnou šou s jednoduchým názvom Homárový muž. Keď sa mu narodil syn s rovnakým hendikepom, neváhal ho využiť pre svoj biznis. Sedemročný Grady začal vystupovať na pódiách.

FAKTY X: Čierna vdova neváhala zavraždiť vlastné deti, unikla trestu?

Keďže nemohol chodiť, pohyboval sa nielen na invalidnom vozíku, ale naučil sa aj pomerne rýchlo plaziť pomocou rúk. Už v puberte bol mimoriadne silný a v spojení s rozvíjajúcou sa násilníckou povahou išlo o nebezpečnú kombináciu.

V mladosti stretol ženu menom Mary Teresa, ktorá síce netrpela žiadnou mutáciou, no v 19-tich ušla z domu a pridala sa k potulnému cirkusu. Zamilovala sa do Gradyho a mali niekoľko detí, z ktorých dve zdedili otcov hendikep. Niekoľko rokov cestovali a vystupovali spoločne ako Homárová rodina, veci sa však postupne začali vyvíjať zlým smerom.

U Gradyho sa rozvinul alkoholizmus, ktorý ešte vystupňoval zlé rysy jeho povahy. Celé roky bil ženu a deti, ktoré trpeli, a to až do roku 1973. Vtedy Grady opäť zbil svoju manželku, no tentokrát zašiel priďaleko. Zhodil ju na zem a vlastnoručne jej z tela vytrhol vnútromaternicové teliesko, ktoré sa používa ako forma antikoncepcie. Mary sa s ním do pár týždňov rozviedla.

FAKTY X: Najdesivejšia videohra: Smutný Satan je nevyriešenou záhadou

Ani druhé Gradyho manželstvo nevydržalo. Až do 1978 sa však akoby zázrakom vyhýbal súdnym pojednávaniam. Vtedy sa však jeho najstaršia dcéra zasnúbila s mužom, ktorý sa Gradymu nepáčil. Deň pred svadbou ho teda zastrelil brokovnicou.

K zločinu sa pokojne priznal, bizarné ale je, že zaň nikdy poriadne nepykal. Odsúdili ho za vraždu tretieho stupňa na 15, avšak vtedy neexistovala väznica, ktorá by sa dokázala postarať o človeka s ektrodaktýliou. Skončil teda v domácom väzení.

Napriek tomu sa mal dobre. Vychvaľoval sa, že môže zabiť hocikoho a nepôjde do väzenia. Priatelia sa ho báli, vlastné deti sa mu vyhýbali. Mary Teresa ho ale začala ľutovať a v roku 1989 si ho znovu vzala za manžela. Pitie v kombinácii s rozsudkom, ktorý bol viac než mierny, z neho ale urobili ešte násilnickejšieho muža.

V roku 1992 si Mary Teresa povedala, že už má tyrana po svojom boku dosť. Zaplatila susedovi 1500 dolárov za vraždu. Sused prišiel a strelil Gradyho do hlavy, keď ten pozeral televíziu. Dostal 27 rokov, Mary 12.

Reakcie na smrť Homárového chlapca sa rôznili. Niektorí jeho známi ho označovali za úspešného biznismana, väčšina však hovorila skôr o jeho násilnej povahe. Našli sa aj takí, ktorí ho označili za Satana. A jeho deti? Tie svorne tvrdili, že im slzy za otcom nepotečú.

DISKUSIA
14.6. 2019 10:00
Diskusia