MENU
Menu

Spektrum Diomedove ostrovy: Delia ich 4 kilometre, 23 hodín a štátna hranica

Diomedove ostrovy, v Rusku známe ako Gvozdevove, sú naozaj unikátne. Zrejme ste o nich nikdy nepočuli, no nachádzajú sa v Beringovom prielive, ktorý oddeľuje Sibír od Aljašky. Ležia síce necelé štyri kilometre od seba, no cesta na ne trvá celý deň. A budete potrebovať aj víza.

Diomedove ostrovy: Delia ich 4 kilometre, 23 hodín a štátna hranica
Foto: Public Domain
Diomedove ostrovy pozostávajú z Veľkého a Malého Diomeda. Prvý ostrov vlastní Rusku, druhý USA. Aby toho nebolo málo, oddeľuje ich okrem štátnej hranice aj Medzinárodná dátumová línia, takže Veľký Diomedes je o 23 hodín popredu pred svojím menším bratom. Niet divu, že dostali prezývku Zajtrajší a Včerajší ostrov.

VIDEO: Ostrov, na ktorý je vstup zakázaný

Ostrovy sa navzájom podobajú, oba sú ploché a so strmými svahmi. Obmývajú ich studené a búrlivé vody a neustála hmla sťažuje námornú navigáciu. V zime sa občas stáva, že 3800 metrov širokú úžinu medzi dvoma kusmi pevniny upchajú ľadové kryhy a vytvoria tak akýsi most, po ktorom by sa teoreticky dalo prejsť suchou nohou z jedného ostrova na druhý. Inde sa pešo z USA do Ruska nedostanete.

Diomedove ostrovy: Delia ich 4 kilometre, 23 hodín a štátna hranica
Foto: Wikipedia/ Dave Cohoe
Ostrovy pôvodne obývali Jupikovia, teda akýsi ázijskí Eskimáci. Žili tu už pred tritisíc rokmi a prvý Európan sem vstúpil až v roku 1648. Bol ním ruský bádateľ a dobrodruh Semjon Dežnev. O 80 rokov neskôr ostrovy znovu objavil Dán Vitus Bering, po ktorom je pomenovaný samotný prieliv. Stalo sa tak 16. augusta 1728 v deň, keď pravoslávni veriaci v Rusku slávili sviatok svätého Diomeda.

Záhada vyriešená: Vedci objasnili existenciu sôch na Veľkonočnom ostrove

Keď USA kúpili Aljašku od Rusov, v zmluve stálo, že súčasťou kúpy je aj Malý Diomedes. Do máp sa teda zakreslila nová hranica, ktorá viedla medzi ostrovmi. Na americkom ostrove sa neskôr usídlila komunita asi 75 ľudí, z ruského sa stala vojenská základňa. Po druhej svetovej vojne odtiaľto Sovieti vyhnali zvyšok domorodého obyvateľstva a platilo, že ak sa niekto z Malého Diomeda dostal do výsostných vôd ZSSR, zajali ho. Nasledoval dlhý proces o vracaní rukojemníkov. Dnes už na Veľkom Diomede nik trvalo nežije, je tu však meteorologická stanica a základňa ruskej pohraničnej stráže.

Diomedove ostrovy: Delia ich 4 kilometre, 23 hodín a štátna hranica
Foto: Public Domain
Na menšom z ostrovov žijú domorodí obyvatelia Aljašky Iñupiatovia, ktorí sa živia najmä lovom rýb, tuleňov, mrožov a krabov. Väčšinu zásob získavajú z lode, ktorá sem prichádza z pevniny raz ročne. Pár miestnych pracuje pre vládu, ďalší ako učitelia. Populácia je pomerne stabilná, v súčasnosti tu žije asi 135 ľudí.

DISKUSIA
27.4. 2019 11:00
Diskusia