MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Čierna vdova neváhala zavraždiť vlastné deti, unikla trestu?

Belle Gunnessová prišla do USA zo Švédska. Na prvý pohľad sa jej osud javil ako mimoriadne smutný. Jej blízki zomierali a nehnuteľnosti, ktoré vlastnila, často horeli. Málokto tušil, že Belle nielenže zarába vďaka poistným podvodom, ale je aj čiernou vdovou. Má na svedomí najmenej 40 obetí, medzi ktoré patria jej manželia i deti.

FAKTY X: Čierna vdova neváhala zavraždiť vlastné deti, unikla trestu?
Vražedná šnúra čiernej vdovy začala v roku 1893 potom, ako si zobrala za manžela Madsa Sorensona. Otvorili si malý obchod a mali štyri vlastné deti a jedno si dokonca vzali z detského domova. Belle však chcela zarábať viac a začala s poistnými podvodmi. Podpálila obchod a zinkasovala peniaze z poistky, to jej však nestačilo. Onedlho jej dve deti zomreli na akútnu kolitídu, teda zápal hrubého čreva. Jej príznaky sa však veľmi podobajú na otravu strychnínom, čo obhliadajúcemu lekárovi akosi ušlo. Aj za deti Belle dostala od poisťovne peniaze.

V jedenástich sériovou vrahyňou: Príbeh skutočne zlého dievčatka

Jej chamtivosť rástla. V roku 1900 Mads zomrel presne v deň, keď mu jedna životná poistka končila a druhá začínala. Prvý lekár síce konštatoval otravu strychnínom, druhý však určil ako príčinu smrti zlyhanie srdca. Belle tak prešla aj táto vražda. Zobrala peniaze a ostávajúce deti a odsťahovala sa do mesta LaPorte v Indiane, kde kúpila farmu. Aj tá však onedlho zhorela. V roku 1902 si Belle zobrala za manžela Petra Gunnessa, miestneho mäsiara a vdovca, ktorý do vzťahu priniesol dve deti. Namiesto nich zrejme macocha videla len zväzky bankoviek. Jedno zomrelo krátko po svadbe a Peter si uvedomil, že niečo nie je v poriadku. Staršiu dcéru teda poslal k príbuzným. Bola jediná, kto prežil besnenie čiernej vdovy.

Ako sa ukázalo, radšej mal odísť aj Peter. V decembri 1902 ho zabil mlynček na mäso, ktorý mu z police spadol na hlavu. Obhliadajúci lekár si všimol aj počiatočné príznaky otravy strychnínom, no nemal žiadne priame dôkazy, že muža chcela zabiť jeho manželka. Tá navyše nad telom ronila krokodílie slzy a bolo ťažké uveriť, že by mohlo ísť o vrahyňu. O šesť mesiacov neskôr porodila Petrovha syna Phillipa.

Detskí vrahovia: Ich krutosť šokovala svet

Dvojnásobná vdova zistila, že zarábať sa dá aj jednoduchšie a rýchlejšie. Do novín si dávala inzeráty, v ktorých hľadala zámožných partnerov. Mnohí z nich prišli do LaPorte a nikdy sa nevrátili. Belle mala takmer 100 kíl a 185 centimetrov. Peniaze od nich získavala tak, že ich muži vkladali priamo na jej účet v banke a kupovali si tak podiel na ziskoch farmy. Umierali vždy krátko po transakcii. Mŕtvoly zväčša dávala zožrať ošípaným, iné len zakopala vo výbehu pre prasce.

28. apríla 1908 farma Gunnessovcov znovu zhorela. Na mieste našli policajti tri detské telá: Lucy a Myrtlu Sorensonovú a Phillipa Gunnessa. Objavili aj bezhlavé telo, o ktorom sa domnievali, že patrí matke detí a predpokladali, že ju niekto zavraždil.

Niekoľko dní po požiari sa však v LaPorte objavila istá Asa Helgeleinová, ktorá polícii tvrdila, že hľadá svojho brata. Podarilo sa jej presvedčiť mužov zákona, aby prehľadali farmu. Vo výbehu pre prasce našli 11 tiel. Jedno patrilo Jennie Olsenovej, Bellinej adoptívnej dcére, ktorá bola od roku 1906 nezvestná.

Posledné slová sériových vrahov: Monštrá nemali žiadne svedomie

Nasledovalo ďalšie pátranie. V popole našli policajti mostík, ktorý obhliadajúci lekár prehlásil za Bellin. Muži zákona ju teda okamžite označili za obeť a začali hľadať vraha. Voľba padla na pomocníka Raya Lamphera. Bol hlavným podozrivým z vrážd a podpaľačstva, ukázalo sa však, že vinný je iba z podpálenia farmy.

Na smrteľnej posteli o niekoľko rokov tvrdil, že len zametal stopy. Pár dní pred požiarom s Bellou išli do Chicaga a najali tu slúžku. Práve jej bezhlavé telo mali policajti nájsť v popole.

Testy DNA vykonané v roku 2008 na exhumovanom tele nič nepreukázali. Je teda možné, že čierna vdova naozaj ušla z Indiany. V roku 1931 v Los Angeles zomrela žena menom Esther Carlsonová, ktorá čakala na súdne pojednávanie. Bola obvinená z otrávenia muža. Dosť sa podobala na Belle Gunnesovú a v jej pozostalosti sa našli fotografie troch detí.

DISKUSIA
6.5. 2019 12:00
Diskusia