MENU
Menu

FaktyX FAKTY X: Čierne mačky a poverčivosť: Naozaj sú symbolom nešťastia?

Čierne mačky si v priebehu dejín užili nemálo dobrého i zlého. Kvôli poverčivosti boli niekde uctievané a inde sa na ne hľadelo s odporom a ľudia ich zabíjali. Prečo sa práve tieto tvory stali symbolmi dobrého i zlého? Poverčivosť ohľadom čiernych mačiek môže pokojne pochádzať už z praveku.

Naši predkovia mali s mačkovitými šelmami obrovské problémy, keďže išlo o predátory, ktoré lovili aj ľudí. Človek nebol vždy celkom na vrchole potravinového reťazca a keď prišiel do kontaktu so šabľozubým tigrom, ktorý lovil aj v noci, mal len malú šancu, že prežije. A tí, ktorým sa to podarilo, mohli pokojne rozprávať o čiernych šelmách, ktoré zabíjajú.

FAKTY X: Natočili cestovateľku v čase? V Chaplinovom filme je podozrivá žena

Postupom času však tieto šelmy vyhynuli a menil sa aj vzťah človeka k mačkám. Najprv lepšiemu, veď v starovekom Egypte ich uctievali ako bohyne. Ich schopnosť ochraňovať sýpky pred hlodavcami im vyniesla skutočne božský status, bohyňa Bastet sa zvykla zobrazovať ako sčasti mačka a sčasti žena. Egypťania verili, že tomu, kto ochraňuje mačky, dá Bastet šťastie a bohatstvo. Zabiť mačku, a to dokonca aj náhodou, bolo protizákonné a trestalo sa smrťou. Boháči ich dokonca po smrti nechávali mumifikovať.

FAKTY X: Čierne mačky a poverčivosť: Naozaj sú symbolom nešťastia?

Stredoveká Európa však už čiernym mačkám nepriala. Germánske kultúry verili, že podobne ako čierny havran, aj čierna mačka je symbolom prichádzajúcej smrti. Strach sa postupne rozšíril do väčšiny Európy a konali sa doslova poľovačky na tieto tvory.

Strach z čiernych mačiek podnecovala aj katolícka cirkev, podľa ktorej bolo zviera symbolom diabla a spájalo sa s čarodejnicami. Práve diabol mal bosorkám posielať čierne mačky, aby im pomáhali s čarovaním. Tiež sa verilo, že čarodejnica je schopná prevteliť sa práve na čiernu mačku. Od toho sa odvíjala poverčivosť, ktorá pretrváva dodnes.

Počas honov na čarodejnice zahynuli v Európe nielen desiatky tisíc ľudí, ale aj čiernych mačiek. To bol jeden z dôvodov premnoženia potkanov, ktoré šírili mor. A ten sa opäť spájal s čarodejnicami a mačkami.

FAKTY X: Je Svätý grál na Islande? Indície zo stredoveku to naznačujú

Pri osídľovaní Nového sveta si so sebou veriaci brali aj poverčivosť. Aj tu sa konali procesy s čarodejnicami a každý Fašiangový utorok, teda v posledný deň pred začiatkom pôstu, sa konalo masové zabíjanie čiernych mačiek.

Naproti tomu v Anglicku sa čierne mačky zvykli považovať za dobré znamenia, a to najmä na palubách lodí. Verilo sa, že ak zviera vkročí na loď a ostane, budúcnosť plavidla bude dobrá. Ak naopak mačka loď opustila, námorníci sa báli. Ženy rybárov zasa chovali v domoch čierne mačky, aby sa ich manželia vrátili bezpečne domov.

FAKTY X: Čierne mačky a poverčivosť: Naozaj sú symbolom nešťastia?

Na opačnom konci sveta sa mačky tešili úcte, a to nielen tie čierne. Socha mačky Maneki Neko, ktorá býva zväčša biela alebo čierna, je i v súčanosti takmer v každom obchode a firme. Jednu tlapu má zdvihnutú na znak šťastia. Mnohé slobodné Japonky aj dnes vlastnia čiernu mačku a veria, že im prinesie mnohých nápadníkov.

Prečo tá poverčivosť?
Európske vnímanie čiernej mačky ako zlého tvora môže mať pomerne jednoduché vysvetlenie. Prečo cirkev tak dbala na to, aby ľudia užitočného tvora považovali za symbol zla? Nemuselo ísť vôbec o teologickú, ale o praktickú otázku.

FAKTY X: Čierne mačky a poverčivosť: Naozaj sú symbolom nešťastia?

Pred príchodom kresťanstva, ktoré uznávalo jediného Boha, bol v Európe rozšírený polyteizmus. Ľudia verili v mnohých bohov a keď sa kresťanstvo chcelo šíriť, muselo tieto „pohanské mýty" vyplieť. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo je kráľom zvierat lev? Veď v Európe nie je doma. Kedysi tomu bolo celkom inak, väčšina kultúr považovala za kráľa zvierat medveďa a spájala ho s bohmi. Cirkev ale vyhlasovala medveďa za diablovho spojenca a systematicky pracovala na tom, aby sa z kedysi uznávaného a velebeného zvieraťa stalo čosi podradné, čo vystupuje v cirkusoch a poslúcha človeka na slovo. Podobne to mohlo byť aj s mačkami, ktoré bolo treba odstaviť z piedestálu. A práve čierna farba srsti odsúdila tisíce z nich na smrť.

FAKTY X: Únos dvojročnej Pauline: Prípad obklopený desivými tajomstvami

Dnes už síce veda prevážila nad poverčivosťou, ale stále vidíte mnohých ľudí, ktorým keď prejde čierna mačka cez cestu, pre šťastie si odpľujú. Možno neveria na nešťastné náhody, ale prečo riskovať, však?

DISKUSIA
25.10. 2019 10:00
Diskusia