MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Dartmoorske monštrum: Legenda, alebo skutočnosť?

V juhozápadnej časti Anglicka sa rozprestiera tradičné grófstvo Devon, a práve tu nájdeme jeden z pätnástich národných parkov Veľkej Británie - Dartmoor. Dartmoorsky národný park je plný rašelinísk a močiarov a možno aj preto je táto oblasť opradená rôznymi strašidelnými mýtmi a legendami. Najznámejším monštrom, s ktorým sa tu každý turista nepochybne stretne (nie však osobne), je obrovský čierny pes, ktorým sa inšpiroval aj slávny anglický spisovateľ sir Arthur Conan Doyle.

FAKTY X: Dartmoorske monštrum: Legenda, alebo skutočnosť?
Pes priamo z pekiel
Sir Arthur Conan Doyle sa preslávil svojimi románmi a poviedkami o detektívovi Sherlockovi Holmesovi, kde v jednej z nich tento známy detektív rieši záhadu vraždiaceho monštra v dartmoorskych močiaroch. Román Pes baskervillský patrí medzi najlepšie príbehy o Sherlockovi Holmesovi a sir Arthur Conan Doyle si oblasť Dartmoor v tomto románe nevybral len tak náhodou.

FAKTY X: Wendigo: Požierali ľudí monštrá, či psychicky chorí jedinci?

Miestni obyvatelia si tu totiž už storočia rozprávajú legendy o prízraku obrovského čierneho psa, ktorý sa tu čas od času zjavuje. A takto ho opísal aj Doyle vo svojom slávnom románe: „Pes to bol obrovský, čierny ako uhoľ. Oheň šľahal z jeho otvorených úst, oči mu žiarili ako tlejúce uhlíky a pysk so srsťou mu pokrýval plameň".

FAKTY X: Existuje záhadné monštrum - texaský kozí muž?

Román Pes baskervillský vyšiel prvýkrát v roku 1902, no ešte rok predtým prišlo v tejto oblasti na križovatke pri známom keltskom kríži k záhadnej udalosti. Pri kríži bol nájdený mŕtvy muž, ktorý na sebe nemal ani jedno jediné škrabnutie, no v okolí jeho tela sa našli veľké zvieracie stopy. Malo ísť o otlačky psích tláp. Táto záhadná udalosť tak dodala k dovtedajším legendám viac pravdivosti. Mohlo tohto muža na smrť vydesiť práve dartmoorske monštrum?

FAKTY X: Dartmoorske monštrum: Legenda, alebo skutočnosť?
Záhadné monštrum
Počas celého 20. storočia sa tu tunajší obyvatelia stretávali s rôznymi príbehmi, ktoré tu vraj ľudia mali zažiť. Dartmoorske monštrum preslávilo tento národný park, napriek tomu, že to boli len nepodložené príbehy a legendy. Podľa miestnych ľudí sa to však malo zmeniť v júli roku 2007, kedy sa do Dartmooru vybrala skupina školákov s učiteľmi, ktorým robil sprievodcu sokoliar Martin Whitley.

FAKTY X: Tajomné monštrum v Tichom oceáne

Celá skupina počas túry zbadala niekoľko desiatok metrov pred sebou medzi kameňmi obrovské čierne zviera, ktoré sa podarilo vyfotografovať sokoliarovi Whitleymu. Všetci nezvyčajného tvora opísali ako čierne a miestami šedé zviera asi vo veľkosti poníka, čo je vidieť aj na fotografii. Z nej sa však nedá určiť o aké zviera sa presne jednalo.

Martin Whitley sa domnieval, že by mohlo ísť o nejakú veľkú mačkovitú šelmu, ktorá už bola veľakrát v Británii nahlásená. Mohli sa školáci skutočne stretnúť s legendárnym dartmoorskym monštrom, alebo to bolo len tunajšie bežné zviera.

FAKTY X: Dartmoorske monštrum: Legenda, alebo skutočnosť?
Mnohí odborníci si totiž myslia, že na fotke je len obyčajný divoký kanec. Ako to teda je s legendárnym obrovským čiernym psom, ktorý preslávil Dartmoorsky národný park? Je to len miestna legenda alebo reálny tvor?

DISKUSIA
18.5. 2018 10:00
Diskusia