MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Hľadanie Fontány mladosti: Kde sa má nachádzať zázračný prameň?

Ľudstvo odjakživa straší predstava smrti a staroby. Strata vitality či mentálnych schopností, ktorá sa dostaví s pribúdajúcimi rokmi, je bezpochyby nevyhnutným strašiakom. Niet divu, že človek sníva o prípravku, ktorý by mu zabezpečil večnú mladosť. Môže ísť napríklad o legendárny Kameň mudrcov či dokonca tekuté zlato, ktoré ľudia pili, aby nezostarli. Podľa mnohých existuje aj takzvaná Fontána mladosti. Keď sa z nej niekto napije, vráti sa mu mladosť. Kde sa má nachádzať?

FAKTY X: Hľadanie Fontány mladosti: Kde sa má nachádzať zázračný prameň?
O Fontáne mladosti ako prvý písal grécky historik Herodotos v 5. storočí pred Kristom. Magický prameň zázračnej vody odvtedy hľadali mnohí. Stal sa predmetom záujmu klasickej i modernej literatúry, seriálov i filmov. Mnohí ju aj skutočne hľadali a neraz za to zaplatili vlastnými životmi. Žiadne dva zdroje informácií o Fontáne mladosti neuvádzajú rovnaké miesto, kde sa má tento magický prameň nachádzať. V legendách o kráľovstve kňaza Jána, mýtického kresťanského panovníka, ktorý vládol niekde v Ázii či dokonca Afrike, sa píše, že Fontána mladosti sa nachádza práve na Jánovom území.

FAKTY X: Reinkarnácia Dorothy Eadyovej: Bola skutočne faraónovou milenkou?

Španieli po dobytí Kuby zasa vraj od domorodcov počuli, že Fontána mladosti sa nachádza na ostrove Bionca v Honduraskom zálive. Tu vraj ležalo mesto Bimini, kde mali žiť len mladí ľudia. Ostrov i mesto však zrejme nikdy neexistovali, alebo zanikli dávno predtým, než sa naň mohli dostať Španieli. Pozor, toto mesto si netreba pliesť s karibským ostrovom Bimini, ktorý sa často spája s Atlantídou.

Potom sú tu príbehy o Alexandrovi Veľkom, ktorý údajne hľadal rieku schopnú zvrátiť proces starnutia. To mal byť aj jeden z dôvodov, prečo sa vydal na vojenské ťaženie smerom na východ. O tom, že rieku nenašiel, svedčí aj fakt, že zomrel vo veku nedožitých 33 rokov.

FAKTY X: Hľadanie Fontány mladosti: Kde sa má nachádzať zázračný prameň?
Najznámejším domnelým hľadačom Fontány mladosti je zrejme Juan Ponce de Leon. Bol objaviteľom a prvým guvernérom Portorika a v roku 1513 údajne pátral po fontáne na území dnešnej Floridy. Správy o Leonovi sa rôznia, niektoré tvrdia, že uspel, ďalšie zasa, že ju vôbec nehľadal. On sám vo svojich denníkoch nezanechal informácie o tom, že by pátral po vode so zázračnými schopnosťami.

FAKTY X: Monštrum zo Stronsay: Akého tvora vyvrhol oceán na pobrežie?

Legenda o Fontáne mladosti láka dobrodruhov dodnes, hoci v menšej miere. Vedecký pokrok totiž dokázal, že proces starnutia je dnešnými prostriedkami nezvratný. Zrejme sa tak budeme musieť pri boji s vekom spoľahnúť na chirurgické zákroky a kozmetiku.

Autor: Liam
Foto: Public Domain

DISKUSIA
20.3. 2019 8:00
Diskusia