MENU
Menu

Spektrum FAKTY: Bol Edison zlodej či dokonca vrah? Vynálezcu obostiera aura nekalých praktík

O Edisonovi sa žiaci v školách učia ako o jednom z najväčších vynálezcov v dejinách. Jeho meno sa dokonca stalo akýmsi synonymom pre genialitu. Niet pochýb, že svet mu v oblasti technológií vďačí za veľa, veď Thomas Alva Edison má na konte vyše tisíc patentov. Ako sa však ukazuje, svetoznámy vynálezca bol ochotný urobiť čokoľvek, len aby si pripísal zásluhy za úsilie a vynaliezavosť iných.

FAKTY: Bol Edison zlodej či dokonca vrah? Vynálezcu obostiera aura nekalých praktík
Edisonovi sa pripisuje autorstvo fluoroskopu, zariadeniu, ktoré zabezpečilo vznik röntgenových snímok. Zrejme netreba hovoriť, ako veľmi prispeli k rozvoju medicíny a predaj zariadení schopných zhotovovať takéto snímky prispel k Edisonovmu rozrastajúcemu sa bohatstvu. Problém spočíva v tom, že skutočným vynálezcom zariadenia schopného vidieť dovnútra človeka bol nemecký vedec Wilhelm Röntgen. Ten zhotovil röntgenovú snímku ruky svojej manželky dávno pred Edisonom, vynález však nedokázal, ako sa vraví, predať. Edisonovi však jeho propagácia šla veľmi dobre.

FAKTY X: Kto pripravil ľudstvo o voľnú elektrickú energiu, teda o elektrinu zdarma?

Ďalší konceptom, za ktorého autora sa často považuje Thomass Alva Edison, je konštruovanie zariadení na nahrávanie hlasu a iných zvukov. Jeho fonograf sa v roku 1877 považoval za absolútne prelomový vynález. Pravdou však je, že už o 20 rokov skôr vymyslel francúzsky maliar a kníhkupec Édouard-Léon Scott de Martinville takzvaný fonoautograf. Išlo o vôbec prvé zariadenie schopné nahrávať zvuky. V roku 2008 sa americkým vedcom podarilo digitálne zrekonštruovať Martinvillovu nahrávku z roku 1860, ktorá sa všeobecne považuje za vôbec prvý zvukový záznam ľudského hlasu. Edison mal jednoducho lepší marketing, čo ale nemení nič na fakte, že o Martinvillovi sa nikdy nezmienil a nepripísal mu žiadne zásluhy.

FAKTY X: Existovalo auto na vodu? A prečo jeho vynálezca zomrel záhadnou smrťou?

Thomas Alva Edison sa tiež považuje za otca filmu. Veď človek, ktorý by si nechal patentovať kameru, mohol zarobiť obrovský majetok. Rozhodne ju však nevynašiel Edison, ale Francúz Louis Le Prince. V roku 1890 sa vypravil do Veľkej Británie, kde plánoval odpremiérovať svoje zábery. 13. septembra 1890 však za záhadných okolností zmizol krátko potom, ako nastúpil do vlaku. Jeho telo sa nikdy nenašlo a rovnako tak ani batožina. Le Princova rodina sa snažila pokračovať v obhajobe Louisovho patentu, na ktorý si robil nárok Edison. Louisov syn, ktorý počas procesu svedčil v prospech svojho otca, však bol v roku 1892 zastrelený neznámym páchateľom.

Vynálezcovia, o ktorých vám v škole nepovedali

Edison možno so záhadnými úmrtiami dvoch členov rodiny Le Princovcov nemá nič spoločné, isté však je, že jeho obchodné dohody boli prinajmenšom diskutabilné. Hovorí sa napríklad o tom, že v roku 1902 sa Londýnom ako požiar šírilo majstrovské filmové dielo Georgesa Méliésa s názvom Cesta na Mesiac. Edison si nechal potajomky vyrobiť kópiu filmu, tú rozmnožil a odviezol do USA. Tu ju premietal a nelegálne zarobil značné množstvo peňazí, z ktorých Méliés nevidel nikdy ani cent. Keď režisér Cesty na Mesiac dorazil do Ameriky za účelom premietania filmu, mal mimoriadne slabú návštevnosť, lebo ho už takmer každý videl vďaka Edisonovi. Náklady na cestu potom viedli k Méliésovmu bankrotu.

Niet teda pochýb, že Thomas Alva Edison bol brilantným vynálezcom. Rozhodne však z neho netreba robiť žiadneho svätca, čo je v dnešnej dobe veľmi populárne nielen v oblasti vedy.

DISKUSIA
8.4. 2019 12:00
Diskusia