MENU
Menu

FaktyX FAKTY X: Bloop: Neznámy zvuk z hlbín oceánu dlho nevedeli identifikovať

Anglický termín „Bloop" nemá žiadny jasný význam a v slovenčine v podstate ani nemá ekvivalent. Nejde však len o čudné slovo. Ide najmä o meno záhadného zvuku, ktorý zachytili prístroje amerického Národného úradu pre oceán a atmosféru. Vyvolal množstvo kontroverzných reakcií.

Niektorí ľudia tvrdili, že ide o obyčajný zvuk, ktorého zdroj zatiaľ nepoznáme. Na druhej strane stála skupina, podľa ktorej „Bloop" vydal neznámy morský tvor obrovských rozmerov. Kde vlastne bola pravda?

FAKTY X: Bloop: Neznámy zvuk z hlbín oceánu dlho nevedeli identifikovať

Chystáte sa k moru? Dajte si pozor, jed malej chobotničky zabije aj desať chlapov

V lete 1997 skúmali pracovníci Národného úradu pre oceán a atmosféru (NOAA) pomocou zložitých zariadení vody južného Pacifiku. V určitej vzdialenosti od seba rozmiestnili podvodné mikrofóny, takzvané hydrofóny, ktorých úlohou bol snímať zvuky v oceáne. Systém pôvodne vyvinulo americké námorníctvo, ktoré ním počas studenej vojny monitorovalo zvuky sovietskych ponoriek. Po páde Železnej opony sa z neho ale stala hračka pre NOAA.

Približne 1600 kilometrov od pobrežia Chile zachytili hydrofóny zvláštny zvuk s nízkou frekvenciou. Bol mimoriadne hlasný a zachytilo ho viacero prístrojov. Trval približne jednu minútu a neozval sa iba raz, ale naopak mnohokrát počas leta. Potom sám od seba z ničoho nič stíchol a už nikdy sa znovu neozval. Nazvali ho Bloop.

O ostrov Rockall súperia štyri štáty, je len kusom skaly uprostred ničoho

Okamžite sa vyrojilo viacero teórií, pričom tie najhlasnejšie hovorili, že krivka zvuku jasne hovorí, že jeho pôvodcom je živý tvor. Rozhodne nešlo o vulkanickú aktivitu či človekom vyprodukovaný zvuk, ale hypotézy o jeho živočíšnom pôvode Bloop-u boli absolútne nepodložené. Napriek tomu sa rýchlo ujali najmä u kryptozoológov, ktorí tvrdili, že zvuky vydalo dosiaľ nepoznané obrovské zviera. Vráskavec ozrutný, najväčší tvor, aký kedy obýval našu planétu, taký zvuk vydať nedokáže. Tak čo teda? Muselo ísť o zviera ešte väčších rozmerov, tvrdili kryptozoológovia.

FAKTY X: Ruiny, ktoré zaplavil oceán: Našla sa ázijská Atlantída?

NOAA mala viacero nahrávok s neidentifikovanými zvukmi, ale na verejnosť ich vypustila len pár. V roku 2012 prišiel úrad s definitívnym vysvetlením. Bloop bol podľa NOAA výsledkom pohybu ľadovcov a v žiadnom prípade ho nemohol vydať živý tvor. Takémuto vysvetleniu však mnohí ľudia neveria, keďže sa zatiaľ podarilo preskúmať len asi päť percent hlbokomorského priestoru. Je otázne, čo všetko ešte pod hladinou nájdeme.

Autor: Liam
Foto: Public Domain

DISKUSIA
20.11. 2019 8:00
Diskusia