MENU
Menu

Spektrum Dvojičky rozdelila druhá svetová vojna: Po 70 rokoch sa konečne stretli

Jerzy Skrzynecki a Lucjan Poznański z Poľska nevedeli, že majú dvojča. Ich životné cesty sa rozdelili krátko po narodení v roku 1945 a k tomu, aby sa po takmer sedemdesiatich rokoch opäť stretli im pomohol malý zázrak.

Dvojičky rozdelila druhá svetová vojna: Po 70 rokoch sa konečne stretli
Jerzyho a Lucjanova mama bola počas druhej svetovej vojny väznená v nemeckom pracovnom tábore, keď bola tehotná. Našťastie, keď bola iba v druhom trimestri, keď skončila vojna a stala sa z nej slobodná žena. Po dlhých mesiacoch väznenia v pracovnom tábore bola vysilená a chorá, no napriek tomu sa jej podarilo porodiť dvoch zdravých synov.

O deti na matka nedokázala postarať kým bola chorá, tak boli dvojčatá umiestené do kláštora. Pracovníci Červeného kríža sa neskôr postarali o to, aby sa chlapci dostali na adopciu. Ale keďže po vojne mali takmer všetky rodiny finančné problémy, mohli si dovoliť adoptovať nanajvýš jedno dieťa. Dvojčatá tak boji rozdelené a adoptované do odlišných rodín.

Richard Kuklinski: Mafiánsky zabijak nepoznal cit

V prvých týždňoch po adopcii vraj obaja chlapci niekoľko týždňov vytrvalo plakali, ale keďže boli v tom čase len novorodenci, na dvojča po čase obaja zabudli. Obaja boli vychovávaní ako jedináčikovia a dostali mená Jerzy Skrzynecki a Lucjan Poznański.

Až keď Lucjan rukoval do armády, dozvedel sa od svojej adoptívnej matky o tom, že nie je jej biologickým synom. Slúžil v poľskej armáde, založil si rodinu, ale vždy mal v sebe také zvláštne tušenie, že má dvojča.

Jerzy ako 17-ročný našiel doma dokumenty o adopcii a keďže so svojou rodinou nevychádzal dobre, odišiel z Poľska do Kalifornie v USA, hneď potom, čo sa dozvedel, že je adoptovaný.

FAKTY X: Zabil Sirhán Bišára Sirhán Roberta Kennedyho, alebo sedí v base nevinne?

Keď mali dvojčatá 69 rokov, Červený kríž ich oboch našiel a umožnil im stretnúť sa prvýkrát od čias, keď boli ešte len novorodenci. Keď sa o tom Jerzy dozvedel, údajne nevedel prestať plakať.

14. septembra 2015 sa Jerzy s Lucjanom konečne stretli na letisku vo Varšave. Jerzy opísal situáciu veľmi emotívne: „Bolo to po prvýkrát, čo som cítil takú veľkú radosť. Vôbec som to nečakal. O takýchto veciach sa mi iba snívalo.“

Červený kríž im pomohol dohľadať aj informácie o ich biologických rodičov a akoby zázrakom sa im to podarilo. Podľa starých nemocničných záznamov bol ich otec americký vojak, čo dvojčatá prekvapilo, keďže jeden z nich prežil väčšinu života v Spojených štátoch amerických a druhý slúžil v armáde. Ich mama bola slobodná katolíčka poľskej národnosti menom Elisabeth Jankowska.

VIDEO: Úžasný talent: Autista dokáže nakresliť detailné panorámy miest spamäti

Smutné na celom príbehu je najmä to, že Elisabeth Jankowska sa nemienila vzdať svojich detí. Dvojčatá dala do opatery sestričkám v kláštore iba na čas, kým sa uzdraví. Keď sa dozvedela, čo sa stalo s jej synmi, snažila sa ich dostať späť, ale neúspešne. Zomrela o šesť rokov neskôr.

Príbeh Jerzyho a Lucjana je iba jedným z mnohých, keďže rodín, ktoré rozdelila vojna bolo nespočetne veľa. Na rozdiel od iných oddelených súrodencov, spomínaným dvojčatám sa aspoň na staré kolená podarilo spoznať sa a majú v úmysle dohnať čo najviac zameškaného.

DISKUSIA
21.6. 2019 0:00
Diskusia