MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Bane kráľa Šalamúna: Prečo ich ešte nik neobjavil?

Kráľ Šalamún patrí medzi najznámejšie postavy Starého zákona. Tretí kráľ Izraela sa preslávil nielen svojou múdrosťou, ale i bohatstvom, ktoré by malo dnes hodnotu odhadom asi 60 miliárd eur. Malo pochádzať z baní v Ofire, mieste plnom zlata a pokladov. Kde sa však legendárny Ofir nachádza a prečo ho ešte nik neobjavil?

FAKTY X: Bane kráľa Šalamúna: Prečo ich ešte nik neobjavil?

Väčšinu Šalamúnovho zlata tvorilo zlatom, koncom svojej vlády ho údajne vlastnil až 500 ton. V súčasnosti sa tento vzácny kov skladuje prevažne vo forme tehličiek, kráľ Izraela však disponoval najmä okrasnými predmetmi: štítmi, čašami či taniermi. Chrám kráľa Šalamúna, ktorý postavili v 10. storočí pred Kristom, bol doslova prepchaný zlatom. Trón bol vyrobený práve z tohto kovu skombinovaného so slonovinou, stolček pod trónom bol celý zo zlata. Na každom so šiestich stupňov, ktoré tvorili schodisko vedúce k trónu, stál pár sôch levov v životnej veľkosti.

Najstaršia tlačená kniha pochádza z Číny, takmer tisíc rokov ležala v jaskyni

Biblia sa však nanešťastie pre hľadačov pokladov a historikov nikde podrobnejšie nezmieňuje o Šalamúnovej bani v Ofire. Mnohí odborníci pritom predpokladajú, že pri získavaní bohatstva spolupracoval Šalamún s kráľom Feničanov Hiramom, ktorý ovládal územie dnešného Libanonu. Feničania boli najlepšími staviteľmi lodí v oblasti Stredomoria, zakladali kolónie až na Pyrenejskom polostrove a plavili sa na sever i juh od Gibraltáru. Ak by teda zlato dovážali Šalamúnovi práve oni, presné určenie polohy legendárneho Ofiru by bolo mimoriadne náročné práve kvôli rozsahu ich plavieb.

Afrika
Tomé Lopes, ktorý sa preslávil ako pisár známeho objaviteľa Vasca de Gamu, sa domnieval, že Ofir bol skomoleným názvom kráľovstva známeho ako Veľké Zimbabwe. V období renesancie a teda aj objavných plavieb bolo práve toto územie centrom obchodu s africkým zlatom. Ruiny miest, ktoré tu archeológovia objavili, však pochádzajú zo stredoveku a od obdobia kráľa Šalamúna ich delí dvetisíc rokov.

FAKTY X: Bane kráľa Šalamúna: Prečo ich ešte nik neobjavil?

Ďalšie hypotézy kladú Ofir do dnešnej Etiópie, kde žije etnikum Afarov. Iní historici naopak hovoria o Tunisku, ktoré obýva okrem iných aj etnikum Afriov. „Afri" bolo latinské pomenovanie pre Kartagíncov, a je možné, že títo ľudia majú korene v dnešnej Líbyi, čo by vysvetľovalo ich príbuzenstvo s Feničanmi.

Ázia
Drávidi, pôvodne etnické skupiny žijúce v Indii, boli už v staroveku známe pre obchodovanie so zlatom, slonovinou a drahokamami. V jazyku Koptov, ktorí patria k jednej z najstarších kresťanských skupín na Blízkom východe, znie pomenovanie pre Indiu „Sophir". Zvuková podoba s Ofir viedla mnohých historikov k tvrdeniu, že práve oblasť južnej Indie je bájnym Ofirom.

Slávne prípady ľudí, ktorých poznačili stigmy

V španielskej knihe, ktorej názov v preklade znie Všeobecná zbierka dokumentov, ktoré sa týkajú Filipín, sa nachádza text z rokov 1519 až 1522. Ten popisuje spôsob, ako sa dostať do Ofiru: „Najprv treba ísť okolo Mysu dobrej nádeje do Indie, odtiaľ cez Barmu, Sumatru, Moluky, Borneo, Sulu a potom smerom do Číny." Na základe tohto opisu by zasa boli Ofirom dnešné Filipíny.

Stratene v preklade
Existujú názory, že presná poloha Ofiru je aj dnes uvedená v Biblii, avšak postupom času sa vplyvom rôznych prekladov stala nerozlúštiteľnou. Bibliu pôvodne spísali v herbejčine, neskôr bola preložená do gréčtiny. Odtiaľ si našla cestu do latinčiny a napokon do ostatných jazykov.

Pre „Ofir" mali Gréci označenie „Ofis", čo znamená „zmija". Hebrejské pomenovanie pre zmiju je „Saraf" a je pravdepodobné, že miesto, kde sa nachádzali Šalamúnove bane, pomenovali práve v hebrejčine. S baňami sa spájajú aj pojmy ako slonovina, opice a pávy, experti však predpokladajú, že ide len o následok chybných prekladov.

Tajomstvo šamanov z Afriky. Všetko, čo ste chceli vedieť o voodoo

Mnohí archeológovia už tvrdili, že sa im podarilo nájsť Šalamúnove bane. Vždy však išlo o nepodložené tvrdenia a poloha Ofiru ostáva dodnes neznáma. Je vysoko pravdepodobné, že aj keby sa toto miesto podarilo nájsť, žiadne zlato sa v ňom už nenachádza. Hľadačov pokladov to však už stáročia neodrádza.

DISKUSIA
28.8. 2019 10:00
Diskusia