MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Detstvo Genie sprevádzala neuveriteľná krutosť, dievča žilo privizané k nočníku

Predstavte si, že žijete vo svete, kde sa s vami nik nerozpráva a nepočúva vaše slová. Kde sa o vás nik nezaujíma a ničomu nerozumiete. Presne taký bol svet dievčaťa s prezývkou Genie, ktorého krutý príbeh šokoval svet.

FAKTY X: Detstvo Genie sprevádzala neuveriteľná krutosť, dievča žilo privizané k nočníku
4. novembra 1970 priviedla matka dcéru na pobočku sociálneho úradu v Los Angeles. Tvrdila, že ju i jej dcéru zneužíval, bil a mučil otec dievčaťa. Pracovníci úradu obe ženy zbežne prehliadli a konštatovali, že mladšia z nich nemôže mať viac než sedem rokov. Šokovalo ich, keď im matka prezradila, že Genie má 13. O celom prípade radšej informovali políciu.

FAKTY X: Dievča, ktoré vychovali psy. Rodičia-alkoholici zamykali dcéru pred domom

Dievča bolo na svoj vek veľmi nízke a vážilo necelých 30 kíl. Kráčalo veľmi zvláštne, ruky držalo podobne ako králik v postoji na zadných nohách. Poznalo maximálne 20 slov, medzi ne patrili napríklad „matka", „pomaranč" či „prestaň". Pomaly začali vychádzať najavo ďalšie desivé zistenia.

Genie žila najmenej desať rokov v malej miestnosti. Väčšinu času strávila pripútaná k nočníku. Priväzoval ju otec, ktorý dievča bil, ak vydalo čo i len najtichší zvuk. Mimochodom, Genie je len prezývka, sociálni pracovníci nikdy neprezradili skutočné meno dievčaťa ani jeho matky.

Muž, ktorého vychovali vlky: Z ľudí je sklamaný, chcel by sa vrátiť medzi zvieratá

Tyranský otec sa volal Clark Wiley a bol duševne chorý. Nenávidel dve veci: deti a hluk. Genie nebola jeho prvým dieťaťom, s manželkou mali dovedna štyri. Dve však zomreli ešte predtým, než sa narodila Genie. Ona bola najmladšia, jej starší brat prežil otcovo týranie a neskôr opísal svoj domov ako koncentračný tábor.

FAKTY X: Detstvo Genie sprevádzala neuveriteľná krutosť, dievča žilo privizané k nočníku
Wiley veril, že jeho dcéra je mentálne retardovaná a rozhodol sa ju dať pod zámok. Manželke nedovolil, aby na Genie prehovárala. Večne hladné dieťa jedlo prevažne cereálie a vajcia, pilo len čistú vodu. Matka ho občas prepašovala do kuchyne a dala mu jedlo, dievča však nevedelo poriadne žuť a prehĺtať.

Tím expertov sa počas vyšetrovania podujal zistiť, aký je mentálny stav 13-ročného dievčaťa. Vopred bolo jasné, že prakticky celoživotná trauma sa na jeho psychike nezmazateľne podpísala. Prekvapivé bolo naopak zistenie, že Genie je pomerne inteligentná a rýchlo sa učí nové veci. Medzi ne patrila aj tvorba viet. Medzi jej prvé súvislé vety patrili aj tieto: „Otec udrel do ruky. Veľkým drevom. Genie plakala. Tiekli sliny. Otec. Udrel tvár. Sliny. Otec udrel veľkou palicou. Otec sa hnevá. Otec udrel Genie veľkou palicou. Plač. Otec ma rozplakal. Otec je mŕtvy."

Skutoční Tarzanovia: tieto deti vychovali zvieratá

Výskumný projekt, ktorého objektom bola Genie, sa vo všeobecnosti považoval za veľmi kontroverzný. Dievča malo niekoľko adoptívnych rodičov, patril medzi nich aj vedúci výskumného tímu a jeho manželka. U niektorých sa opäť dočkalo bitia. Najväčšou chybou však bolo, že po dosiahnutí plnoletosti ju psychiatri poslali žiť s matkou do domu, kde strávila kruté detstvo. Netrvalo dlho a jeho stav sa zhoršil natoľko, že Genie sa musela vrátiť do detského domova.

Genie má dnes 62 rokov a je v opatere štátu Kalifornia.

Autor: Noel
Foto: Youtube

DISKUSIA
7.6. 2019 10:00
Diskusia