MENU
Menu

FaktyX FAKTY X: Felicia Mentorová: Skutočná zombie, alebo žena pod vplyvom neznámej drogy?

24. októbra 1936 sa v haitskej dedine Ennery zjavila nahá stará žena. Nemala mihalnice a okolo tváre mala omotaný zdrap handry. Dedinou sa šírila panika a správy o strašidle, ktoré kríva na ľavú nohu. Novinka sa rýchlo dostala aj k rodine Mentorovcov, ktorá žila v usadlosti hneď za Ennery. Viera v zombie zburcovala všetkých jej členov. Členkou rodiny totiž bola aj Felicia Felix-Mentorová, ktorá krívala na ľavú nohu. Tá však zomrela v roku 1907.

Ženu sa podarilo spacifikovať a odviezť do nemocnice. Dedinčania verili, že ide o Feliciu, ktorú z mŕtvych prebral takzvaný „bokor", haitský čarodejník, ktorý ju ale prepustil zo svojich služieb. V existenciu zombie na Haiti verili aj lekári, ale zvláštny úkaz nepripisovali čarodejníkom. Podľa nich ho spôsobovala neznáma droga, ktorá znemožňovala človeku hovoriť a doslova ho zbavila slobodnej vôle.

Z koristi zombie: Osa si vie z úlovku spraviť otroka

Prípadom sa zaoberala aj spisovateľka a cestovateľka Zora Neale Hurstonová, ktorá v tom čase žila na Haiti. Odfotila Feliciu a záber poskytla magazínu LIFE, ktorý ho zverejnil vo vydaní z 13. decembra 1937. Snímka sa spolu s ďalšími vyskytla v článku, ktorý opisoval rituály voodoo. Hurstonová ale neskôr napísala aj vlastný článok, ktorý sa venoval iba Felicii. Stal sa súčasťou jej knihy, v ktorej opisovala nielen fenomén zombie, ale aj vlastnú vieru v drogy, ktoré dokázali z človeka urobiť nemysliacu bytosť.

Zombie huba vie ovládať mravce. Aby sa množila, obeť musí kruto zomrieť

Hurstonovej pohľad na celú situáciu okolo Felicie, ako aj jej tvrdenia o zvláštnej droge, lekári nikdy nebrali vážne. Jej predchádzajúce knihy totiž ukazovali, že spisovateľka má rada fantastiku a verí viacerým ľudovým legendám. Vedci teda jej vyhlásenia nebrali vážne.

V roku 1945 však uverejnil svoj článok Louis P. Mars, lekár z haitského Port-au-Prince, podľa ktorého bola neskôr pomenovaná psychiatrická klinika v hlavnom meste Haiti. Do detailu opísal svoje zistenia týkajúce sa prípadu Felicie. V prvom rade podotkol, že v čase, keď ju vyšetroval, trpela zvláštnou očnou chorobou, kvôli ktorej jej vypadali mihalnice. Bola tiež extrémne citlivá na svetlo, zrejme preto si omotala tvár zdrapom látky.

Mars ďalej poznamenal, že skúmal röntgenové snímky ženinej nohy a nenašiel žiadnu zlomeninu. Krívanie spôsobila podvýživa. Potom, ako jej nasadili normálnu stravu, sa jej vrátila schopnosť normálne chodiť. Začala tiež menštruovať, vďaka čomu lekári zistili, že je oveľa mladšia, než si sprvu mysleli. Mars na základe týchto informácií vyhlásil, že nemôže ísť o Feliciu Felix-Menotorovú, ktorá bola chromá na ľavú nohu a oveľa staršia než žena, ktorá sa objavila v Ennery.

13 vecí, ktoré potrebujete vedieť, ak chcete prežiť zombie apokalypsu

Lekár tiež do článku zapísal, že Hurstonovej výroky o Felicii ako „typickom príklade haitskej zombie" sú chybné a zjednodušené. Záhadou však podľa neho bolo, koho vlastne v Ennery našli. Žena na otázky o svojom pôvode nevedela odpovedať a Mars si poznamenal:

„Jej odpovediam som nerozumel a nedávali zmysel. Občas u nej dochádzalo k výbuchom smiechu, ale bol chladný a úplne bez emócií, akoby sa ho naučila naspamäť. Rozprávala o sebe v prvej i tretej osobe a bolo badať, že v tom nevidí rozdiel. Nemala žiadny pojem o čase a o svet okolo seba sa vôbec nezaujímala."

Mars to pripisoval schizofrénii, ale nevylúčil ani zmenu fungovania mozgu následkom pôsobenia chemikálií. V tomto prípade tak dal za pravdu Hourstonovej, ktorá hovorila o neznámej droge. Dodnes však ostáva pravdivý príbeh Felicie zahalený tajomstvom.

DISKUSIA
4.11. 2019 10:00
Diskusia