Menu
Čierne nádoby na zmesový odpad.

Kvíz EKO kvíz, otestujte sa či viete koľko sa rozkladá fľaša či špak

Človek, ktorý sa živil zberom plodov, lovom živočíchov pre svoju obživu, bol priamo súčasťou prírodného prostredia, teda z hľadiska ekológie mal postavenie predátora. V celom svojom vývoji sa človek prispôsoboval podmienkam prostredia ako ostatné živočíchy, ale na rozdiel od nich ich začal postupne aj aktívne meniť, prispôsobovať ich naopak svojim potrebám. Rokmi sa naša planéta a životné prostredie ocitlo kvôli toxickým odpadom v alarmujúcom stave. Skús v tomto teste zistiť či niečo vieš o odpadkoch.

1 z 9 Tenké igelitové vrecká, do ktorých si v potravinách dávame paradajky či pečivo sa zdajú, menšia katastrofa ako vyhodené pneumatiky. Ale nie je to tak. Koľko sa rozkladá sáčok?

2 z 9 Plienky na jedno použitie sú pohodlné. Mamičkám uštria kopu času a energie. Aká veľká katastrofa sú, ale pre prírodu a kedy sa ich dokáže zbaviť?

3 z 9 Ponožky sú celkovo záhada. V domácnosti sa strácajú, toto je pre každého hlavolam, ale ak ju niekde stratíte na turistike a ostane v prírode rozloží sa za roky. Koľko?

4 z 9 Za aký čas sa rozloží batéria?

5 z 9 Za ký čas sa rozloží batéria?

6 z 9 Kedy sa rozloží sklenená fľaša?

7 z 9 Každý fajčiar niekedy v živote odhodil špak na zem aj v lese. Ohorok z cigarety sa za koľko rozloží?

8 z 9 Pneumatika sa kedy rozloží?

9 z 9 Patrí medzi veľmi dobre recyklovateľný materiál a vyhadzovaním do voľnej prírody spôsobujeme zaťaženie. Na koľko rokov?