Mýtický jednorožec, o ktorom existuje množstvo legiend a bájí, fascinoval ľudí odnepamäti. Príbehy o ňom písali starovekí básnici, či spisovatelia, a dnes sa vari ani nenájde človek, ktorý by nepočul o jednorožcovi. Bol jednorožec len vybájený tvor alebo skutočne existoval?

FAKTY X: Existoval bájny jednorožec?
Legendy o jednorožcoch
V legendách po celom svete sa o jednorožcoch hovorí to, že to boli veľmi vznešené tvory, žijúce v hlbokých lesoch, ktoré ich zároveň aj chránili. Jednorožce sa podobali na kone alebo antilopy, mali bielu srsť, zlatožltú hrivu, a uprostred čela im vyrastal dlhý skrutkovito zatočený roh. Práve rohom z jednorožcov sa pripisovali magické a liečivé schopnosti, a ľudia verili, že práve tieto rohy zneškodňovali rôzne jedy a čistili vodu. Napriek tomu, že existuje nespočetné množstvo malieb a zobrazení jednorožcov, ktoré nájdeme v erboch miest, či šľachtických rodoch, a ľudia si o nich rozprávali a stále rozprávajú po celom svete, doposiaľ sa nikomu nepodarilo vierohodne dokázať existenciu jednorožcov. V roku 2012 sa však údajne severokórejským archeológom podarilo nájsť úkryt bájneho jednorožca.

Fascinujúci objav alebo len podvod?
Diskusie okolo jednorožcov sa podarilo rozprúdiť severokórejským archeológom, ktorí mali na jeseň roku 2012 objaviť v blízkosti chrámu Jongmyo úkryt jednorožca. Archeológovia našli v zemi nenápadný otvor, ktorý bol spevnený niekoľkými kameňmi. Úkryt pripomínal vchod do jaskyne, a na jednom z kameňov bol vytesaný nápis - „úkryt jednorožca". Podľa archeológov bol text vyrytý v období ríše Goryeo medzi 10. až 14. storočím nášho letopočtu. Potvrdili to aj vedecké analýzy - nápis vznikol medzi rokmi 918 až 1392, kedy v Kórei existovalo staroveké kráľovstvo Goryeo, od ktorého vznikol súčasný názov dnes už rozdelenej krajiny. Severokórejskí archeológovia navyše potvrdili, že existuje mnoho kníh, v ktorom sa píše o kráľovi Tongmjongovi, ktorý veľmi rád jazdil na jednorožcoch. Kráľ Tongmjong bol zakladateľom kráľovstva, ktoré vládlo oblasti Číny a Kórejskému polostrovu od 3. do 7. storočia nášho letopočtu. A úkryt jednorožca je podľa archeológov potvrdením toho, čo sa píše v historických prameňoch. Už aj kvôli režimu v Severnej Kórei archeologický svet veľmi pochybuje o tomto objave, keďže okrem výpovedí archeológov, neexistuje iný dôkaz o tomto objave a navyše dostať sa na miesto nálezu je takmer nemožné.

FAKTY X: Existoval bájny jednorožec?
Stretnutia s jednorožcami
O jednorožcoch však nehovoria len staroveké legendy, ale existujú ľudia, ktorí sa vraj mali osobne stretnúť s týmito bájnymi tvormi. Jednou z nich je aj britská spisovateľka Diana Cooperová, ktorá sa s jednorožcom stretla na svojej záhrade. Jednorožca vraj videla a cítila veľmi jasne - popísala ho ako vznášajúce sa zahmlené biele svetlo. Nadprirodzený tvor ju vraj telepaticky poprosil o to, aby napísala knihu o jednorožcoch. Ona mu však takisto obyčajnou myšlienkou povedala, že nevie nič o jednorožcoch. Diana Cooperová však napokon od nadprirodzeného tvora dostala do svojho vedomia všetky informácie o jednorožcoch. A neskôr skutočne aj napísala knihu - Zázračné jednorožce, kde ich popisuje ako éterické bytosti, ktoré boli prítomné v Atlantíde počas Zlatého veku, kedy boli všetci ľudia schopní sa s nimi spojiť. Existovali teda jednorožce skutočne ako éterické bytosti? Diana Coperová dokonca vo svojej knihe popísala aj to, že s jednorožcom sa mali stretnúť aj dve Angličanky Truda Clarková a Susan Venusová. Obe sa vybrali so svojím známym navštíviť staršiu pani menom Lorraine niekde na vidieku. Pani Lorraine mala vedľa svojho domu výbeh pre divoké kone. Keď sa zotmelo, Lorriane sa ich opýtala, či by chceli vidieť jednorožca. Mysleli si, že staršia pani im ho chce ukázať niekde na obrázku, no ona im povedala, že im ukáže skutočného jednorožca. Keď prišli k výbehu, Lorraine zakričala na svoje kone, a okrem obyčajných divokých koní, k bráne prišiel aj nádherný biely jednorožec, ktorý doslova žiaril. Mohli sa tieto dve Angličanky spolu so svojím známym skutočne stretnúť s jednorožcom?

Ako vidno jednorožce dodnes fascinujú ľudí, no priamy dôkaz o tom, že by tieto tvory existovali, ak nepočítame nepotvrdený archeologický objav v Severnej Kórei, stále ľudia nemajú. A čo ak priame dôkazy ani neexistujú, a jednorožce sú skutočne len éterické bytosti, tak ako anjeli? Môžu ich teda vidieť len vybraní jedinci?