MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: Aljašská humanoidná príšera: Len eskimácka legenda, alebo skutočný netvor?

Eskimáci si už niekoľko storočí rozprávajú legendu o tajomnom humanoidnom tvorovi, ktorý vraj unáša eskimácke deti, ak sa zdržujú príliš blízko morského brehu. Práve pre deti je tento strašidelný tvor najväčším nebezpečenstvom. Čo teda rozpráva eskimácka legenda o tejto príšere? Videl ju vôbec niekto?

FAKTY X: Aljašská humanoidná príšera: Len eskimácka legenda, alebo skutočný netvor?
Len mytologické stvorenie?
Jednou z najznámejších eskimáckych príšer, s ktorou sa môžete stretnúť v inuitských legendách, je tvor, ktorého Inuiti (teda Eskimáci) a Aleuťania (pôvodní obyvatelia Aleút) volajú Qalupalik, čo je v preklade monštrum. Má to byť podľa popisu šedozelený humanoidný tvor, ktorý sa podobná na človeka a žije pod ľadom pri pobreží Aljašky, Grónska a v oblastiach okolo Severného ľadového oceánu. Má hrubú kožu, dlhé vlasy a na rukách dlhé a ostré pazúry. Oblieka sa do koží aljašských zvierat a na chrbte má vak (alebo to je kapucňa) z kačacieho peria, do ktorého dáva unesené deti.

FAKTY X: Wendigo: Požierali ľudí monštrá či psychicky chorí jedinci?

Stará eskimácka legenda hovorí o tom, že keď bol raz lov Inuitov neúspešný, akási chudobná stará inuitská žena dala svojho vnuka Qalupalikovi, ktorý si toto dieťa schoval do svojej veľkej kapucne (alebo vaku). Keď boli neskôr Inuiti pri love konečne úspešní, starena ľutovala, že svojho vnuka dala Qalupalikovi, a preto ho prosila, aby jej dieťa vrátil. Ten to však odmietol a chlapca prijal za svojho. A nielen to, odvtedy začal unášať aj ďalšie inuitské deti, ktoré sa zdržovali v blízkosti mora.

FAKTY X: Aljašská humanoidná príšera: Len eskimácka legenda, alebo skutočný netvor?
Eskimácke svedectvá
Inuiti skutočne veria na humanoidného tvora Qalupalika, pretože legenda o ňom sa rozpráva z generácie na generáciu a dokonca sa má opierať aj o skutočné príbehy, ktoré sa stali. Jedným z najznámejších a najslávnejších svedectiev je to, s ktorým prišiel Inuit Aalasi Joamie, ktorý prisahal, že tohto strašidelného tvora videl nielen on, ale niekoľko ďalších mužov.

Nájdete ich vo všetkých kultúrach: Bizarné monštrá, ktoré bažia po krvi

Hovoril o tom, že „(Qalupalik) utekal blízko nás a mnoho ďalších nocí sme potom počúvali podivný hlas potichu volajúci ´viiviʻ." Podivne sa vtedy podľa neho správali aj ich psy, keď o tom povedal „psy boli tak vystrašené, že vyliezli na vrch chatrče; ľudia začali zisťovať, či sa skutočne neobjaví Qalupalik; keď sme sa rozhliadli, môj švagor zbadal cíp vaku vyrobeného z kačacieho peria."

FAKTY X: Aljašská humanoidná príšera: Len eskimácka legenda, alebo skutočný netvor?
Väčšina ľudí si samozrejme myslí, že ide len o výmysel z prastarej eskimáckej mytológie. Legenda vraj vznikla kedysi dávno z toho dôvodu, aby eskimácke deti nechodili a nehrali sa pri nebezpečnom pobreží, kde mohli číhať napríklad aj ľadové medvede. Eskimáci tak dodnes strašia s touto starou legendou svoje deti.

Tohto netvora vyplavilo more na breh: čo je zač?

Je teda vôbec niečo na legende pravdivé, alebo Qalupalik nikdy neexistoval? Z času na čas sa totiž stáva, že eskimácke deti, ktoré sa hrali napriek zákazu rodičov pri pobreží, niektoré z nich stiahol pod vodu neznámy tvor. Bol to Qalupalik, alebo len nejaká aljašská šelma?

DISKUSIA
10.10. 2018 10:00
Diskusia