Na európske včely sa valí skaza, z Ázie prichádza sršeň
7. 4. 2022, 22:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 18:22)
Kolegovia z redakcie Poľovníctvo a rybárstvo zisťovali, ako sa vyvíja situácia s agresívnym sršňom ázijským.
Zdroj: youtube/twitter
Zdroj: youtube/twitter
Zdroj: twitter/wikimedia
Galéria k článku
S týmito útočnými sršňami sa stretávajú napríklad včelári vo Francúzsku, v Portugalsku či v Španielsku, pozorované ale boli aj v Bavorsku, uvádza ČTK. Útočný a dravý sršeň ázijský, ktorý sa špecializuje na lov včiel, pochádza z juhovýchodu Ázie. Do Európy prenikol v roku 2004, vtedy ho prvýkrát spozorovali vo Francúzsku. V nasledujúcich rokoch sa rozšíril do ďalších krajín.
„V roku 2010 sa sršne ázijské objavili na severe Španielska v oblasti Navarra a následne sa šírili západne až do oblasti Galície, kde boli prvé hniezda objavené v roku 2012. Na území Portugalska ich odhalili v roku 2011,“ uviedol Jan Brus z katedry geoinformatiky Prírodovedeckej fakulty Univerzity Palackého (UP) v Olomouci.
Ako tieto sršne škodia, dozviete sa na druhej strane.
V súčasnosti sa sršne ázijské šíria najmä v Španielsku, v Portugalsku a vo Francúzsku, v oblastiach bližšie k Atlantickému oceánu. V Nemecku a vo Veľkej Británii bol ich výskyt zatiaľ zaznamenaný ojedinele a hniezda boli rýchlo zlikvidované. V španielskej Galícii alebo v Portugalsku sa výskyt týchto sršňov za niekoľko málo rokov stal významným faktorom úhynu včelstiev i nižšej produkcie medu.
„Nálety sršňov likvidujú celé včelnice, obsahujúce aj niekoľko desiatok včelstiev. Včelstvá síce môžu do istej miery útokom čeliť, ale za cenu zníženého výnosu medu a rozvoja včelstva, pretože sršne veľmi obmedzujú letovú aktivitu včiel, a tým prínos peľu a sladiny,“ doplnil Jiří Dani z katedre biochémie UP.
Máte podozrenie, že sa u vás zahniezďujú? Čítajte na tretej strane.
Odborníci upozorňujú na možnosť, že sršne ázijské sa dokážu prispôsobiť stredoeurópskym podmienkam natoľko, že tu dokážu prezimovať. Pomôcť v boji s týmto inváznym druhom môžu aj laici, ktorí si na záhrade či v prírode všimnú podozrivo vyzerajúce sršne alebo hniezda. Dôležité je tento nález vyfotografovať a fotografiu zaslať včelárskym odborníkom či pracovníkom štátnej veterinárnej správy.
Hniezda je nutné zlikvidovať skôr, než kolónie sršňov ázijských na sklonku leta vyprodukujú pohlavné jedince. Pre včelárov budú postupne vznikať rôzne materiály, aby sa zvýšila ich informovanosť a nedochádzalo k zbytočnej likvidácii sršňa obyčajného (Vespa crabro), ktorý je pre ekosystém prospešný. Sršeň ázijský má skôr čierne sfarbenie a vyznačuje sa širokým oranžovým pruhom na zadočku a tenkým žltým prúžkom na prvom zadočkovom článku. Meria 17 až 32 milimetrov. Naproti tomu sršeň obyčajný má prevažne svetložltý zadoček s čiernymi pruhmi. Hlava je spredu žltá a zhora červená. Robotnica meria 18 až 23 milimetrov.