Čísla nepustia: Priemerný Slovák dnes pracuje viac než v stredoveku
26. 7. 2020, 18:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 16:58)

Zdroj: Public Domain
Pokrok sprevádza ľudstvo naprieč celými jeho dejinami. Ale ako sa zdá, nie vo všetkých oblastiach. Dnes totiž pracujeme viac než roľníci v stredoveku. Neveríte? Dáta hovoria jasne.
O pracovnom čase v stredoveku na území Uhorska nemáme celkom presne údaje, ale vieme veľmi dobre odhadnúť, ako dlho pracoval roľník na Britských ostrovoch. V 13. storočí to bolo približne 1620 hodín ročne, v 14. storočí dokonca ešte menej: iba 1440 hodín ročne.
A dnes? Podľa údajov OECD z roku 2019 pracoval priemerný Slovák v roku 2019 1695 hodín.
Dopyt po práci na poliach sa aj v stredoveku samozrejme odvíjal od ročných období. Roľník však mal v závislosti od toho, kde žil, voľno najmenej osem týždňov, niekde aj dlhšie. Cirkev si navyše uvedomovala, že oddych pomáha udržiavať pospolitý ľud šťastný a spokojný a povinné dni pokoja znižovali riziko rôznych povstaní.
Počas priemyselnej revolúcie počet odpracovaných hodín prudko vzrástol, bežne sa robilo aj 80 hodín týždenne. Továrne boli závislé len od dopytu a nie od ročných období. Osemhodinový pracovný čas, na ktorý sme dnes zvyknutý, tak nebol progresívnym výdobytkom, ale tak trochu návratom do starých čias.
Akosi sme si zvykli, že v stredoveku sa robilo „od svitu do mrku“. Zabúdame však na viaceré listiny, ktoré opisujú bežný deň roľníka. Píše sa v nich o dlhých prestávkach na raňajky, obed a večeru aj o popoludňajšom zdriemnutí.
Bežných ľudí síce v stredoveku gniavila chudoba, ale život im plynul pokojnejším tempom a voľných dní mali viac než súčasný človek. Zmeniť to však môže nový koncept štvordňového pracovného týždňa, ktorý už v niektorých firmách začínajú zavádzať.