MENU
Menu

Spektrum Fakty o megalodonovi, ktoré vás nechajú v úžase

Prehistorický žralok megalodon obýval oceány pravdepodobne pred 23 až 2,6 miliónmi rokov. Svojho času išlo o najväčšieho predátora, ktorý sa podľa fosílnych nálezov živil veľkými zvieratami, medzi ktoré patrili napríklad veľryby. Objavujú sa ojedinelé názory, že žralok môže žiť aj v súčasnosti v nepreskúmaných hlbokých vodách, napríklad v Mariánskej priekope.

Fakty o megalodonovi, ktoré vás nechajú v úžase
Brutálny kat
Megalodon bol jedným z najsilnejších predátorov, aké kedy žili. Priemerný jedinec vážil 30 až 70 ton a meral asi 11 až 16 metrov, váha najväčších bola podľa odhadov až 100 ton a dĺžka 20 metrov. Pri zabíjaní sa správal brutálne. Na rozdiel od ostatných žralokov, ktoré útočia na mäkké tkanivo koristi, megalodon sa zahryzol priamo do kosti a korisť doslova rozhrýzol na prach. Zabíjal dvoma spôsobmi. Buď prudkým nárazom korisť najprv omráčil, alebo veľrybe odhryzol plutvy, čím jej znemožnil pohyb, a následne ju zožral.

FAKTY X: Žije ešte pri súostroví Fidži prehistorický žralok megalodon?

„Veľký zub"
Názov „megalodon" znamená v preklade veľký zub. Pomenovanie je ozaj výstižné, pretože veľkosť jeho zubov sa pohybovala v rozmedzí od sedem do 18 centimetrov. Pre zberateľov sú nesmierne vzácne, za najväčší 18-centimetrový zub ochotne zaplatia desiatky tisíc dolárov. Zaujímavosťou je, že žralok „vďaka" záhryzom do kostí často prichádzal o zuby, ale keďže mal až päť radov zubov, vždy mu ostali nejaké v zálohe.

FAKTY X: Žije ešte v oceánoch obávaný megalodon?

Smrtiace čeľuste
Rozpätie čeľuste dosahovalo až 180 centimetrov, pričom u najväčších jedincov mali otvorené čeľuste rozmery až 3,4 metra. Desivá bola i sila stisku, asi päťkrát väčšia než u slávneho tyranosaura a desaťnásobná v porovnaní s dnešnými žralokmi. Bez problémov prehrýzol lebku veľryby. Okrem veľrýb sa megalodon živil delfínmi, inými žralokmi a korytnačkami.

Fakty o megalodonovi, ktoré vás nechajú v úžase
Neboli vzácnosťou
Megalodon sa dožíval vysokého veku, približne 20 až 40 rokov. Zaujímavosťou je, že si dokázal udržať stabilnú vnútornú telesnú teplotu bez ohľadu na teplotu okolia, takže jeho výskyt nelimitovali ani oceány. Počas svojej existencie sa megalodony plavili v oceánoch po celom svete. Ich fosílie objavili v Severnej a Južnej Amerike, Európe, Afrike, Portoriku, Kube, Jamajke, na Kanárskych ostrovoch, v Austrálii, na Novom Zélande, v Japonsku, na Malte i v Indii.

Žralok, ktorý jedával veľryby: Našli zuby príbuzného megalodona

Žili aj v plytkých vodách a boli naozaj rýchle
Megalodony vďaka tvaru tela dokázali plávať rýchlosťou 32 kilometrov za hodinu, čo je vzhľadom na ich veľkosť pozoruhodné. Je ťažké uveriť, že takéto monštrum by sa mohlo objaviť v plytkých vodách v blízkosti brehov. Nedávne zistenia však dokazujú, že megalodon sa približoval k pobrežiu preto, aby mohol porodiť v teplých vodách.

Prečo vyhynuli?
Hoci neexistujú žiadne pevné dôkazy o tom, prečo megalodon vyhynul, vedci sú presvedčení, že osudnou sa mu stala obrovská chuť do jedla. Pred približne 2,6 miliónmi rokov sa totiž hladina morí zmenila, čo malo rozhodujúci vplyv na zdroj potravy. Asi tretina všetkých veľkých morských cicavcov vyhynula a akékoľvek menšie „jedlo" v oceáne spotrebovali agilnejší lovci. Megalodon vyhynul, keďže konkurencia bola neľútostná a on potreboval obrovské množstvá potravy, aby si udržal telesnú teplotu potrebnú pre prežitie.

DISKUSIA
4.9. 2018 10:00
Diskusia