MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Dievča, ktoré vychovali psy. Rodičia-alkoholici zamykali dcéru pred domom

Termín „feral child", teda v preklade divoké dieťa, sa používa v mimoriadne zvláštnych prípadoch. V takých, keď sú deti odtrhnuté od civilizácie a ľudí a miesto toho sa o ne starajú zvieratá. História pozná množstvo chlapcov a dievčat, ktoré vyrástli v divočine, a Oxana Malajová je jednou z nich.

FAKTY X: Dievča, ktoré vychovali psy. Rodičia-alkoholici zamykali dcéru pred domom
Oxana Malajová sa narodila 4. novembra 1983 v ukrajinskej dedine Nový Blagoveščensk. Matka i otec boli ťažkí alkoholici, lekári však predpokladajú, že pri narodení bola zdravým a normálne vyvinutým dievčaťom. Rodičia ju však od útleho veku mimoriadne zanedbávali. Už ako trojročná sa často ocitla na vymknutá na dvore a tak si hľadala útočisko niekde, kde bolo teplo a sucho. Najbližšie bol koterec, kde muž so ženou chovali psy.

Rodičom dcéra zrejme vôbec nechýbala. Žila medzi psami takmer päť rokov. Zvieratá sa živili surovým mäsom a Oxana tiež. Vodu pila z ich misiek a kaluží, v zime sa túlila medzi psími telami, ktoré jej udržiavali telesnú teplotu. Len občas sa jej podarilo dostať do rodičovského domu, kde ju však nečkalo žiadne vrelé privítanie či neha. Aby sa vyhla bitkám a týraniu, zdržiavala sa radšej medzi psami na dvore. Trvalo neuveriteľných päť rokov, kým jeden zo susedov nahlásil na polícii, že v koterci žije malé dievča.

Muž, ktorého vychovali vlky: Z ľudí je sklamaný, chcel by sa vrátiť medzi zvieratá

Za ten čas sa stalo súčasťou svorky. Oxana nielenže jedla a pila ako pes, ale aj kráčala po štyroch a štekala. Nemala prakticky žiadne hygienické návyky. Jednoducho sa prestala identifikovať ako človek a stala sa psom v ľudskej koži.

Keď policajti prišli vyšetriť susedovo udanie, Oxana po nich vyštartovala. Rútila sa k mužom zákona po rukách i nohách a zúrivo napodobňovala štekanie. Psy uviazané na reťaziach sa jej snažili pomôcť, veď bola jednou z nich. Policajti ich museli odlákať surovým mäsom, aby sa mohli dostať k dievčaťu, spacifikovať ho a odviezť do nemocnice.

Skutoční Tarzanovia: tieto deti vychovali zvieratá

Lekári pri vyšetrení zistili, že dievča sa bude musieť nielen naučiť chodiť, ale aj rozprávať. Neovládala prakticky žiadne slová a doktori sa báli, že nikdy nebude vedieť hovoriť. Výskumy totiž ukazujú, že väčšina detí, ktoré nezačnú rozprávať do ukončenia piateho roku života, to už nebudú vedieť nikdy. Oxanu umiestnili do sirotinca, kde sa naučila chodiť a rozprávať. Lekári to považovali za malý zázrak, aj keď je pravdou, že isté základy hovoreného slova dievča pochytilo ešte predtým, než začalo žiť so psami. Oxane sa tiež podarilo naučiť sa jesť rukami a osvojiť si hygienické návyky.

FAKTY X: Dievča, ktoré vychovali psy. Rodičia-alkoholici zamykali dcéru pred domom
Urobila síce významný pokrok na ceste k začleneniu sa do spoločnosti, no skúsenosti z detstva sa do nej vryli veľmi hlboko. Hoci vie rozprávať, jej reči chýba intonácia a rytmus. Hovorí monotónne, akoby bez záujmu. A hoci mala partnera, opustil ju, keď sa dozvedel o jej minulosti.

Oxana dnes žije na farme a stará sa o zvieratá, no mentálne je na úrovni asi sedemročného dieťaťa. Rada je stredobodom pozornosti a je schopná dodržiavať pokyny, rýchlo sa však začne nudiť. Keď jej ľudia niečo dajú, ihneď utečie a snaží sa to skryť, podobne ako pes.

FAKTY X: Dievča, ktoré vyrastalo v kurníku: Z príbehu Marie mrazí

V roku 2013 ju pozvali do ukrajinskej talkšou. Tu priznala, že je vadí, keď ju ľudia nazývajú psím dievčaťom. Tiež uviedla, že by chcela nájsť nielen svojich bratov, ale aj biologickú matku. Je však otázne, či ešte žije.

Existuje asi 100 zdokumentovaných prípadov divokých detí. Vedcov neprestávajú fascinovať, keďže poukazujú na zvieraciu stránku ľudskej psychiky a vývoj človeka v podmienkach, ktoré prakticky nie je možné simulovať. A núkajú aj otázku: ako môže niekto vedome vystaviť vlastné dieťa takým krutým podmienkam?

DISKUSIA
13.5. 2019 12:00
Diskusia