MENU
Menu
Villa Girasole.

Spektrum Dom ako slnečnica: Stojí na kolesách a a otáča sa za slnkom

V kopcoch severného Talianska stojí neďaleko Verony zvláštny dom v tvare písmena L. Volá sa Villa Girasole, čo v preklade z Taliančiny znamená „Slnečnica“. A presne ako táto kvetina, aj dom sa otáča za slnečnými lúčmi.

Koncom 20. rokov sa začalo rozvíjať povedomie o zdraviu prospešných vlastnostiach slnečného žiarenia. V roku 1930 zostrojil Francúz Jean Saidman rotujúce solárium, ktorým chcel liečiť pacientov s rakovinou a tuberkulózou. Ešte o rok skôr však podobný nápad skrsol v hlave talianskeho inžiniera Angela Invernizziho. Ten ale rozmýšľal vo veľkom a rozhodol sa, že navrhne rovno celý liečivý dom.

Invernizzi pracoval ako železničný konštruktér a vedomosti zo svojho odboru využil aj pri navrhovaní rotujúcej vily. Tá pozostáva z dvoch dvojpodlažných krídel, ktoré sú spojené stredovým pilierom. V ňom je schodisko a výťah. V krídlach, ktoré sú umiestnené na upravených podvozkoch železničných vagónov, sú naopak všetky miestnosti, ktoré by mali v dome byť. Hýbu nimi dva naftové motory rýchlosťou asi 20 centimetrov za minútu.

 Prvé poschodie domu sa nazýva „denná zóna“. Nájdete tu jedáleň a hudobnú miestnosť, dve študovne, fajčiareň, kuchyňu a toaletu. Na druhom poschodí sú spálne a kúpeľne.

Villa Girasole
Zdroj: Flickr/OfHouses

Invernizzi sa pri navrhovaní Villy Girasole pasoval s viacerými výzvami. Musel experimentovať s betónom a vláknitým cementom. Keď začali obvodové múry praskať v dôsledku rotácie, namiesto omietky použil hliníkové pláty. Malé praskliny sa objavovali aj na vnútornej omietke, čo Invernizzi vyriešil jednoducho: tapetami.

Villu Girasole dokončili v roku 1935. Išlo o obrovský hit a prvých niekoľko mesiacov sa dom točil neustále, len aby ukojil zvedavosť jeho návštevníkov.

Invernizziho dcéra Lidia bola v čase, keď sa dom staval, ešte malým dievčaťom. 50 rokov po dokončení Villy Girasole si v rozhovore spomenula: „Pamätám si, ako otec sedával na terase a hodiny sledoval okolie, ktoré sa mu menilo pred očami. Vyžarovali z neho dve slová: pokoj a mier.“ Rotujúci dom mal teda očividne naozaj liečivé účinky, aj keď zrejme len psychiku.