MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Čínsky Jack Rozparovač zmrzačil 11 žien. Kde je brutálny vrah dnes?

Trvalo 28 rokov, kým si mohli obyvatelia mesta Paj-jin vydýchnuť. Práve tak dlho totiž trvalo vyčíňanie jedného z najbrutálnejších sériových vrahov, ktorý dostal prezývku „čínsky Jack Rozparovač".

FAKTY X: Čínsky Jack Rozparovač zmrzačil 11 žien. Kde je brutálny vrah dnes?
Gao Čeng-jong pracoval vo svojom obchode, keď ho 26. augusta 2016 prišli zatknúť. Pre jeho rodinu to bol absolútny šok. 52-ročný muž bol vtedy už 30 rokov ženatý, mal dvoch dospelých synov a nič nenasvedčovalo tomu, že zavraždil 11 mladých žien. K zločinom sa krátko po zatknutí priznal.

Kalifornský prízrak: Sériový vrah, ktorý uniká takmer 40 rokov

Vraždy sa udiali v rokoch 1988 až 2002 a Gao nevysvetlil, prečo náhle prestal zabíjať. Isté však, že v priebehu 14 rokov bol doslova postrachom Paj-jinu a jeho obyvateľov.

Príbuzní a známi vraha opísali ako tichého a pokojného muža, ktorý v mladosti trpko znášal, keď ho z politických dôvodov neprijali na leteckú školu. Nevyhovoval komunistickej strane, a tak sa stal obyčajným predavačom. Jeho synovia však vyštudovali, založili si vlastné rodiny a s rodičmi sa schádzali vždy raz ročne počas osláv lunárneho nového roka.

FAKTY X: Najhorší sériový vrah v dejinách: Garavito umučil stovky detí

Gao vyrástol v meste Čhing-čcheng vzdialenom asi sto kilometrov od Paj-jinu. Žil tu ešte aj v 80-tych rokoch, keď sa staral o chorého otca. Po jeho smrti Gao odišiel do Paj-jinu a do Čhing-čchengu sa vracal iba sporadicky. Gaova manželka si však spomína, že koncom 80-tch rokov jej muž aj na niekoľko dní odchádzal z domu s tým, že ide do rodného mesta navštíviť príbuzných. Obáva sa, že práve vtedy však vyrážal na svoje vražedné misie.

FAKTY X: Čínsky Jack Rozparovač zmrzačil 11 žien. Kde je brutálny vrah dnes?
Prvú vraždu spáchal Gao 26. mája 1988. Obeťou bola 23-ročná žena, ktorú našli v jej byte s 26 bodnými ranami. Jeho najmladšou obeťou bolo iba osemročné dievčatko.

Na základe rastúceho počtu obetí polícia vypracovala profil páchateľa. Ten mal mať 33 až 40 rokov a mali ho priťahovať mladé ženy oblečené v červenom. Obete sledoval až k nim domov. Tu ich najprv znásilnil, potom podrezal a napokon im zmrzačil pohlavné orgány. Jeho šiesta obeť mala napríklad odrezané prsníky, ale aj ruky a uši.

Najhorší kanibalskí vrahovia: Obete jedli so zvráteným potešením

Paj-jinskí policajti však vraha nedokázali vystopovať. Netušili, kto znásilňuje, vraždí a mrzačí miestne ženy. Na miestach činu zbierali odtlačky i vzorky spermií, vďaka čomu sa im podarilo dokázať, že zločincom je jedna osoba. V policajnej databáze mesta Paj-jin sa však odtlačky ani vzorka DNA nenachádzala, a tak nájdené dôkazy nemali s čím porovnať. Aj preto Gao spravodlivosti unikal celých 28 rokov. Jeho odtlačky sa totiž nachádzali v databáze Čching-čchengu, kde sa narodil. V roku 2004 dokonca úrady vypísali odmenu za informácie vedúce k odhaleniu vraha, no zbytočne. Prípad bol teda odložený.

Začiatkom roku 2016 sa v čínskej verejnosti opäť prebudil záujem o nevyriešenú sériu vrážd. Gaovho strýka zatkla polícia v Paj-jine za menej závažnú trestnú činnosť a odobrala mu vzorku DNA. S prekvapením zistili, že je veľmi podobná DNA sériového vraha, ktorý kedysi zabil 11 žien. V marci odobrala vzorky DNA ďalším Gaovým príbuzným a keď si policajti potvrdili svoje domnienky, muža okamžite zatkli.

Záhada čínskeho Jacka Rozparovača tak bola vyriešená. Muža odsúdili na smrť a dnes čaká v cele na vykonanie rozsudku.

DISKUSIA
3.9. 2018 12:00
Diskusia