MENU
Menu

Spektrum FAKTY X: 80 bezhlavých kostier v Yorku: Mali na sebe stopy po zuboch

V anglickom meste York objavili 80 ľudských kostier. Hlavy mali oddelené od tela a niektoré z nich mali na kostiach viditeľné rany po uhryznutiach zvieratami. Čo sú to za telá a prečo sa našli pochované práve v Yorku? Tieto otázky trápia miestnych ľudí a archeológov už viac než desať rokov a po neprestajnom sa začínajú niektoré nitky rozmotávať.

FAKTY X: 80 bezhlavých kostier v Yorku: Mali na sebe stopy po zuboch
V roku 2004 zaujal mesto York nález telesných pozostatkov viac než 80 ľudí. Všetci z nich boli muži približne rovnakého veku, do 45 rokov. Archeológovia vyskúmali, že ide kostry staré približne 2000 rokov, čiže z obdobia Rímskej ríše.

FAKTY X: Ukrýva aj ďalšie škótske jazero záhadnú príšeru?

Miesto nálezu sa nachádzalo na okraji starovekého Rimanského mesta Eboracum. Rimania v staroveku ovládali územie dnešného Anglicka, ale prečo mal každý z pochovaných na svojich ostatkoch stopy po násilnej smrti?

Objav genómu, čo potešil vedcov

Pomocou novej technológie genetického rozboru vzoriek z masového hrobu v Yorku sa ukázalo, že gény pochovaných sú vo Veľkej Británii prítomné dodnes. Jedná sa o doposiaľ najstarší objav britského genómu.

Z ich ostatkov sa zistilo, že detstvo prežili mimo územia Veľkej Británie a nedostávalo sa ich kostiam dostatočnej výživy. Mladí chlapci s dobrými fyzickými predispozíciami boli už od útleho veku trénovaní Rimanmi na boj. Všetci títo muži boli vyššej postavy, než bol vtedajší priemer a pravdepodobne boli gladiátormi alebo inými bojovníkmi.

FAKTY X: 80 bezhlavých kostier v Yorku: Mali na sebe stopy po zuboch
Na ich telách sú evidentné stopy po zahojených vážnych zraneniach, ktoré počas života prekonali. Na niektorých z tiel sú viditeľné stopy po zahryznutí veľkého zvieraťa, ukázalo sa, že išlo o tigra.

Násilná bola aj ich smrť, väčšina mužov bola pochovaná s hlavou oddelenou od tela. Niektorí ju mali položenú na nohách, iní na hrudi a niektorí vedľa tela. Hlavy boli odseknuté aj napriek iným fatálnym zraneniam, predpokladá sa, že išlo o zásah kata, ktorý im mal odseknutím hlavy uľahčiť umieranie.

Jeden zatúlaný z Blízkeho východu

Avšak jeden z pochovaných mal úplne inú genetickú výbavu a teda iný pôvod. Medzi Britskými Rimanmi bol muž z Blízkeho východu, pravdepodobne z Palestíny, Jordánska alebo zo Sýrie, ktorý sa prisťahoval do starovekého Ríma a následne putoval na územie Veľkej Británie, kde našiel svoju smrť.

FAKTY X: Môže existovať prekliate telefónne číslo?

„Prítomnosť muža z Blízkeho východu medzi Rimanmi dokazuje, že Rímska ríša mala kozmopolitný charakter,“ objasnil profesor Dan Bradley z Molecular Population Genetics Laboratory. Dôvod jeho prítomnosti v skupine mužov úplne odlišného pôvodu zatiaľ nie je známy.

FAKTY X: 80 bezhlavých kostier v Yorku: Mali na sebe stopy po zuboch
Doktorku Christine McDonnellovú z York Archaeological Trust, ktorá na výskume pracuje, tento objav fascinuje: „Je to prvý veľký krok pre pochopenie, ako ľudia v Európe migrovali a ako sa tvorili nové genómy.“

Viac fotiek z priebehu skúmania prípadu 80 tiel Rimanov z Yorku si môžete pozrieť v galérii pod článkom.

Autor: Theo
Foto: yorkarchaeology.co.uk

DISKUSIA
26.7. 2019 10:00
Diskusia