Púšť Atacama, Čile

Púšť Atacama v Čile je jedným z najmalebnejších miest na svete s trblietavým pieskom a úchvatnými plážami. Je to aj jedno z najsuchších miest na Zemi. Vedeli ste, že v jednom z jeho miest, v Calame, nepršalo medzi rokmi 1570 a 1971, teda neuveriteľných 400 rokov? Ostatné púštne mestá získavajú zrážky len v priemere desať milimetrov ročne. Atacama je pobrežná púšť tiahnúca sa viac ako 965 kilometrov. V niektorých mestách sú husté hmly, ktoré pomáhajú udržiavať teplotu na únosnej úrovni. Priemerná ročná vlhkosť vzduchu je však 75 percent, jedna z najvyšších na tomto zozname.

Pelican Point, Namíbia

Ak máte radi surfovanie na piesku, je pravdepodobné, že ste už počuli o malebnom Pelican Point v Namíbii. Napriek tomu, že je to jedno z najsuchších miest na svete, Pelican Point neustále zaplavujú turisti, ktorí ho navštevujú s túžbou surfovať na jeho piesočných dunách, ktoré sa tiahnu až k Atlantickému oceánu. Ďalším dôvodom, prečo turisti milujú toto miesto, je prispôsobivé podnebie. Na rozdiel od niektorých miest v tomto zozname teplota v Pelican Pointe nie je príliš vysoká a ani nízka. V priemere na tomto mieste spadne asi 23 milimetrov zrážok ročne, čo znamená, že miestni obyvatelia si väčšinu roka užívajú jasnú oblohu. V tejto oblasti svieti slnko každý rok celkovo 2 646 hodín. Podľa klimatickej klasifikácie Koppen Geiger toto miesto spadá pod BWk (studené púštne podnebie), takže sa považuje za suché a chladné.

Aoulef, Alžírsko

Ak nie ste stavaní na teplo, potom Aoulef nie je mesto pre vás. Jeho ročná klíma pozostáva z dlhých liet s extrémne vysokými teplotami a krátkych zím s relatívne vysokými teplotami v porovnaní s inými miestami. Podľa Koppenovej klimatickej klasifikácie je Aoulef BWh (horúce púštne podnebie). Počas najteplejšieho mesiaca, ktorým je júl, teploty dosahujú až 44,1 stupňa Celzia, pričom minimálne teploty v júli sú tu 32,6 stupňa Celzia. Jedným z dôvodov, prečo toto mesto patrí na zoznam najsuchších miest je, že ročne tu spadne len 12,9 milimetra zrážok dažďa. Kvôli nízkym zrážkam je terén väčšinou pokrytý piesočnými dunami, ktoré sa trblietajú, keď slnko vychádza a zapadá. Turisti z celého sveta navštevujú toto miesto, aby zažili jeho krásu.

Suché údolia, Antarktída

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, jedno z najsuchších miest na Zemi je na južnom póle. Sú to Suché údolia s extrémne nízkou vlhkosťou a malou alebo žiadnou ľadovou pokrývkou. Suché údolia sú výsledkom katabatických vetrov, ktoré majú za následok, že hustý vlhký vzduch klesá smerom nadol rýchlosťou až 320 kilometrov za hodinu, vďaka gravitácii. Vietor sa pri zostupe viac zahrieva; teda kým dosiahne dno, je dostatočne horúci, aby spôsobil vyparovanie vody alebo ľadu. Suché údolia sú obklopené Transantarktickými horami, ktoré sú také vysoké, že zabraňujú tvorbe dažďových mrakov a ľadu, ktorý tečie smerom k moru, aby sa dostal k riekam. V niektorých častiach tu neprší celé roky.

Asuán, Egypt

S ročnými priemernými zrážkami 0,86 milimetra je Asuán v južnom Egypte určite jedným z najsuchších miest na Zemi. Napriek horúcej klíme je Asuán domovom jedného z najrušnejších trhov v Egypte a je tiež obľúbeným turistickým miestom. Vysoké teploty sú čiastočne spôsobené blízkosťou mesta k obratníku Raka. V priemere je najvyššia teplota počas leta až 41,9 stupňa Celzia, zatiaľ čo najnižšia neklesne pod 25 stupňov Celzia. Počas zimy však teplota klesá až na osem stupňov Celzia. Preto sú letá horúce a neznesiteľné a zimy príjemné. Z tohto dôvodu zažíva táto oblasť najviac turistov v najchladnejších mesiacoch. Okrem toho, že je Asuán jedným z najsuchších miest, je aj jedným z najmenej vlhkých miest. Vlhkosť v meste je v priemere asi 26 percent, pričom historicky najvyššia je 42 percent a minimálna 16 percent.

Druhú časť článku vám prinesieme vo štvrtok 5. januára 2023.