MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Démon Valak z filmu Mníška: Bojoval s ním už kráľ Šalamún?

Možno ste videli film V zajatí démonov 2 či novšiu Mníšku. Ich tvorcovia uvádzajú, že čerpali námet zo skutočných udalostí a démon Valak, ktorý je ústrednou bytosťou týchto snímok, nie je tak celkom vymyslený. Skeptici sa z týchto tvrdení samozrejme smejú, no desivé legendy o Valakovi sa s ľudstvom tiahnu už celé storočia.

FAKTY X: Démon Valak z filmu Mníška: Bojoval s ním už kráľ Šalamún?
Vyšetrovatelia paranormálnych javov Ed a Lorraine Warrenovci sa stali slávnymi vďaka objasňovaniu prípadu poltergeista v Amityville, ktorý možno poznáte z filmu 3:15 zomrieš. Nadprirodzené javy, ktoré sa v Amityville v roku 1976 udiali, sa ukázali byť hoaxom, no o Warrenovcov sa aj tak začala vo veľkom zaujímať verejnosť.

FAKTY X: V zajatí démonov - horor podľa skutočných udalostí, či výmysel Hollywoodu?

Ďalší z veľkých prípadov manželov Warrenovcov sa na strieborné plátno dostal v roku 2013 prostredníctvom filmu V zajatí démonov. Autenticita ich vyšetrovania ostáva otázna a skeptici tvrdia, že veta „inšpirované skutočnými udalosťami", ktorá film sprevádzala, je len marketingovým ťahom. Platiť to má aj v prípade snímky Mníška, kde sa opäť objavil démon Valak. Ľudia sa však jeho vyčíňania báli už pred stáročiami, takže vôbec nejde o nejaký novodobý trend.

Prvýkrát sa meno Valak objavuje v stredovekom grimoári s názvom Šalamúnov kľúč. Grimoár je kniha, ktorá obsahuje zaklínadlá, starovekú múdrosť a odhaľuje tajomstvá prírody. Aspoň tak knihy tohto typu charakterizujú niektorí historici. V Šalamúnovom kľúči sa píše, že ide o „ceremoniálny návod na ovládanie duchov, dobrých i zlých".

FAKTY X: Démoni útočiaci na dom v Indiane

Šalamún, ktorý sa spomína v názve grimoáru, je ten istý, ktorého skutky opisuje Starý zákon. Išlo o kráľa, ktorý bol známy svojou múdrosťou a niekedy v druhom storočí pred Kristom sa začali šíriť chýry, že mal poznatky aj o astrológii a mágii. V Šalampnovom kľúči sa spomínajú mená 72 démonov, ktorých mal kráľ počas svojej vlády poraziť a poskytuje čitateľom návod, ako urobiť to isté v prípade, že narazia na posadnutú osobu.

FAKTY X: Démon Valak z filmu Mníška: Bojoval s ním už kráľ Šalamún?
Valak je v Šalamúnovom kľúči v poradí 62. démon. Vraj sa zjavuje ako chlapec s anjelskými krídlami, ktorý osedláva dvojhlavého draka. Jeho zobrazenie vo filmoch V zajatí démonov a Mníška je čisto výtvorom režiséra Jamesa Wana.

Náboženskí démoni. Aj tohto sa báli ľudia v minulosti

Odkazy na Šalamúnových 72 démonov sa nachádzajú aj v Biblii a Šalamúnov kľúč je zasa na zozname 1599 kníh, ktoré Vatikán vyhlásil za zakázané. Ani inkvizítori však nedokázali všetky výtlačky zničiť. Nechávali si ich dokonca aj samotní kňazi, ktorí verili, že im pomôžu pri prípadnom vyháňaní démonov.

Šalamúnov kľúč je dodnes populárnou knihou, ktorú si napriek zákazu katolíckej cirkvi môžete kúpiť na internete. Popularite sa teší aj vďaka filmom V zajatí démonov 2 a Mníška. A či vám niekedy môže pomôcť? To už záleží na vašej viere.

Autor: Liam
Foto: Youtube, Public Domain

DISKUSIA
31.10. 2018 8:00
Diskusia