MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Čo sa stalo s posádkou lode Mary Celeste?

Písal sa 4. december 1872, keď v búrlivých vodách Atlantického oceánu objavili loď Mary Celeste. Mala spustené plachty a bola plne schopná plavby, chýbala na nej však jedna podstatná vec: posádka. Z paluby bez stopy zmizli všetci ľudia.

FAKTY X: Čo sa stalo s posádkou lode Mary Celeste?
Mary Celeste sa po prvýkrát dostala na vodu v roku 1861 ako britská obchodná loď ešte pod menom Amazon. Až o sedem rokov neskôr, keď sa dostala do rúk amerického vlastníka, sa premenovala na Mary Celeste. Bez vážnejších incidentov sa plavila až do roku 1872, keď sa z New Yorku vydala do Janova.

FAKTY X: Čo sa stalo s posádkou lode Mary Celeste?
Kapitánom plavidla bol Benjamin Briggs, abstinent a hlboko veriaci katolík. Súčasníci ho charakterizovali ako odvážneho muža, ktorý by loď opustil jedine v prípade, že by nebolo iného východiska. Prvého dôstojníka, Alberta Richardsona, si vybral kapitán osobne. Mimo iných sa pri poslednej plavbe Mary Celeste nachádzali na jej palube aj kapitánova manželka, maloletá dcéra a šesť ďalších mužov.

FAKTY X: Záhada lode MV Joyita: 25 ľudí na nej zmizlo bez stopy

Koncom októbra 1872 začal na loď putovať náklad v podobe 1701 sudov denaturovaného alkoholu. 7. novembra napokon opustila newyorský prístav vydala sa smerom do Európy. Ďalšie správy o jej plavbe pochádzajú až zo 4. decembra, keď Mary Celeste našla medzi Azorami a Portugalskom posádka britskej lode Dei Gratia. Americké plavidlo bolo celkom opustené.

Bližšia inšpekcia
Posledný zápis v palubnom denníku pochádzal z 24 novembra. Nezdalo sa, že by bola Mary Celeste nejako poškodená a náklad bol v podstate nedotknutý. Zásoby jedla a vody by vystačili na ďalších šesť mesiacov.

FAKTY X: Nevysvetliteľné zmiznutie posádky lode J. C. Cousins

Nálezcovia opusteného plavidla tiež zaznamenali, že námorníci z Mary Celeste nechali na palube svoje fajky. Kapitán Dei Gratia to považoval za jasnú známku toho, že z lode odchádzali v panike. Navyše chýbal aj jediný záchranný čln, rovnako ako chronometer na meranie času a sextant.

FAKTY X: Záhadné zmiznutie norfolkského pluku

Pozornosť mužov z Dei Gratia však upútalo asi osem centimetrov hrubé lano, ktoré bezvládne viselo z okraja paluby. Práve na základe tohto zdanlivo bezvýznamného nálezu začali dávať dokopy teóriu o tom, kam sa podela posádka Mary Celeste.

Najlogickejším vysvetlením sa zdá byť to, že na lodi sa stalo niečo, po čom kapitán spanikáril. Vydal posádke rozkaz nasadnúť do záchranného člna a priviazať k nemu hrubé lano, ktoré im zaistilo spojenie s Mary Celeste. Následne sa v člne plavili za loďou a čakali, čo sa bude diať.

Možno sa ukázalo, že išlo o falošný poplach, nanešťastie pre ľudí v člne sa však uprostred búrky lano pretrhlo a oni už neboli schopní dostať sa späť na opustené plavidlo.

Opustenie lode

Prečo však kapitán spanikáril? Čo sa muselo stať, aby inak odvážny muž vydal rozkaz na opustenie lode? Jedna z teórií poukazuje na fakt, že došlo k úniku denaturovaného alkoholu z niekoľkých sudov. V obave z výbuchu tak Briggs prikázal posádke nasadnúť do člna.

Hoci sa nenašli žiadne stopy po explózii, vedcom sa podarilo dokázať, že k nej mohlo dôjsť. Jednalo by sa o takzvanú studenú explóziu, po ktorej neostávajú spáleniny.

Existujú však aj oveľa divokejšie teórie o osude posádky Mary Celeste. Vyskytli sa názory, že sa na palube vyskytla vzbura, alebo že dokonca muži z Dei Gratia kapitána s rodinou i ostatných námorníkov pozabíjali. Našli sa aj ľudia, ktorí si mysleli, že za smrťou ľudí z Mary Celeste stojí morská príšera: obrovská krakatica či chobotnica. Najdivokejšia teória tvrdí, že nezvestní ľudia našli loď plnú pokladov, na ktorú nastúpili a odplávali v utajení do Španielska.

Nové dôkazy, ktoré by objasnili, čo sa s posádkou Mary Celeste stalo, sa však už zrejme neobjavia. Osud desiatich ľudí z jej paluby tak zrejme navždy ostane obostretý záhadami.

A čo sa stalo so samotnou loďou? Našiel sa nový majiteľ, ktorý ju kúpil, v roku 1885 však narazila na útesy v blízkosti Haiti a stroskotala. Kapitán Gilman Parker predal práva na ponechanie si jej nákladu americkému konzulovi za 500 dolárov. Tak skončila kariéra jednej z najznámejších a najtajomnejších lodí všetkých čias.

DISKUSIA
31.5. 2017 10:00
Diskusia