MENU
Menu

Spektrum Ďalších sedem divov sveta: tieto (možno) nepoznáte

Svet pozná nielen „oficiálnych" sedem divov sveta. Takmer na každom kroku môžeme nájsť ďalšie fascinujúce miesta, ktoré stoja za zmienku. Nechajte sa zlákať potulkami a navštívte s nami miesta, z ktorých človek doslova stráca dych.

Ďalších sedem divov sveta: tieto (možno) nepoznáte
Ryžové terasy na Filipínach
Ide o dvetisíc rokov staré terasy, ktoré ležia v nadmorskej výške okolo 1 500 metrov. Do hôr Ifugao v Kordillerách ich vytesali predkovia domorodých obyvateľov. Archeologické nálezy ukázali, že ich vytvorili ručne len s minimálnym použitím nástrojov.

ROZHOVOR: Slovenský pár, ktorý precestoval už 30 krajín

Zavlažovací systém privádza čerstvú vodu, ktorá steká z vrcholkov kopcov. Udržať ich funkčné si vyžaduje spoluprácu celej komunity, ktorá spočíva v detailných poznatkoch o vlastnostiach pôdy, plánovaní výsadby, hubení škodcov či rešpektovaní cyklov Mesiaca.

Ďalších sedem divov sveta: tieto (možno) nepoznáte
Levia skala na Srí Lanke
Levia skala, známa aj pod názvom Sigiriya, je starobylá, dvesto metrov vysoká skalná pevnosť. Kedysi bola dômyselne opevneným kráľovským palácom a neskôr slúžila ako budhistický kláštor. Dnes je obľúbenou turistickou destináciou, pretože vo svojich útrobách ukrýva vzácne starobylé obrazy a fresky. Po absolvovaní 1 202 schodov sa pred vami zjavia v plnej kráse fresky žien, pravdepodobne konkubín, ktorých bolo pôvodne až 500.

Ďalších sedem divov sveta: tieto (možno) nepoznáte
Veža Hercules v Španielsku
Herculova veža je staroveký rímsky maják, ktorý sa majestátne týči na polostrove La Coruňa. Od centra mesta s rovnakým názvom je vzdialený asi 2,4 kilometra. Maják má výšku 55 metrov a ponúka nádherný výhľad na severné atlantické pobrežie Španielska. Ide o najstarší rímsky maják, ktorý je ešte stále v prevádzke.

Ďalších sedem divov sveta: tieto (možno) nepoznáte
Toruň v Poľsku

Vedeli ste, že toto severopoľské mesto ležiace na rieke Visle je rodiskom slávneho Mikuláša Kopernika? Prvá zmienka o meste pochádza z roku 1233, pričom zohralo dôležitú úlohu aj v histórii pri podpise tzv. Torunských mierových dohôd. Dnes je Toruň známa výrobou fantastického perníka. V meste na vás na každom kroku dýcha gotika, pričom typické tehlové múry a kamenné ulice mu dodávajú neopakovateľnú atmosféru. V roku 1997 Toruň zapísali na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Ďalších sedem divov sveta: tieto (možno) nepoznáte
Údolie kvetov v Indii
Údolie kvetov je mimoriadne krásne vysokohorské himalájske údolie, ktoré v sebe ukrýva nekonečné lúky kvetín. Na prvý pohľad pôsobí akoby ho niekto postriekal farbami, pretože na lúkach kvitnú stovky rôznych kvetov všetkých farebných odtieňov. Údolie kvetov vyhlásili v roku 1982 za národný park a zároveň je na zozname UNESCO.

Ďalších sedem divov sveta: tieto (možno) nepoznáte
Meteora v Grécku
Meteora je jedným z najväčších a najvýznamnejších komplexov východnej pravoslávnej cirkvi v Grécku. Pozostáva z kláštorov a monastérií, ktoré sa nachádzajú na vrcholkoch skál v pohorí Pindos v gréckej Thesálii. Prvé byzantské monastérie začali vznikať v 14. storočí, pričom kláštory stoja na prírodných pieskovcových pilieroch. Postaviť ich bolo veľmi náročné, keďže stavebný materiál a všetko potrebné zariadenie mnísi vynášali na chrbtoch pomocou košov. Jediný nástroj, ktorý im uľahčoval prácu bola kladka. Oveľa neskôr, aj v súvislosti s turistickým ruchom, postavili schodištia a kamenné rebríky. Monastérie zdobia ikony a drahocenný vyrezávaný nábytok.

Ďalších sedem divov sveta: tieto (možno) nepoznáte
Bagan v Mjanmarsku
Bagan je starobylé mesto v dnešnom Mjanmarsku. Je to jedno z najúchvatnejších miest na svete, kde na ploche 50 kilometrov štvorcových nájdete 2500 budhistických pagod, chrámov a kláštorov. Ich počiatky siahajú do obdobia Bagánskeho kráľovstva medzi 11. a 13. storočím. Po zemetrasení v roku 1976 sa s pomocou UNESCO začala záchranná akcia kláštorov, no tunajšia vojenská junta sa s organizáciou dostala do sporu. UNESCO sa z krajiny stiahla a to je aj dôvod, prečo sa tento architektonický skvost nenachádza na zozname svetového kultúrneho dedičstva.

Autor: Radomír

DISKUSIA
14.2. 2017 6:45
Diskusia