MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Desivá minulosť ostrova Gruinard: Pokusy mali zabiť milióny ľudí

V nenápadnom zálive na severozápade Škótska by ste našli malý ostrov Gruinard. Vidno ho voľným okom aj z pevniny a na prvý pohľad sa zdá byť tichý a príjemný. Opak je pravdou. Už počas druhej svetovej vojny tu prebiehali prísne tajné a neraz kruté experimenty.

FAKTY X: Desivá minulosť ostrova Gruinard: Pokusy mali zabiť milióny ľudí
Foto: Public Domain
Priamo na ostrove Gruinard predviedol tím výskumníkov vtedajšiemu britskému premiérovi Winstonovi Churchillovi smrteľnú zbraň. Išlo o prudko jedovatú bakteriálnu látku s názvom antrax, ktorá tvorila základ smrtiacich biologických zbraní. Predseda vlády sa pozeral, ako antraxu podliehajú ovce.

Ostrov antraxu menom Voroždenija: Sovietska základňa biologických zbraní!

Antrax je jednou z najznámejších látok využívaných v biologických zbraniach, a taktiež jednou z najobávanejších. Vdýchnutie spór antraxu vyvoláva symptómy podobné chrípke. Človeku sa zvýši teplota, kašle, má bolesti hrudníka a problémy s dýchaním. Pľúca sa mu postupne plnia tekutinou. Stav pacienta sa v prípade neliečenia prudko zhoršuje, smrť nastáva do 48 hodín po vdýchnutí.

Prehltnutie spór antraxu je zasa spojené s hnačkou, vnútorným krvácaním, bolesťami brucha a zvracaním. Vdýchnutie je však smrteľnejšie a aj v prípade lekárskeho ošetrenia dochádza k úmrtiu pacienta v 80-tich percentách prípadov.

Mikroorganizmy v službách terorizmu

Antrax prvýkrát použili fínski rebeli počas prvej svetovej vojny v bojoch proti ruskej cisárskej armáde. Nezachovali sa však záznamy o jej účinnosti. Pokusy na ľuďoch, ktoré zahŕňali antrax, zasa prvýkrát vykonala neslávne známa japonská Jednotka 731. Stalo sa tak počas čínsko-japonskej vojny v 30-tych rokoch 20. storočia. Rozsiahle experimenty s antraxom stáli životy tisícok vojnových väzňov, ktorých členovia Jednotky 731 nainfikovali spórami.

FAKTY X: Desivá minulosť ostrova Gruinard: Pokusy mali zabiť milióny ľudí
Foto: Wikimedia/Kevin Walsh
Nedávno odtajnené dokumenty ukazujú, že začiatkom druhej svetovej vojny s antraxom začali experimentovať aj Spojenci. Britskí vedci už vtedy vedeli, že baktéria je extrémne odolná a dokáže celé storočia prežiť aj v mimoriadne drsných podmienkach. Práve preto potrebovali nájsť odľahlý, ale zároveň ľahko dostupný ostrov, ktorý by využili ako karanténu. Voľba padla na Gruinard.

Pád amerického bombardéra v Arktíde: Havária, po ktorej mohol nastať Armageddon

V roku 1942 na ostrov priviezli asi 80 oviec. Zvieratá uviazali a do ich blízkosti poukladali nálože s bielym práškom. Išlo o prudko jedovatú vetvu antraxu s názvom Vollum 14578. Pomenovali ju po kanadskom bakteriológovi R. L. Vollumovi, ktorý v anglickom Oxforde ako prvý izoloval baktériu antraxu z tela kravy. Netrvalo dlho a ovce začali jedna po druhej v bolestiach hynúť.

Britskí vedci sa zhodli, že vypustenie dostatočne veľkého množstva spór antraxu nad nemeckými mestami by nielen zabilo veľkú časť populácie, ale urobilo by mestá na desaťročia neobývateľnými. Tak začalo spriadanie plánov neskôr známych ako Operácia Vegetarián. Spočívala v zhadzovaní ľanových koláčov infikovaných antraxom na nemecké polia. Koláče mal zožrať dobytok a potravinový reťazec by antrax dopravil až do ľudských tiel. Výsledkom mala byť smrť miliónov nemeckých civilistov. Okrem toho by samozrejme biologická zbraň zahubila aj veľké množstvo dobytka, čo by spôsobilo v krajine zmietanej vojnou potravinovú krízu.

V rámci Operácie Vegetarián sa vyrobilo päť miliónov koláčov, časť z nich pre istotu otestovali na ovciach z ostrova Gruinard. Plán na použitie spór na vojenské účely však Briti nikdy nespustili. Podmienkou totiž bolo, že Nemci urobia v rámci biologickej vojny prvý krok, k čomu nikdy nedošlo. Na konci vojny koláče spálili.

Medzitým antrax pozabíjal všetky ovce na Gruinarde a ostrov sa stal na takmer polstoročie neobývateľným. Až v roku 1986 britská vláda najala firmu, ktorá mala územie dekontaminovať. Pri čistení použila 280 ton formaldehydu, časť pôdy v tesnej blízkosti miest, kde sa spóry rozprašovali, museli odviezť. Na otestovanie, či je ostrov bezpečný, opäť použili ovce. Tentokrát však žiadna z nich nezahynula.

Napokon v roku 1990 na ostrov prišiel tajomník ministra obrany, ktorý slávnostne odstránil tabule s výstrahami, ktoré varovali neopatrných ľudí pred vstupom na Gruinard. V tom istom roku vláda odpredala ostrov dedičom jeho pôvodného vlastníka za 500 libier. Dodnes však ostáva neobývaný a jeho desivá minulosť stačí na to, aby plašila potenciálnych usadlíkov.

DISKUSIA
1.5. 2019 10:00
Diskusia