MENU
Menu

FaktyX FAKTY X: Drancovanie v druhej svetovej vojne: Ukryli Japonci zlato v tuneloch?

Určite poznáte príbehy o bájnom El Dorade či rôznych pirátskych pokladoch. Počuli ste už ale o Jamašitovom zlate. Pochádzalo z drancovania japonských vojakov počas druhej svetovej vojny a dodnes sa nenašlo. Môže byť zlato v hodnote desiatok miliárd eur ukryté v jaskynných tuneloch na Filipínach?

Jamašita krátko potom, ako ho odsúdili na trest smrti
Už roky pred oficiálnym vypuknutím druhej svetovej vojny si japonské vojská v Ázii počínali v štýle imperialistov: brali a nekládli otázky. Armáda však neodvádzala všetku korisť do cisárskej pokladnice a začali sa šíriť fámy o tom, že vyššie postavení dôstojníci si nahonobili rozsiahle majetky. Dokonca existovala špeciálna jednotka, ktorej úlohou bolo drancovanie toho najcennejšieho na dobytých územiach. Volala sa Zlatá ľalia.

FAKTY X: Drancovanie v druhej svetovej vojne: Ukryli Japonci zlato v tuneloch?

FAKTY X: Tajomstvo vraždy mestského tyrana: 46 svedkov a skutok sa nestal

Zlata a rôznych iných cenných predmetov bolo toľko, že si ich transport do Japonska vyžadoval pomerne veľké úsilie. Filipíny sa stali akýmsi prekladiskom tohto ukradnutého tovaru. Tu sa cennosti zhromažďovali a posielali na poslednú časť cesty do Japonska. Po vypuknutí vojny, konkrétne po bitke o Midway, ktorá znamenala obrat vojny v Pacifiku, však začali mať Japonci problémy. Američania potápali priveľa ich nákladných lodí, medzi nimi aj tie s cennosťami. A tak vstúpil do hry generál Jamašita.

Jamašita dostal za úlohu naprojektovať a vykopať tunely, v ktorých by sa dali cennosti bezpečne ukryť. Vojaci i vojnoví zajatci tak neprestajne kopali a postupne znášali pod zem zlato a šperky. Ich snaha bola úspešná a vstupy do tunelov napokon uzavreli a zamaskovali. Bohužiaľ pre vojnových zajatcov k tomu väčšinou dochádzalo tak, že ich vojaci nahnali do tunelov a potom pri vstupoch odpálili nálože.

FAKTY X: Zmiznutie "afrického Titanicu": Kam sa podel parník so stovkami ľudí?

Existuje viacero teórií o tom, čo sa s Jamašitovým zlatom po vojne stalo.

FAKTY X: Drancovanie v druhej svetovej vojne: Ukryli Japonci zlato v tuneloch?

Rogelio Roxas
Hovorí sa, že časť zlata našiel filipínsky exprezident Ferdinand Marcos a nechal si ho pre vlastnú potrebu. Po vojne prísne kontroloval a organizoval pátracie skupiny a osobne dával povolenie na vykonávanie pátracích expedícii. Jednu z nich viedol istý Rogelio Roxas. Ten neskôr tvrdil, že v roku 1971 našiel veľkú časť zlata a dokonca podal žalobu na Marcosa a jeho manželku za to, že si cennosti nechali a neprávom sa obohatili. Roxas hovoril, že keď oznámil exprezidentovi úspech výpravy, zbili ho, zatkli a zlato odniesli Marcosovi muži.

Roxas v čase, keď podával žalobu, žil na Havaji, a tamojšie súdy mu dali za pravdu. V spisoch sa uvádzalo, že Roxas poskytol dostatok dôkazov o tom, že zlato skutočne našiel, a od filipínskej vlády dostal odškodné šesť miliónov dolárov.

FAKTY X: Muž, ktorého nemohli obesiť: Zasiahla vyššia moc?

Iní historici a výskumníci tvrdia, že USA dostali informácie o presnej polohe tunelov výmenou za to, že nevznesú voči japonskej cisárskej rodine obvinenia z vojnových zločinov. CIA a OSS (Úrad pre strategické služby, zanikol krátko po vojne) sa mali dostať k zlatu a z neho financovať časť svojej činnosti.

Skeptici naopak existenciu Jamašitovho zlata popierajú. Neexistujú priame dôkazy o to, že skutočne existuje, a Roxasov súdny proces podľa nich neponúka dostatočne presvedčivé dôkazy o tom, že Japonci naozaj zakopali cennosti na Filipínach. Napriek tomu sa v tejto juhoázijskej krajine dodnes pohybujú hľadači pokladov, ktorí po zlate pátrajú.

Autor: Noel
Foto: Public Domain

DISKUSIA
4.10. 2019 10:00
Diskusia